Ana Sayfa Haberler Collins Aerospace, ABD ve Birleşik Krallık’ta Yeni Görevler Üstlendi

Collins Aerospace, ABD ve Birleşik Krallık’ta Yeni Görevler Üstlendi

Raytheon Technologies’in şirketlerinden biri olan Collins Aerospace, geliştirdiği ürün ve sistemler ile dünyanın birçok ülkesindeki son kullanıcıların envanterinde yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda, Haziran ayında da önemli gelişmeler yaşandı. Firmanın, FasTAK™ Gateway (ağ geçidi) sistemi, Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri (RAF); gelişmiş gündüz ve gece görüş sistemi EVA (Enhanced Visual Acuity / Gelişmiş Görüş Keskinliği) sistemi ise Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından seçildi.

Collins Aerospace’den, 1 Haziran’da yapılan açıklamada, RAF’ın Hava Destek Operasyonları Filosu Dijital Komuta ve Kontrol (Air Support Operations Squadron Digital Command and Control) programı kapsamında, karadaki taktik veri bağı yeteneğinin geliştirilmesi için FasTAK™ Gateway sisteminin tercih edildiği belirtildi. Sistem, temel olarak, bağlantı kurulan tüm kara, hava ve deniz birimleri ile anlık taktik görüntü ve bilgi paylaşılmasını sağlıyor. Sistem, yine Collins Aerospace’in bir ürünü olan TacNet™ Taktik Telsiz Link 16 terminaline sahip. Gerekli yazılım ve donanımları içeren bir dizüstü bilgisayarı üzerinden kontrol edilen sistem; hafif ve taşınabilir bir çanta aracılığıyla istenilen yere sevk edilebiliyor ve yaklaşık 20 dakika içinde göreve hazır hale getirilebiliyor.

Düşük Işıkta, Yüksek Performans

Amerikan Deniz Kuvvetleri ve Amerikan Deniz Piyadeleri’nin gece görüş sistemlerinin analogtan dijital bir sisteme taşınması için EVA sisteminin tercih edilmesi de bu ayın diğer bir gelişmesi oldu. 22 Haziran’da açıklanan bilgilere göre, geliştirme sözleşmesi imzalanan sistem, Amerikan Deniz Kuvvetlerinin döner kanatlı hava aracı ve tiltrotor platformlarının mürettebatları tarafından kullanılacak.  

EVA, pilotların konforu ve güvenliği de düşünülerek tasarlandı.

Geliştirilmekte olan sistem, özellikle de döner kanatlı hava aracı pilotlarının zemine yakın operasyonlar sırasında ihtiyacı olan bir çözüm sunuyor. Pilot kaskına monte edilebilen EVA, çok düşük ışık seviyelerinde dahi yüksek çözünürlüklü görüntüler ve üstün gece görüş performansı ile pilotların hayati derecede öneme sahip çevreyi görüş ihtiyacını karşılıyor. Ürün, hafif tasarımı ile de pilotların konfor ve güvenliğini de olumsuz etkilemiyor. EVA’nın geliştirme çalışmalarının Mart 2023’te tamamlanması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.