Ana Sayfa Söyleşiler CTech Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat:

CTech Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat:

“Türkiye’de Öncü, Dünyada Oyuncu Olmak” Vizyonuyla Çalışmalarımızı Sürdürüyoruz

Hava, kara ve deniz platformları için özgün ve yenilikçi haberleşme sistemleri geliştiren CTech, Türk savunma ve havacılık sektöründe 18 yılı geride bıraktı. 2018 yılında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) iştiraki olmasıyla birlikte büyüme hızı artan firma, NATO’nun STANAG 4606 standardına uygun olarak geliştirdiği modemin 4’üncü versiyonu için bir NATO ihalesine de davet edildi. CTech Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat, firmanın vizyonunu; “Türkiye’de öncü, dünyada oyuncu olmak” şeklinde özetliyor. CTech’in, özellikle hareketli platformlar için sunduğu haberleşme çözümleri ve ürün yelpazesi ile uydu haberleşmesinde Türkiye’de ilk akla gelen firma olduğunu belirten Dr. Fırat, mobil platform haberleşmesinde ve karıştırmaya dayanıklı güvenli haberleşmede, askeri, devlet vb. gibi nitelikli ve niş uygulamalarda bir dünya markası olma yolunda ilerlediklerini söyledi.

MSI Dergisi: Cüneyd Bey, CTech’te savunma, havacılık ve uzay teknolojileri alanında son bir yılın öne çıkan gelişmeleri neler oldu?

Dr. Cüneyd FIRAT: Uydu haberleşmede, özellikle de hareketli platformlarda; insansız hava aracı (İHA), insanlı hava aracı, kara araçları ve insansız deniz araçları (İDA) için sunduğumuz çözümler ve ürün yelpazemizi ortaya koyunca CTech, Türkiye’de ilk akla gelen firmadır. Bununla birlikte ufuk hattı haberleşme çözümlerimizde (LoS) de önde gelen bir yerimiz var. Türkiye’de öncü, dünyada oyuncu olmak vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve belli alanlarda da bu vizyonu yakaladık. Önümüzdeki 10 yılda, dünyada oyuncu olma vizyonumuzu da hayata geçireceğiz. Bu hedef doğrultusunda ilk defa bir yurt dışı ofisi açtık. Katar’ın başkenti Doha’daki ofisimizde, yurt dışı iş geliştirme yöneticisi istihdam ettik. Global pazarda önümüze önemli fırsatlar çıkmaya başladı.

Önde gelen Avrupalı bir firmanın, bir başka ülke için teslim edeceği karakol uçaklarında CTech’in uydu terminalleri kullanılacak. Yine uydu haberleşmesi alanında, dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi müşterileri  için bizimle demo aşamasına geldi. Yakın zamanda bu demomuzu gerçekleştireceğiz. Birleşik Arap Emirlikleri’nin uydu operatörü Yahsat ile de yakın bir temasımız ve işbirliğimiz var. Muhtemelen bundan sonraki fuarlarda bizim ürünlerimizi sergileyecekler; tıpkı IDEF 2023’te yaptıkları gibi. CTech, Yahsat ve benzeri operatörlerle yakın iş geliştirme faaliyetleri yapıyor.  Dünyada İHA’larda uçuş tecrübesi en yüksek olan birinci ya da ikinci uydu terminali CTech ürünüdür.

Jandarma Genel Komutanlığı, oldukça kullanışlı ve düşük maliyetli hafif bir hava aracı olan cayrokopterleri ufuk hattı haberleşme ürünlerinde envanterine kattı. Dünyada ilk defa cayrokopter kullanan kolluk kuvveti olan Jandarmanın bu hava araçları, CTech’in MOBIoT ve LoS ürünleriyle uçmaya başladılar.

CTech Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat: “CTech, mobil platform uydu haberleşmesinde ve karıştırmaya dayanıklı güvenli haberleşmede, askeri ve devlet uygulamalarında bir dünya markası olma yolunda ilerliyor.”

NATO’dan CTech’e İhale Daveti

NATO’nun STANAG 4606 standardına uygun, elektronik karıştırmaya dayanıklı ve güvenli uydu haberleşmesi sağlayan modemler geliştiriyoruz. NATO, bu modemleri bugüne dek başka bir alternatif üretici olmadığından, tek kaynak olarak Avrupa menşeli bir firmadan temin ediyordu. Herhangi bir ihale açılmıyor ve doğrudan alım yapılıyordu. CTech olarak bu ürünü ortaya koyunca, NATO ülkeleri arasında bir alternatif de yaratmış olduk. Tabii bu aşamaya gelmek için çok emek verdik. 2019 yılında, NATO’dan bize resmi bir ziyaret yapıldı. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) da katılımıyla bir toplantı yaptık. Ürünümüzü gördüler, pek çok komisyona girip çıktık, ürünümüz resmen onaylandı ve NATO’dan Edition 4 sürümü için ihale daveti aldık. Kaydadeğer bir bütçesi olan bir ihale. Haziran ayında ihale sürecinin ilk aşaması ilan edildi. İhalede Türkiye’den CTech ve Fransa’dan diğer firma olacak. Güçlü bir rekabet olacak ama biz de iyi hazırlanıyoruz. CTech, mobil platform haberleşmesinde ve karıştırmaya dayanıklı güvenli haberleşmede, askeri ve devlet uygulamalarında bir dünya markası olma yolunda ilerliyor.

MSI Dergisi: CTech, 2018 yılında TUSAŞ’ın bir iştiraki oldu. Bu yapıda 5’inci yılınızı geride bırakıyorsunuz. TUSAŞ ortaklığı CTech’in gelişimini nasıl etkiledi?

Dr. Cüneyd FIRAT: Çok olumlu yönde etkiledi diyebilirim. Ama daha fazlası için potansiyel de var. Buradaki kritik nokta, bu birlikteliğin verimini arttırabilmek için kurumsal olarak iki firmanın birbirine daha fazla entegre olmasıdır. İştirak olduğumuz ilk sıralara nazaran bu sinerjide çok önemli bir artış var ama daha fazlasını oluşturmak için gayret ediyor ve TUSAŞ ilgililerine de bu yöndeki taleplerimizi iletiyoruz.

TUSAŞ’tan gelen iş taleplerinde kendi odak alanlarımıza uyum açısından seçici olduğumuzu da belirtmeliyim. Çünkü çalışmadığımız veya çalışmayı tercih etmediğimiz bir alanda olmak istemiyoruz. TUSAŞ ile yaptığımız çalışmaların hemen hepsinde açılan ihalelere girerek ilerliyoruz.  Ancak “CTech’in yapması bekleniyor.” diyerek bir görev veriliyorsa verilen görevi tabii ki yerine getiriyoruz.

TÜRKSAT 6A’nın telemetri ve telekomut alt sistemleri CTech tarafından geliştirildi.

HÜRJET’in Karakutusunu CTech Yapacak

MSI Dergisi: CTech, entegre haberleşme ürünleri konusunda sektörün önemli bir aktörü olarak öne çıkıyor. CTech’in son dönemde öne çıkan ürünleri ve bu ürünlerinizle hangi platformlarda yer aldığınızı anlatır mısınız?

Dr. Cüneyd FIRAT: ASELSAN’ın ana yükleniciliğini yaptığı TSK X-Bant Uydu Muhabere Sistemi (TUMSİS) projesinin en büyük alt yüklenicisi CTech. Proje kapsamında vereceğimiz ürünlerin büyük kısmını teslim ettik; son kalanları da teslim ediyoruz. Türkiye’nin ilk insansız deniz aracında CTech’in SATCOM’u kullanılıyor. Yurt içinde geliştirilen 4 IDA’da yer alıyoruz. Hava platformları tarafında TUSAŞ’ın ürettiği ANKA ve AKSUNGUR İHA’larında, CTech’in Geniş Bant Uydu Haberleşme Sistemi (GBUHS) projesinde geliştirdiği ürünler kullanılıyor ve yakında Ku Bant LoS ürünlerimiz de uçmaya başlayacak. Benzer şekilde insansız kara araçları ve drone sistemlerinde de CTech markalı veri linkleri yerini aldı. TÜRKSAT 6A’nın telemetri ve telekomut alt sistemleri tarafımızdan yapıldı. Türkiye’den belli segmentlerde uydu gidiyorsa CTech telemetri ve telekomut sistemiyle gidecek. TÜRKSAT 6A’da bunu başardık, GÖKTÜRK Yenileme Keşif Gözetleme Uydu Sistemi Geliştirme Projesi’nde de ipi göğüslemek üzereyiz. Bunların hepsi düşünülüp planlanmış şeyler. “Ne iş olsa yaparız.” demiyoruz. Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET’in karakutusunu yapacağız. Helikopter uydu haberleşmesinde kullanılan HeliARX ürünümüzün ATAK helikopterine uygulanması için çalışıyoruz.

CTech, Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET’in karakutusunu da yapacak.

“Ürünleşmeyi ve Markalaşmayı Önemsiyoruz”

MSI Dergisi: Ufuk ötesi haberleşme çözümlerinizden oluşan ARX ürün ailesi nasıl ortaya çıktı ve geliştirildi? Ürün ailesinin bu şekilde isimlendirilmesinin nedenini anlatır mısınız?

Dr. Cüneyd FIRAT: Ürünleşmeyi ve markalaşmayı önemsiyoruz. Ortaya çıkardığımız çözümleri belli markalar altında ürün ailesi olarak kategorize ediyoruz. SecureARX ile başladık. Sonra sırasıyla SkyARX, GssARX, TerraARX, AquaARX, HeliARX geldi. Buraya HÜRJET için yaptığımız ürün de eklenecek, onun da markalamasını yapıyoruz. Ailenin ARX uzantısı olarak isimlendirilmesi bizim alametifarikamız, bunun üzerinden ilerliyoruz. Öte yandan LoS ürün ailemiz de Ufuk markası altında çeşitleniyor. Saydığım tüm markalarımız bu bilincin sonucudur.

Ürünleşmenin bir diğer önemli hususu da pazara hızlı çıkabilmek; farklı yönleri olmakla birlikte bu ürün ailelerinin altyapılarını da mümkün mertebe ortaklaştırabilmektir. Ürünlerimize her biri tekil projeler olarak bakmıyoruz. CTech’in entegre yönetim sistemi kapsamında önemli bir kütüphane yapısı var. Gerek uydu haberleşme gerekse ufuk hattı terminallerini artık aynı modem mimarisinde ortaklaştırmaya başladık. Böylece ürünlerimizin pazara çıkışını hızlandırıyoruz. Tekrar tekrar yeni donanım tasarımları yapmıyoruz. Daha da önemlisi bu yaklaşımımızın müşteri açısından da büyük faydaları var. Kullanıcı bizden dar bant SATCOM, geniş bant SATCOM ve LoS haberleşme sistemi istediğinde, biz ona 3 tane haberleşme sistemi vereceğiz. Ama bunlarda kullanacağı modem ortak mimaride olacak. Bu yaklaşımın lojistik ve operasyonel açıdan da çok önemli avantajları var.

CTech’in ATAK helikopterine uygulanması için çalıştığı SATCOM çözümü HeliARX, pervane pallerinin engellemesine dayanıklı bir modem, kompakt bir SOTM anteni ve bir yer kontrol ünitesinden oluşuyor. HeliARX, dünya üzerinde herhangi bir yere, anında ses, video, görüntü, radar ve sensör veri paketleri iletebiliyor.

HeliARX, Döner Kanatlı Platformlar için Kritik Bir Ürün

MSI Dergisi: Geliştirdiğiniz helikopter SATCOM ürünü HeliARX, dünyadaki benzerleri arasında nasıl bir konumda?

Dr. Cüneyd FIRAT: Helikopter uydu haberleşmesi zor bir konu. Çünkü uydular uzayda konuşlu ve helikopterlerde de PAL boyu çok fazla. Bu nedenle helikopterdeki uydu alıcısı ve uydu arasında enerji aktarımı kesiliyor. Dolayısıyla helikopterler için uydu haberleşme çözümü çok nadir yapılmış. Bu konuda az sayıda ürün ortaya çıktığından, haberleşme kritikliği daha da artıyor. Şunu gözlemledik: Son 3-4 yılda helikopter uydu haberleşmesinde bir vites yükselmesi var. Avrupa’da Fransa ve İspanya, Tiger helikopterleri için modernizasyon çalışması başlattı ve projede ilk defa SATCOM yer alıyor. Thales ve Airbus firmaları da bu ürünü ilk defa çıkarıyor. HeliARX ile buradaki rekabete biz de hazırız. Herhangi bir platformun harekat sahasında haberleşme bağlantısı olmamasını kimse istemiyor artık. Bunun ötesinde döner kanat İHA pazarı da genişlemeye başladı. CTech olarak, doğru bir noktada, doğru bir ürünle pozisyonlandık. Doğru hamleler yaparsak “Dünyada kim var?” diye sorulduğunda ilk 3’te sayılabiliriz.

MSI Dergisi: SkyARX terminalinin, ANKA III’ün ilk uçuşunda kullanılacak olmasını, CTech’in geleceğe dair büyük vizyonunun bir parçası olarak değerlendiriyorsunuz. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?

Dr. Cüneyd FIRAT: ANKA III, CTech ürünleri açısından çok yenilikçi bir açılım. ANKA III’ün bir parçası olmak CTech’e değer katıyor. Terminallerimizin kullanıldığı her yeni platform, CTech ürünleri hakkındaki algıyı çok daha üst seviyelere taşıyor. Platform ne kadar kritikse onun üzerindeki sistemlerin kritiklik ve güvenilirlik katsayısı daha da artıyor. ANKA III için de bu geçerli. TUSAŞ, ANKA III’e güvenmediği hiçbir şeyi koymaz.

MSI Dergisi: CTech için HeliARX ya da SkyARX gibi bir ürünü geliştirme süresi ne kadar?

Dr. Cüneyd FIRAT: Normalde bu ürünler, Türkiye koşullarında ve bizim geleneksel yaklaşımlarımızla ortalama 3 yılda ortaya çıkıyor. Fakat bu süreyi kısaltmaya başladık. Kalifiye olmuş bir ürünün ortaya çıkma döngüsü, CTech için 1-1,5 yıl sürüyor. Ürün yönetimini iyi yaparak, daha çevik yaklaşımlarla bu süreyi daha da kısaltmak mümkün. Önümüzdeki süreçte çevikliğimizi arttıracağız. İlerisi için 6 ay gibi bir hedef koyduk çalışma arkadaşlarımıza ve bunu başaracağımıza da inanıyorum. Çeviklik, Türk savunma ve havacılık sanayisinin üzerinde çok durması gereken bir konu. Dünya da buraya doğru gidiyor.

AR-GE yatırımlarını hız kesmeden sürdüren CTech, mevcut modemlerinin hızlarını arttırmak için de çalışmalar yürütüyor.

TerraARX, Ürün Ailesi Olma Yolunda

MSI Dergisi: Kara araçları için özel olarak geliştirdiğiniz uydu haberleşme çözümü olan TerraARX ile nasıl bir problem çözdünüz? Ürün geliştirme süreci, burada kullanılan teknoloji ve kullanıcıya sağladığı faydalar hakkında bilgi verir misiniz?

Dr. Cüneyd FIRAT: TerraARX, bizim son 2 yıl içerisinde üzerinde yoğun çalışıp meyvesini aldığımız bir ürün. Bu sistemin yaptığı en önemli hizmet, verileri kesintisiz bir şekilde aktarmak. Bundan sonra da bir ürün ailesi olma yolunda ilerliyor. Kara araçları, aslında hareket halindeki uydu haberleşmesinin en zor olduğu ortamdır. Bu konuda CTech’ten istenen gereksinimlerden biri, tanklardaki atış anındaki geri tepme sırasında sistemin etkilenmeden vazifesine devam etmesiydi. TerraARX’ın en ön plana çıkan özelliği de ivmelenmesinin çok yüksek olmasıdır. Saniyede 500 derecelik bir ivmelenme yapabiliyor. SkyARX ailesinde bu gereksinimin  saniyede 30 derece olması, çözdüğümüz problemin zorluğunu daha iyi anlatacaktır. TerraARX, kompakt bir ürün oldu. 12 inç çanak genişliği var. Bunun ötesinde, aracın mevcut yapısını bozmadan araca monte edilip çalıştırılabilir özel bir tasarıma sahip.

TerraARX’ı iki versiyon olarak sunuyoruz: İlki uluslararası olarak da kabul görmüş, DVB-S2 dalga formuyla çalışan DVB modemi ile diğeri ise bizim karıştırmaya dayanıklı modemimiz SecureARX ile çalışıyor. Müşteri tercihine göre bu versiyonları verebiliyoruz. TerraARX çok kullanışlı bir ürün oldu. BMC ile çalışmaya başladık, Otokar ile görüşmelerimiz devam ediyor. IDEF 2023’te her iki firma da kendi araçları üzerinde bu ürünü sergilediler. Yılsonunda bir yurt dışı müşterisine demo yapma planımız da var.

CTech’in ufuk ötesi haberleşme sistemi olan TerraARX, kara araçları için özel olarak geliştirildi. Ku-band terminal sayesinde kullanıcılar; canlı, tam hareketli yüksek çözünürlüklü video gönderip güvenli veri iletişimi yapabiliyor ve hareket halindeyken kritik görev iletişimini sağlayabiliyor.

MSI Dergisi: CTech’in uluslararası patentli teknolojisi SCOFUS’un gelişimi devam ediyor mu?

Dr. Cüneyd FIRAT: Aslında SCOFUS, yenilikçiliği uygulama açısından 15 yıllık bir teknoloji. Bunu ilk defa CTech yaptı. Dünyada da bu uygulama alanında çok nadir karşılaşacağınız bir çözüm. CTech’in MOBIoT ürünlerini, Türk polisi yıllardır kullanıyor. Bu teknolojimiz 15 ülkeye yayılmış durumda ve patenti de bize ait. 3G yayıncılıkta 2 saniyelik gecikme standarttır. Biz ciddi bir AR-GE ile bunu 600 milisaniyelere indirdik. SCOFUS’un temel felsefesi, birden fazla haberleşme türünü, birden fazla haberleşme kanalını kullanıcıya tek bir kanal gibi akıllıca kullandırması. Buna aslında bir kanal yönetimi ve verinin kanallara bölüştürülmesi işlevi diyebiliriz. Temel amacı ise haberleşmenin kesintisizliğini ve elverişliliğini garanti altına almak ve bir optimizasyon yaptırmaktır. Biz bu teknolojimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Çünkü bu şekilde haberleşmeye bir akıl katmış oluyoruz. SCOFUS’un üzerine bir yapay zekâ geliştirmeyi düşünüyoruz. CTech’te yapay zekâ ile ilgili çalışmalar başladı. Kendi iç teknoloji gündemlerimiz var.

Yerlilik Oranı Yüzde 70’in Üzerinde

MSI Dergisi: Ürün, üretim ve iş gücü anlamında kendinizi rakiplerinizle kıyasladığınızda, CTech’in sektördeki pozisyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dr. Cüneyd FIRAT: CTech, mobil platform ve karıştırmaya dayanıklı haberleşmede Türkiye’de öncü konumda. Helikopter uydu haberleşmesinde HeliARX ürünümüzle ve tüm iletişim kanallarını aktif kullanarak, kesintisiz iletişim için tek bir geniş bant kanalı oluşturmak için geliştirdiğimiz SCOFUS teknolojisini üreten Türkiye’de tek, dünyada da az sayıda firmadan biriyiz. Türksat 6A uydusu fırlatıldığında ülke tarihimizde ilk defa 36 bin km menzilde haberleşmeyi sağlayan firma olacağız inşallah.

MSI Dergisi: Ürünlerinizin yerlilik oranı nedir?

Dr. Cüneyd FIRAT: Ürünlerimizin yerlilik oranı yüzde 70’in üzerinde. Geliştirdiğimiz ürünlerin her birinde CTech’in kendi tasarımları var. Ekosistemimiz genişliyor. Onaylı tedarikçilerimiz ya da aday olan tedarikçilerimiz var. Ekosistemimizde, yurt içinin yanı sıra yurt dışından da firmalar bulunuyor. CTech’in her yıl ciddi manada bu ekosistemden tedariki var. 100’lerce milyon liralık tedariklerden bahsediyoruz ve bu önümüzdeki yıllarda daha da artacak. Yurt dışından aldığımız parçaların azalmasıyla yerlilik oranımız daha da artacaktır. Bu parçaların Türkiye’de üretilebilmesi için ticari açıdan bir sürdürülebilirlik gerektiğini de unutmamak gerekiyor.

SCOFUS, farklı iletişim kanallarını birleştirerek genişbant bir kanal oluşturuyor. Sistem sayesinde SATCOM, RF-LOS, LTE/5G gibi tüm iletişim kaynakları, tek bir genişbant kanal olarak işlev görüyor.

Tedarik Zinciri Modellemesi Geliştirilmeli

MSI Dergisi: Bu noktada sektöre de yol göstermesi adına, CTech’in hangi alanlarda yurt içi çözüm aradığını söyler misiniz?

Dr. Cüneyd FIRAT: Robotik teknolojiler, şelter sistemleri, güç sistemleri, RF ekipmanları ve alt sistemler, nitelikli yazılım geliştirme, network ekipmanları gibi alanlarda yurt içi tedarikçiler arıyoruz. Bir de ülkemiz açısından geliştirilmesi gereken konulardan biri çevresel koşul test altyapısıdır. Bu konuda da sınırları zorluyoruz.

Türk savunma ve havacılık endüstrisinin tedarik zinciri oluşturma ve modelleme konusunda çok daha farklı bir noktaya gitmesi lazım. Biz bu sektörde uzun soluklu ve dünya koşullarında var olmayı amaçlıyorsak tedarik zinciri modellemesine önem vermemiz lazım. Bizim için de TUSAŞ için de sıkıntılı bir konu olarak gördüğüm üretim konusu var. Bundan sonra daha çok gündeme gelecek. Sipariş var, üreteceğiz; ama zorlanıyoruz. Tedarik sıkıntıları var ve her zaman olacak; ama biz yönetebileceğimiz tarafa bakalım diyoruz. Dünyada bu alanda çalışan kuruluşlar ekosistemleriyle çok iyi bir birliktelikle ilerliyorlar. Yakın çalışma, birlikte nabız atma sistemine Türkiye’nin de artık geçmesi lazım. Sektördeki büyük firmaların, yeni bir ana sistem geliştireceği zaman bu sistemi tedarik zincirindeki ekosistemle birlikte düşünüp planlayabilmesi gerekiyor.

MSI Dergisi: Ufuk ötesi haberleşme çözümleri alanındaki AR-GE çalışmalarınızın güncel durumu hakkında bilgi verir misiniz? Geliştirmekte olduğunuz yeni ürün ya da teknolojiler var mı?

Dr. Cüneyd FIRAT: CTech, teknoloji geliştirme çalışmaları için son 4 yıldır, kendi öz kaynaklarıyla yılda ortalama 1-1,5 milyon dolar harcıyor. Şu anda teknoloji odağımızı, CTech’in helikopter uydu haberleşmesi alanındaki çalışmalarına çevirdik. Bizden istenen, 85 derece çevre sıcaklığında çalışma koşuluydu. Bu başlı başına bir çıta. Diğer platformlarda çok karşılaşılan bir çevresel koşul değil. Mevcut modemlerimizin hızlarını arttırmak için de sürekli çalışıyoruz. Yapay zekâ konusunda da çeşitli çalışmalar başlattık. Benzer şekilde LoS, SCOFUS ve uydu telemetri teknolojisi alanında da AR-GE çalışmaları yürütüyoruz.

AKSUNGUR insansız hava aracı (İHA), orman yangınları, acil durum gibi uygulamalarda CTech’in uydu terminalleriyle hizmet veriyor.

CTech, Sivil Sektörle Dirsek Temasında

MSI Dergisi: Son olarak sivil sektöre bakışınızı merak ediyoruz. Uydu haberleşme çözümleri konusunda sivil alana yönelik faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Dr. Cüneyd FIRAT: Dünyada uydu haberleşmesi ve geniş bant kesintisiz bağlantı konusunu hepimiz daha çok duymaya başladık. Uydu haberleşmesi, hepimizin günlük hayatında olan iletişime daha çok dokunacak gibi gözüküyor. Bunu zaten öngörüyorduk. CTech ürünleri, hep çift kullanımlı teknolojiler içeriyor. Bizim helikopter haberleşme çözümümüzün en önemli uygulama alanları arasında, VIP ya da Tarım ve Orman Bakanlığının yangına müdahale, acil durum kriz yönetimi gibi uygulamalar yer alıyor. AKSUNGUR, aktif olarak 2 yıldır Tarım ve Orman Bakanlığının yangın müdahalelerinde çok başarılı bir şekilde bizim uydu terminallerimizle hizmet veriyor. Yani CTech terminallerinin bu tür sahaya yansımaları da oluyor. 6 Şubat depreminde, yine AKSUNGUR geniş alan GSM kapsaması için baz istasyonuna entegre bir şekilde kullanıldı. Uydu üzerinden CTech terminalleriyle iletişimin bir bacağı cep telefonlarına yansıtıldı. Sivilde uydu haberleşmesi kullanımı gittikçe artıyor. Neredeyse ilçelerin otobüs firmalarında bile internet bağlantısı artık standart hale geldi. Son 10 yılda başlayan bu eğilim, şu an havacılıkta da var. Bu yönde iş birliklerimiz, tekliflerimiz, çok önemli görüşmelerimiz var. İleride belki CTech’in iş portföyünde yer alacak önemli bir alan olması için gayret sarf ediyoruz. Çerçevesi henüz netleşmemiş olsa da bu başlı başına CTech için bir gelişim alanıdır. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.

CTech Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için okuyucularımız adına teşekkür ederiz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.