Ana Sayfa Haberler Collins Aerospace’den Güvenilir Muhabere için Yeni Nesil HF Telsizi

Collins Aerospace’den Güvenilir Muhabere için Yeni Nesil HF Telsizi

MSI Dergisi’nin 185’inci sayısında yayımlanan DSEI 2019 Özel Dosyası’nın İlk Bölümü’nde yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Collins Aerospace, yeni geniş bant HF muhabere sistemi URG-IV’nin lansmanını, DSEI 2019’da yaptı. URG-IV, HF muhaberesi ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra uydu muhaberesine de alternatif oluşturuyor. Uydu muhaberesinin fiziksel koşullar nedeniyle yapılamadığı, güçlükle yapıldığı ya da yüksek maliyeti nedeniyle yapılamadığı durumlarda, URG-IV, kullanıcısına geniş imkânlar sunuyor. Bunu ise Collins Aerospace’nin getirdiği bir dizi yenilik sayesinde başarıyor.

Collins Aerospace, yeni geniş bant HF muhabere sistemi URG-IV’nin lansmanı kapsamında, ABD’de kurulu bir düzeneğe uzaktan erişerek gösterim yaptı.

 

URG-IV

Geleneksel HF muhabere sistemlerinin önemli dezavantajları arasında, iletişim linkinin kurulmasının zorlukları ve bant genişliğinin kısıtlılığı yer alıyor. URG-IV ise bu dezavantajlara karşı yenilikçi çözümler içeriyor. Sistem, 4G ALE (Automatic Link Establishment / Otomatik Link Kurulumu) ile en uygun iletişim bant genişliğini otomatik olarak belirliyor ve linki kuruyor. Bu işlemi, geleneksel HF sistemlerine göre de daha kısa zamanda gerçekleştiriyor. Böylece, sistemin güvenilirliğini arttırıyor ve kullanımını kolaylaştırıyor. Ayrıca, sistemin geniş-bant özelliği sayesinde, görüntü dosyalarının iletimi ve gerçek zamanlı sohbet (chat) gerçekleştirilmesi de mümkün hale geliyor.

Taşınabilir bir sistem olan URG-IV; RT-2200A geniş bant HF telsizden, yeni bir ürün olan PA-2010 güç yükseltecinden ve çevre birimlerinden oluşuyor.

DSEI 2019’un gerçekleştirildiği tarih itibarıyla URG-IV, iki tane son kullanıcı tarafından, kullanım konsepti geliştirme çalışmaları kapsamında kullanılıyordu; bir son kullanıcı tarafından da satın alınmıştı. Tüm bu uygulamalar, kıyı-gemi haberleşmesi kapsamında yapılıyor. Firma, ITAR kısıtlamasına tabi olmayan URG-IV’yi ve sunduğu kabiliyetleri, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için de öneriyor.

Türkiye’nin füze sistemleri için de eyleyiciler sağlayan Collins Aerospace, bu alanda 40 yıllık bir tecrübeye sahip.

 

Eyleyici Sistemlerde Tecrübe ve Birikim Farkı

Collins Aerospace’nin Türk savunma ve havacılık sektörü ile ilişkili gündem maddelerinden biri de eyleyici sistemleriydi. Firma, bu alanda 40 yıllık bir tecrübeye sahip ve Türk savunma ve havacılık firmalarına da eyleyici sistemleri ve kabiliyetleri sunuyor. Fuar sırasında görüştüğümüz firma yetkilileri, bu tecrübenin ve mirasın, eyleyici tasarımı ve üretimi konusunda, Collins Aerospace’yi rakiplerinin önüne geçiren bir dizi avantaj sağladığını vurguladılar. Öncelikle firma, tasarım ve üretim alanlarında birçok “alınan ders”e sahip. Bu sayede, eyleyiciler konusunda yüksek üretim miktarlarına, maliyet-etkin fiyatlarla ulaşabiliyor. Geniş bir ürün spektrumunda çalışmış olmanın verdiği birikimle eyleyiciyi, bileşenleri ile birlikte çok küçük bir hacimde paketleyebiliyor. Ayrıca kurulu tedarik zinciri ve test kabiliyetleri konusunda da öne çıkıyor. Tüm bunlar, düşük maliyeti ve yüksek verimliliği getiriyor.

Collins Aerospace yetkililerinin üzerinde durduğu bir diğer konu da Türk müşterileri ile yürütmekte oldukları yakın iş birliği oldu.

Fuar alanında, Collins Aerospace’nin ismi, standı dışında da yer aldı. Firma, Birleşik Krallık silahlı kuvvetlerinde görev yaparken hayatını kaybeden askerler için düzenlenen bağış kampanyasının sponsorları arasında yer alıyor.

 824 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.