Ana Sayfa Haberler CİRİT Sahada Kendini Kanıtlamaya Devam Ediyor

CİRİT Sahada Kendini Kanıtlamaya Devam Ediyor

Roketsan’ın yenilikçi bir yaklaşımla geliştirdiği, özellikleri ve performansı ile sınıfının lideri konumundaki, hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem de dost ve müttefik ülkelerin envanterinde bulunan 2,75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT, performansını ve etkinliğini defalarca kez sahada da göstererek kullanıcılarından tam not aldı.

Sınıfının en uzun menzilli füzesi olan CİRİT, kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda farklı harp başlıkları ile kullanılabiliyor. Bu harp başlıkları;

  • Termobarik tesirli harp başlığı,
  • Zırh delici, anti-personel ve yangın çıkarıcı olarak işlev görebilen çok maksatlı harp başlığı ve
  • Yüksek infilaklı harp başlığı

olarak sıralanıyor.

2011 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan ve etkin şekilde kullanılan CİRİT, entegre edilebildiği platform sayısının ve türünün fazlalığı ile de dikkat çekiyor. Envantere girdiği 2011 yılından itibaren CİRİT’in entegre edildiği platformlar arasında; helikopter, sabit kanatlı uçak, insansız hava araçları (İHA’lar), kara ve deniz platformları yer alıyor. CİRİT’in kullanıldığı platform sayısı, her geçen yıl daha da artıyor. Bunlar arasında, Roketsan’ın Kaideye Monteli CİRİT (KMC) çözümü de yer alıyor. 360° hareket ve vuruş kabiliyetine sahip olan KMC, araç içerisinden kontrol edilebilen stabilize füze istasyonuyla hem durarak hem de hareket halinde atış yapabiliyor.

Roketsan, CİRİT’in çok farklı ihtiyaçları tek başına karşılayabilecek bir sistem olduğuna vurgu yaparak ekliyor: “Farklı platformlardan atılabilecek maliyet etkin bir füze olması fikri ile geliştirdiğimiz CİRİT, 8 km’lik menzili ile sınıfının lideri konumunda. CİRİT kullanıcıları, tek bir füze üretim hattı ile kara, hava ve deniz kuvvetlerinin çeşitli ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir güdümlü füzeye sahip olabiliyor. Dünya çapında ilgi gören CİRİT, önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşacağımız yeni ihracat haberleri ile daha da ses getirecek”.

*AÖB: Ataletsel Ölçüm Birimi

*LAB: Lazer Arayıcı Başlık

 

 2,902 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.