Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler CTech 15’inci Yılında!

CTech 15’inci Yılında!

Bu yıl kuruluşunun 15’inci yılını kutlayan CTech Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. (CTech); savunma ve güvenlik, havacılık ve uzay, telekom ve yayıncılık, haberleşme, siber güvenlik ve modelleme-simülasyon alanlarında; kamu, özel sektör ve yurt dışındaki muhtelif paydaşlarına, ürün ve çözümler sunuyor ve çeşitli projelerin yükleniciliğini yapıyor.

2018 yılında TUSAŞ’ın bir iştiraki haline gelen ve bu gelişme sonrasında hızla büyümeye devam eden CTech’te, bugün, çoğunluğunu alanında uzman mühendislerin oluşturduğu, 170’ten fazla personel çalışıyor. CTech’in merkez ofisi, İstanbul Kurtköy’deki, Teknopark İstanbul kampüsünde yer alıyor. Ankara ofisi ise Bilkent’teki Cyberpark kampüsünde bulunuyor.

Paydaşlarına katma değerli ürün ve çözümler sunma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren CTech’in; mühendislik ofisleri dışında, İstanbul’da; temiz oda, dizgi atölyesi, elektronik laboratuvarı, sistem entegrasyon test laboratuvarı, depo ve üretim holüyle birlikte, toplamda 3.000 metrekarelik altyapısı bulunuyor.

CTech, IS0-9001:2015 belgesi ile Milli ve NATO Gizli Tesis Güvenlik Belgelerine de sahip. Ayrıca gerçekleştirdiği çalışmalarda; ECSS, CMMI Seviye-3, IEEE-12207, IEEE-15288 ve MlL-STD-973, ANSI7EIA 649 gibi uluslararası kabul görmüş standart ve yaklaşımları esas alıyor. Millî Savunma Bakanlığından Üretim Müsadesi Belgesi’ne sahip olan firma, AS9100 belgesi için ise altyapı çalışmalarına devam ediyor.

Yaptığı çalışmalar itibarıyla ulusal ve uluslararası birçok iş ortağı bulunan CTech, geçtiğimiz yıllarda TÜBİTAK tarafından, Avrupa Birliği Eureka Programı kapsamında en çok Ar-Ge projesine katılan ikinci Türk şirketi olarak ilan edildi.

Mobil Uydu Haberleşme Ürünleri

CTech, uydu haberleşme sistemleri üzerindeki çalışmaları ve sunduğu çözümlerle birlikte, Türkiye’nin ilk yerli ve milli mobil uydu haberleşme sistemini de geliştirdi. Geliştirilen ve kalifikasyon süreci tamamlanan CTech mobil uydu haberleşme sistemleri, 2019 yılı içerisinde, ANKA-S insansız hava aracı ile uçuş testlerini başarıyla tamamladı.

İnsansız ve insanlı hava araçları, kara araçları ve deniz araçlarında kullanılabilecek bu sistemin, hava terminali ve yer istasyonları da dâhil olmak üzere, tamamı yerli ve milli imkânlarla üretildi. CTech, bu alanda geliştirdiği sistemin, diğer yurt içi ve yurt dışı hava ve kara platformlarında kullanılabilmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

CTech, milli olarak geliştirdiği güvenli uydu haberleşme teknolojisi ile Türkiye’nin, dünyada bu teknolojiye sahip bir kaç ülke arasında yer almasını sağlıyor. Geliştirilen bu sistem, 2020 yılı içerisinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kara ve deniz platformlarında kullanılmaya başlanacak.

Karıştırmaya Karşı Dayanıklı Uydu Haberleşme Ürünleri

CTech, milli olarak geliştirdiği güvenli uydu haberleşme teknolojisi ile Türkiye’nin, dünyada bu teknolojiye sahip bir kaç ülke arasında yer almasını sağlıyor. Geliştirilen bu sistem, 2020 yılı içerisinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kara ve deniz platformlarında kullanılmaya başlanacak. Bu sistem sayesinde TSK, karıştırmaya ve bastırmaya dayanıklı (anti-jamming) güvenli uydu haberleşme kabiliyetine sahip olacak. CTech, TSK için geliştirilmiş bu sistemin, Türkiye’nin diğer kurumları tarafından da kullanılabilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Ufuk Hattı Haberleşme Ürünleri

CTech, tamamen yerli ve milli imkânları kullanarak tüm milli insanlı ve insansız hava araçlarında görev yapabilecek ve yurt dışındaki rakiplerine göre avantajları olan ufuk hattı veribağı alt sistemlerini geliştiriyor. Geliştirilen bu sistemler, insansız hava araçları üzerinden helikopterler, kara araçları ve operasyon noktasındaki silahlı birliklere görüntü ve bilgi aktarımı yapabiliyor. CTech, yeni nesil ufuk hattı veribağı ürünlerinde, gelişmiş altyapı ve yüksek deneyim ile birlikte Yazılım Tabanlı Telsiz (Software Defined Radio – SDR) mimarisini kullanıyor ve tüm tasarımlarını SDR mimarisi ile yapıyor.

Uydu Telemetri ve Telekomut Ürünleri

Türkiye’nin vizyon projelerinden olan, ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’yı gerçekleştiren konsorsiyumda yer alan ve çalışmalarına devam eden CTech, bu proje kapsamında; Telemetri, Telekomut ve Mesafe Ölçüm (TTM) Alt Sistemi’ni geliştiriyor. CTech, TTM alt sisteminin tüm tasarım, montaj, entegrasyon, ekipman geliştirme ve proje yönetim sorumluluğunu üstlendi ve çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Türkiye’nin vizyon projelerinden olan ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’yı gerçekleştiren konsorsiyumda yer alan ve çalışmalarına devam eden CTech, bu proje kapsamında; Telemetri, Telekomut ve Mesafe Ölçüm Alt Sistemi’ni geliştiriyor.

Radyolink Ürünleri

CTech, geliştirdiği ve havadan kablosuz veri aktarımı sağlayabilen radyolink sistemleri ile kablosuz ortamda, fiber hızlarında yerli 5G altyapısının oluşturulmasına katkı sağlıyor. Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından alınan karar gereği, 80 GHz radyolink sistemleri için, yerli malı belgeli üretim zorunluluğu bulunuyor. CTech, bu kapsamda son dönemde Türkiye’nin önde gelen operatörleri ile imzaladığı radyolink temini sözleşmeleri ile yerli 5G altyapısı için çalışmalarını sürdürüyor.

CTech, geliştirdiği ürün yelpazesi ile telekom operatörleri dışında, güvenlik kuvvetleri ile yurt içi ve yurt dışında, hızlı ve güvenli veri iletimi ihtiyacı olan bankalar ve internet servis sağlayıcıları ve benzeri kullanıcılara da çözüm sağlıyor.

Diğer Ürünler

CTech’in ürün yelpazesinde yer alan diğer sistemler, şöyle sıralanıyor:

  • Canlı Mobil Görüntü ve Veri Aktarma Sistemleri
  • Siber Savunma ve Bilgi Güvenliği Sistemleri
  • Hava Savunma Planlama ve Analiz Simülasyon Sistemleri
  • Çevresel Ses ve Haberleşme Simülasyon Sistemleri

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.