Ana Sayfa Manşet CTech’ten, Radyolink Üzerinden Yüksek Kapasiteli ve Güvenilir İletişim Çözümü

CTech’ten, Radyolink Üzerinden Yüksek Kapasiteli ve Güvenilir İletişim Çözümü

CTech Bilişim Teknolojileri A.Ş. (CTech), 2015 yılında, 60 GHz frekansı ile başlayıp 80 GHz frekansı ile sürdürdüğü milimetre dalga radyolink çalışmalarında, ürün teslimi ve saha testleri aşamasına geldi. Hem askeri hem de sivil kullanımda, özel ihtiyaçları karşılayan, güvenilir çözümler sunan bu sistemler, CTech tarafından, özgün ve yerli olarak geliştiriliyor ve üretiliyor.

CTech, milimetre dalga radyolink sistemleri ve yazılımlarını yerlileştirerek Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin kullanımına sunmak üzere çalışmalara başladı. CTech, bu kapsamda, üretim ve testlerin yapılacağı yüksek teknolojiye dayalı bir tesis kurdu ve radyolinklerin kontrol edilebilmeleri için gerekli yazılım olan NMS’yi (Network Management System / Şebeke Yönetim Sistemi) de yerli olarak geliştirdi.

CTech, Turkcell ile imzaladığı anlaşma kapsamında ürettiği ilk yerli radyolink ünitelerini, Turkcell’e teslim etti. Bu radyolinkler, saha testlerinin yapılması için Erzurum’da kuruldu.

Kablo Şebekeleri Yetersiz Kaldığında

Veri (analog ses ve elektronik veri) aktarımları için kablolu yeraltı şebekesi kurulumları, yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip. Kablo teknolojisindeki gelişim, fiber kablolamayla oldukça yüksek veri iletim hızlarının sağlandığı bir seviyeye geldi ve ışık hızına yakın, geniş kapasiteli veri iletimleri, fiber kablolarla mümkün oldu.

Diğer yandan, fiber kablolama için altyapı oluşturmak, zorlu ve yüksek maliyetli bir süreç. Bu nedenle havadan kablosuz veri iletiminin önemi, gün geçtikçe artıyor. Coğrafi olarak zor, engebeli alanlarda, kazı maliyetlerinin karşılanmasında problem yaşanılan bölgelerde ya da geçici süreyle kurulacak iletişim ağının söz konusu olduğu durumlarda, havadan kablosuz veri aktarımı sağlayabilen radyolink şebekeleri öne çıkıyor. Bu şebekelere, daha çok geniş alanda kapsama sağlamayı hedefleyen GSM operatörleri ihtiyaç duysa da askeri ve sivil birçok farklı haberleşme ve ağ kullanımı senaryosunda da radyolinklere ihtiyaç duyuluyor.

Kolluk Kuvvetlerinin İhtiyaçlarını da Karşılayacak

CTech’in geliştirdiği yerli radyolink sistemleri; iletişim, savunma sanayisi, gaz, petrol, enerji, su, bankacılık gibi alanlarda, kritik altyapıların; hızlı, kesintisiz ve güvenli şekilde çalışmasını sağlayacak. Bu sistemler; telekom operatörleri, internet servis sağlayıcıları, güvenlik birimleri, televizyon yayıncıları ve yaygın birimleri bulunan şirketler tarafından, çeşitli haberleşme ihtiyaçları için kullanılabilecek.

Sensörler, silahlar ve komuta kontrol merkezlerinin savaş alanlarında birbirleri ile eşzamanlı performans gösterebilmek için ihtiyaç duydukları yüksek hızlı veri aktarımları, 80 GHz gibi yüksek frekanslarda, milimetre dalga frekansı ile karşılanabiliyor. Bu kapsamda, askeri operasyon bölgelerinde, ordu ile tabur/bölük seviyeleri veya çeşitli sabit veya mobil birlikler arasındaki sabit ya da geçici uygulamalar için geniş kapasiteli veri aktarımı (10 Gbps) ve etkin komuta kontrol için gerekli olan kesintisiz haberleşme ihtiyacı, radyolinkler ile sağlanabiliyor. Bu tür yüksek frekanslarda yapılan haberleşmenin önemli avantajlarından bir tanesi de karıştırmaya karşı dayanıklı olması. Böylece sahada, kritik anlarda, birlikler arasında, kesintisiz ve güvenilir iletişim kurulması mümkün oluyor.

Ctech, milimetre dalga radyolink sistemleri ve yazılımlarını yerlileştirerek Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin kullanımına sunulmak üzere çalışmalara başladı.

Radyolinkler, 5G Teknolojilerinde de Başrolde

5G şebekelerde sıklıkla kullanılacak M2M (Machine to Machine / Cihazdan Cihaza) uygulamaları başta olmak üzere, Small Cell kurulumlarında, baz istasyonlarına yüksek kapasiteli veri iletim hatlarının sağlanabilmesi, yüksek önem taşıyor. 5G’de çok yüksek veri iletim hızlarına, ancak fiber ya da radyolink gibi iki altyapı yönteminden biriyle ulaşılabilecek. Bu sebeple fiber döşemenin zaman ve ekonomiklik açılarından maliyetli olacağı yerlerde, fiber hızlarına yakın veri iletim imkânı sağlayan 60 GHz ve 80 GHz frekanslarında çalışan radyolink kullanımı tercih edilecek. Radyolink ekipmanları, doğrudan müşteriye satılabileceği gibi baz istasyonu, NodeB, eNodeB gibi radyo ekipmanları ile birlikte de pazarlanabilecek.

Dünyada, 2021-2025 arasını kapsayan 5 yıllık radyolink pazar büyüklüğünün, 17 milyar dolar olması öngörülüyor. Türkiye pazarı için ise bu rakam, yaklaşık 200 milyon dolara karşılık geliyor.

Yerli Ürün İhtiyacına Güvenilir Çözüm

Türkiye’de, 2018 yılı Ocak ayında 7, 13 ve 80 GHz frekansları kullanımı için, yerli malı belgeli ürün kullanma şartı getirildi. Yerli ekipman sağlayıcı bir firmayla çalışmak, operatöre daha esnek hizmet alma ve ihtiyaçlarına göre ürün üzerinde daha hızlı geliştirme yapılması ve çözüm sağlanması gibi avantajlar da sunuyor. CTech; haberleşme, siber güvenlik ve modelleme-simülasyon teknolojilerindeki birikimiyle tüm bu ihtiyaçları dikkate alarak yerli çözümler geliştiriyor.

Kritik haberleşme ve kontrol ekipmanlarının güvenlik açısından şüphe götürmeyecek yönetim sistemleriyle (NMS) çalışması, ulusal güvenlik açısından da büyük önem taşıyor. CTech, NMS yazılımının üzerinde çalıştığı platformu, bir altlık olarak tasarladı. Bu platform, radyolinklere ek olarak; dron, İHA ve benzeri tüm şebeke elemanlarının kontrolü ve diğer birçok ihtiyaç kapsamında da kullanılabiliyor.

CTech, 2015 yılında, 60 GHz frekansı ile başlayıp 80 GHz frekansı ile sürdürdüğü milimetre dalga radyolink çalışmalarında, ürün teslimi ve saha testleri aşamasına geldi.

Türkiye’de 60.000 Radyolink İhtiyacı

Bugün için, baz istasyonu başına iletim kapasitesi ihtiyacı 2 Gbps iken yakın zamanda 10 Gbps ve 2025’te de 20 Gbps seviyelerine çıkacak. 6G’de, 2030 yılında, 1.000 Gbps iletim kapasiteleri gündeme gelecek. Gittikçe daha da kritik önem kazanacak veri iletimi işleminin güvenli ve tüm detayları bilinen kanallar üzerinden gerçekleştirilmesi, ulusal güvenlik açısından vazgeçilmez önem taşıyor. 2025 yılı sonuna kadar, Türkiye’de, yaklaşık 60.000 radyolink kurulacağı öngörülüyor.

Ekonomik anlamda dışa bağımlılığın azaltılması, telekomünikasyonda ulusal güvenlik endişelerinin asgariye indirilmesi ve telekomünikasyon sektöründe uluslararası bir oyuncu olmak, CTech’in önde gelen hedefleri arasında yer alıyor. CTech, geliştirdiği radyolink çözümleriyle ve bunlara ekleyeceği yeni frekanslar ve yeni özelliklerle yerli pazarda ilk sırada yer alıp uluslararası pazardan da pay almayı amaçlıyor.

 1,296 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.