Ana Sayfa Manşet CEY Savunma, Uçtan Uca Sunduğu Simülasyon ve Test Çözümünü Tanıttı

CEY Savunma, Uçtan Uca Sunduğu Simülasyon ve Test Çözümünü Tanıttı

CEY Savunma, SAHA EXPO’da, savunma ve havacılık sistemlerinin simülasyon modellerinin oluşturulmasından, bu modellerin simülasyon ortamında koşturulması ve test edilmesine kadar uçtan uca sunduğu çözümü, ziyaretçilerine tanıttı. Firma, bu çözümü, her biri aynı zamanda bağımsız birer ürün olarak da kullanılabilen MODE model tanımlama aracı, SITE simülasyon ve test ortamı ve ARTI birlikte çalışabilirlik ürün ailesi ile sağlıyor.

MODE, özellikle simülasyon projelerinde kavramsal modelleme aşamasında kullanılabilecek bir araç olarak öne çıkıyor. Geliştiriciler, platform ve sistemlerini, MODE kullanarak simülasyon amaçlı modelleyebiliyorlar. Modelleme, kapsamlı bir yazılım bilgisi gerektirmeden, sistem mühendisleri ya da alan uzmanları tarafından da yapılabiliyor. Araç, simülasyon ortamı için modellerin C++ ya da Java kodunu otomatik olarak üretebiliyor. CEY Savunma MODE’yi, kendi iç projelerinde etkin olarak kullanıyor. Firma, bugüne kadar 5 projede bu aracı kullandı ve kayda değer bir verimlilik artışı yakaladı.

SITE ise MODE ve diğer araçlarla oluşturulan modellerin koşturulabileceği bir simülasyon ve test ortamı sunuyor. Savunma ve havacılık alanında geliştirilen platform, silah ve sensörlerin modelleri, SITE’de, farklı çevre koşullarında çalıştırılabiliyor. Böylece bu sistemlerin sahada gösterecekleri performans, öncesinde simülasyon ortamında test edilebiliyor. Örneğin, geliştirilmekte olan bir mühimmat, SITE’de, farklı çevre koşullarında, sınırsız sayıda atışta denenebiliyor. Bu deneme sonuçları üreticiye mühimmatın tasarım ve üretimi için geri bildirimler sağlıyor. Aynı zamanda ürünlerin son kullanıcıları için çeşitli eğitim ve taktik analiz olanakları da sunabiliyor.

SITE sağladığı görsellik arayüzü için sentetik ve yapay verileri kullanıyor. Ayrıca gerçek ortam verileri ile birlikte, gerçek bir platform ya da sistemden alınan verileri de görselleştirebiliyor. Örneğin, bir geminin bilinen bir denizdeki seyri, güncel deniz verileri ile birlikte geminin gerçek seyir verileri kullanılarak kullanıcıya görsel ortamda sunulabiliyor.

Soldan sağa; CEY Savunma İK ve Kurumsal İletişim Uzmanı Meriz Yıldırım, Genel Müdürü Dr. Orkun Zorba, Programlar Direktörü Kurtuluş Bektaş ve Yazılım Takım Lideri Merve Özşahin Bayraktar.

SITE, Türkiye’de 2 farklı firma tarafından kullanılıyor. CEY Savunma, 2 firma ile daha imza aşamasında.

ARTI ise MODE ve SITE’nin farklı simülasyon araçları ve ortamlarıyla birlikte kullanılması için bir altyapı sağlıyor. ARTI da Türkiye’de, 2 farklı projede kullanılıyor. CEY Savunma, özgün olarak geliştirdiği ve SSB tarafından da desteklenen ARTI’nın ülke içinde yaygınlaştırılması ve simülasyon sistemlerinin birlikte çalışabilirliği alanında tercih edilen bir ürün olması için çalışmalarına devam ediyor.

CEY Savunma Genel Müdürü Dr. Orkun Zorba, sundukları çözümlerle ilgili şunları söyledi: “Ürünlerimizi, kullanıcılarımızın talepleri doğrultusunda, hızlı bir şekilde özelleştirebiliyor ve kullanım aşamasında yerinde destek sağlayabiliyoruz. Bu da rafta hazır çözümlerle karşılaştırıldığında, ürünlerimize önemli bir avantaj sağlıyor. Ülkemizdeki firmalar bu avantajlardan yararlanmaya başladı. 2023’te, bu çözümlerimizin yurt dışında da kullanıma girmeye başlamasını hedefliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.