Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, Teleskopik Mastlar ve Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, Teleskopik Mastlar ve Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi

GES Mühendislik’ten Özel İhtiyaçlara Yenilikçi Çözümler

GES Mühendislik, IDEF 2021’de, özel ihtiyaçları karşılamak için yenilikçi bir yaklaşımla geliştirdiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’yi, Taşınabilir Teleskopik Mast ürün ailesini ve Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’ni öne çıkarıyor. Bu ürünler, yeni gelişmelerle ziyaretçilerin karşısına çıkacak. Bunlardan Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, kalifikasyon aşamasına geldi. Daha önce Türkiye’deki bir ana yükleniciye 20 adedi teslim edilen mast ürün ailesi, 3 yeni ürün ile genişledi ve başka bir ana yükleniciden 40 adetlik daha sipariş aldı. GES Mühendislik, hâlihazırda yurt içinde kullanılmakta olan Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi için de aldığı yeni bir sipariş kapsamında teslimata hazırlanıyor.

Toplam çalışan sayısı 110 kişiye, mühendis sayısı ise 45’e ulaşan GES Mühendislik, Ar-Ge çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Firma, bu çalışmalar sayesinde, bir yandan mevcut ürünlerini geliştirirken diğer taraftan da ürün gamına yenilerini ekliyor.

Radarlar, muhabere cihazları, elektro-optik sistemler, silahlar ve benzeri faydalı yüklerin de entegre edilebildiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, kullanıcısına, durumsal farkındalık ve taktik üstünlük konularında önemli avantajlar ve esneklik sağlıyor.

Sınır ve Üs Bölgelerinde Çevre Hâkimiyeti

Özellikle son yıllarda daha da artan düzensiz göç, kaçakçılık ve terör gibi tehditlerin ülke sınırlarında yarattığı hareketlilik, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu konuda mobil ya da sahada kurulabilen çözümlere duyulan ihtiyacı göz önüne alan GES Mühendislik, yenilikçi bir çözüm olan Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’ yi geliştirdi. Ürünün lansmanını SEDEC 2020 etkinliği sırasında yapan firma, kalifikasyon testi aşamasına geldi. Ürünün satışı konusunda da yurt içindeki ve yurt dışındaki ilgililer ile görüşmelere devam ediyor.

Radarlar, muhabere cihazları, elektro-optik sistemler, silahlar ve benzeri faydalı yüklerin de entegre edilebildiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, kullanıcısına, durumsal farkındalık ve taktik üstünlük konularında önemli avantajlar ve esneklik sağlıyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, bu avantajları ve esnekliği;

  • Kolay nakledilebilmesi ve kurulabilmesi,
  • Her türlü hava şartında, sahada uzun süre ve yüksek güvenirlilikle çalışabilmesi,
  • Çok yönlü kullanıma ve faydalı yük entegrasyonuna uygunluğu,
  • Harekât ihtiyacına göre, gerek insanlı gerekse insansız görev yapabilmesi sayesinde sunuyor.

Arazi Yapısından Kaynaklanan Kısıtlamalardan Etkilenmiyor

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin yenilikçi özelliklerinden biri de kabinin ve kaldırma bloğunun, 0,1 derece hassasiyetle belirtilen yönde hareket ettirilebilmesi. Bu sayede, kulede taşınan silah ya da elektro-optik sensör gibi faydalı yüklerin, kendi sınırlarına ilave olarak, görüş ve angajman açıları değiştirilebiliyor. Böylece, arazi yapısından kaynaklanan kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin yenilikçi özelliklerinden biri de kabinin ve kaldırma bloğunun, 0,1 derece hassasiyetle belirtilen yönde hareket ettirilebilmesi. Bu sayede, kulede taşınan silah ya da elektro-optik sensör gibi faydalı yüklerin, kendi sınırlarına ilave olarak, görüş ve angajman açıları değiştirilebiliyor. Böylece, arazi yapısından kaynaklanan kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor.

Sahadaki İhtiyaca Pratik Çözüm

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, ürün geliştirme yaklaşımlarında yeni bir sayfa açtığına dikkat çekiyor: “Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, eğimli arazide, kendisini otomatik olarak seviyeleyebilen bir ürün. Bunu ise daha önceden geliştirdiğimiz ve bir ürün olarak sektörün kullanımına sunduğumuz; Şelter Seviyeleme Sistemimizi, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’ye entegre ederek sağladık. Ayrıca, Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemimiz de Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, bir araca yüklenmesine gerek kalmadan, bir çekici ile nakledilebilmesini sağlıyor. Böylece GES Mühendislik, farklı ürünlerini bir araya getirerek entegre çözümler sunabilen bir firma haline geldi. Ürün ailemiz geliştikçe, bu tür yenilikçi çözümlerimiz daha da artacak ve çeşitlenecek.”

Çok Amaçlı Teleskopik Mast Çözümü

GES Mühendislik, elektro-optik sistemlerin testi ve İHA’ ların mobil kontrol istasyonundaki antenlerin yükseltilmesi amacıyla özgün olarak geliştirdiği Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi ile benzer mast sistemlerine ekonomik bir alternatif sunuyor. Firma, son dönemde; 3, 5 ve 9 metreye kadar yükselebilen 3 yeni mast ile bu ürün ailesini genişletti. Şu ana kadar Türkiye’deki ana yüklenicilere, 2020-2021 yılları içinde 20 adet 15 metrelik mast teslim eden firma, başka bir ana yükleniciden de 40 adetlik mast siparişi aldı. Üretim kapasitesini de arttıran firma, yeni aldığı sipariş kapsamındaki teslimatları bu yıl tamamlamayı planlıyor.

Dayanıklılık konusunda kullanıcı ihtiyaçlarının da ötesine geçen bir performans sergileyen bu sistemler, muadillerine kıyasla daha düşük olan ağırlıkları ile dikkat çekiyor. Geniş ürün ailesinin farklı teknik özelliklere sahip üyeleri, kullanıcıların pek çok farklı ihtiyacına cevap veriyor. Mastlar, boyutlarına göre değişmekle birlikte, tek bir kişi tarafından sırt çantasında ya da römorka entegre şekilde taşınabiliyor.

Bu mastlara; kameralar, radarlar, aydınlatma ekipmanları, karıştırıcılar, kalibrasyon aparatları ya da silah sistemleri gibi cihazlar kolaylıkla takılabiliyor. Askeri standartlara uygun olarak üretilen ve ekonomikliği ile rakiplerinden ayrılan mastlar; eğimli arazilerde, yüksek rüzgâr yüklerinin olduğu ağır ve zorlayıcı çevre koşullarında görev yapabiliyor.

Mobil Test Platformları

9 ve 15 metrelik mastların entegre edildiği römork üzerine, elektrik enerjisine ihtiyaç duyan faydalı yüklere yönelik olarak, farklı güçlere sahip jeneratörler entegre edilebiliyor. Römork üzerinde ayrıca, özel iklimlendirme sistemine sahip bir kabin de yer alıyor. Bu kabinde, termal kameraların testleri sırasında kullanılacak ve mast ile yükseltilecek olan test aparatları, test öncesinde istenilen sıcaklıkta şartlandırılabiliyor veya sadece belirli sıcaklıklarda çalışabilen sistemler, bu kabin içerisinde muhafaza edilebiliyor. Böylelikle kullanıcı, tüm test ihtiyaçlarını tek bir platform ile sağlayabiliyor. Römork hareket edeceği zaman, kapalı durumdaki mast, üzerinde bulunan bir mekanizma vasıtasıyla kolaylıkla yana doğru yatırılıyor ve böylelikle römorkun profili alçaltılarak sürüş emniyeti arttırılıyor. Benzer şekilde, mastın yükseltilebilmesi için de mast dik konuma getiriliyor ve römorkun denge ayakları açılıyor. Ürün ailesinin tüm üyeleri, manuel tahrikli makaralar vasıtasıyla yükseltiliyor. Bununla birlikte, kullanıcının talep etmesi durumunda, sisteme elektrik motoru da entegre edilebiliyor. Firmanın özellikle manuel tahrikli mast sistemleri, benzerlerine göre daha ekonomik olmaları ile öne çıkıyor.

Taşınabilir Teleskopik Mast Ürün Ailesi’nin Teknik Özellikleri

Açık Halde Azami Yükseklik3 m5 m9 m15 m
Azami Faydalı Yük Ağırlığı30 kg30 kg75 kg50 kg
Mast Ağırlığı15 kg30 kg85 kg180 kg
Taşıma şekliSırt Çantası ileSırt Çantası ileRömork ileRömork ile
Çalışabileceği Sıcaklık Aralığı-32°C / +49°C
Mast Tahrik TipiManuel / Elektrik
Kurulum Süresi5 dakika
Personel1 kişi
Çevresel Koşullara DayanıklılıkMIL-STD-810G uyumlu
Rüzgâr Dayanımı50 km/sa.50 km/sa.120 km/sa.120 km/sa.

40 Tonluk Bir Platform, 3 Dakikada Otomatik Olarak Seviyelenebiliyor

GES Mühendislik’in Taşınabilir Teleskopik Mast ürün ailesinin en büyük üyesi olan 15 metelik mast.

GES Mühendislik, Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’ni, ASELSAN için özgün olarak geliştirdi ve gerekli başvuru süreçlerini tamamlayarak ürünün patentini aldı. Kalifikasyon süreci başarıyla tamamlanan sistem, üzerinde, radar benzeri faydalı yükler taşıyan askeri araçların, eğimli arazide seviyelenebilmesi için kullanılıyor. Bu ürünle ilgili yeni bir sipariş alan firma, IDEF’in hemen sonrasında teslimat gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ayrıca, yurt içindeki çeşitli firmalarla bu ürünün satışı konusunda görüşmelerine devam ediyor.

Toplamda 40 tonluk kaldırma kapasitesine sahip olan ve tüm alt sistemler dâhil olmak üzere tamamen elektrikle çalışan sistem, platformu, 3 dakika içerisinde, 0,2 derece hassasiyetle seviyeleyebiliyor. Hâlihazırda kullanılan sistemlerde, araç personelinin, su terazilerinden faydalanarak bu görevi tamamlaması, ilgili personelin el becerisine de bağlı olarak değişiyor ve yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

GES Mühendislik’in geliştirdiği elektromekanik sistemin, hidrolik sistemlere göre en büyük avantajlarından biri de seviyesini uzun süre koruyabilmesi. Hidrolik sistemlerde, zaman geçtikçe ayaklardan bir ya da birkaçında, yağ kaçağı gibi nedenlerle seviye farklılığı olabiliyor. GES Mühendislik’in elektromekanik çözümü ise seviyenin korunabilmesi için gereksinim duyulandan çok daha güçlü bir motor frenine sahip.

Sistemin, arazide çok uzun süreler kalacak olmasını da göz önüne alan GES Mühendislik, uzaktan erişim ve kontrol yeteneğini de sisteme dâhil etti. Kullanıcının tercihine göre kullanılabilen bu sistem, cep telefonuna yüklenen bir uygulama sayesinde, araç üzerindeki kontrol panelinde yer alan tüm işlevlerin, uzaktan kullanımına imkân veriyor. Benzer şekilde, sistem üzerinde oluşabilecek arızalara, uzaktan müdahale edilebiliyor.

Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi

Mevcut gereksinimler, 32 tona kadar olan araçları kapsasa da GES Mühendislik, çözümünü, 40 tonluk araçlarda da kullanılabilecek şekilde ortaya koydu. Böylece, gelecekte ortaya çıkacak yeni ihtiyaçların, mevcut çözüm ile şimdiden kapsanması sağlandı. Firmanın hedefinde ise daha düşük tonajlı çözümler var. Bunlar, 4×4 araçları ve römorkları da kapsayacak. GES Mühendislik, 40 tonun üzerine çıkılması gerekirse tasarım ve üretim altyapısı ile bu ihtiyacı karşılamaya da hazır.

GES Mühendislik, fuar katılımları ile tanıtım çalışmalarını yoğunlaştırdığı Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi’nin, füze ve roket atış platformları da dâhil olmak üzere, farklı uygulamalarda da önemli bir potansiyele sahip olduğunu değerlendiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.