Ana Sayfa Arşiv Çok Esnek Ama Bir O Kadar da Sert… FNSS UKTK İle Hedefler Yerle Bir

Çok Esnek Ama Bir O Kadar da Sert… FNSS UKTK İle Hedefler Yerle Bir

Hem Doğu Bloku üretimi Kornet, hem de Türk üretimi OMTAS füzesiyle hedefi şaşırmadı.

FNSS’nin Uzaktan Komutalı Tanksavar Kule Sistemi UKTK, Abu Dhabi’de devam eden IDEX 2019 Uluslararası Savunma Fuarı’nın en iddialı ürünleri arasında…

Savunma Sanayii Başkanlığının STA (Silah Taşıyıcı Araç) Projesi kapsamında FNSS tarafından üretildi ve yine FNSS üretimi Kaplan aracına monte edildi.

Birkaç ay önceki deneme atışlarında, Rusya tarafından geliştirilen Kornet füzesiyle; birkaç gün önce de, ROKETSAN tarafından tamamen milli imkânlarla geliştirilip üretilen, 4 kilometre menzile sahip OMTAS (Orta Menzilli Tanksavar) füzesiyle nokta vuruşu yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı, Kaplan aracı üzerindeki UKTK sisteminden atılan OMTAS füzesinin hedefi hatasız vurduğu görüntüleri, tam da IDEX 2019 Fuarı’nın başladığı gün yayınladı.

FNSS, UKTK sistemini, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’de devam IDEX 2019 Uluslararası Savunma Fuarı’nda sergiliyor.

Sistem, fuarın iddialı ürünleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

UKTK, dünyadaki benzerlerinde olduğu gibi sonradan tanksavar füzeleri entegre edilen bir uzaktan komutalı silah sistemi değil. Başından itibaren, bir tanksavar kulesi olarak tasarlandı.

Böylece gerek füze kullanımı gerekse beka yeteneği açısından, çok daha etkin bir çözüm olarak ortaya çıktı.

Düşük siluetli kule, entegre zırha sahip.

Hedef tespiti, teşhisi, takibi ve füze güdümü ile ilgili sistemlerin konumu, görevi en iyi şekilde yerine getirebilmesi için özel olarak tasarlandı.

Sistem çok kısa sürede kule konfigürasyonundan, üçayak lançer konfigürasyonuna dönüştürülebiliyor.

Füzelerin konumu ve boşalan lançerin sahada yeniden yüklenmesi mekanizması gibi konularda UKTK, yüksek görev başarımı için en optimum tasarıma sahip.

Sisteme hem KORNET-E hem de OMTAS füzeleri entegre edilebiliyor.

Biri Doğu Bloku, diğeri Batı Bloku anlayışına göre tasarlanmış bu iki füzenin güdüm tipleri de birbirinden farklı.

Kullanıcıya esneklik sağlayan bu özellik, pazarda UKTK için çok büyük bir avantaj.

UKTK, farklı tipte zırhlı araçlara monte edilebiliyor.

Yatay eksende 360 derece sınırsız dönebilen UKTK, 2 adet tanksavar füzesi ve ikinci silah olarak da 7,62 mm makineli tüfek taşıyor.

Kule, sahip olduğu atış kontrol sistemi vasıtasıyla, füze ve makineli tüfeğin, hedefi yüksek isabet oranı ile vurabilmesi için gerekli tüm balistik hesaplamaları, otomatik olarak gerçekleştiriyor.

Kuleye entegre nişancı görüş sistemi; sistemde bulunan yeni nesil termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçme cihazı sayesinde silahlar, her türlü hava şartında, en etkin şekilde kullanılabiliyor.

 590 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.