Ana Sayfa Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: F-16 Uçakları, F-35’ler için Yapılan Ödemelere Karşılık Alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: F-16 Uçakları, F-35’ler için Yapılan Ödemelere Karşılık Alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’den alımı konuşulan F-16 savaş uçaklarının, F-35’ler için yapılan ödemelere karşılık olarak alınacağını söyledi.

Angola, Togo ve Nijerya ziyaretleri öncesinde, 17 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki soruları yanıtladı ve ABD’den F-16 savaş uçağı alımı konusuna da değindi: “Malum, bu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu… Ama bizim 1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu ve bu ödemeler karşısında ABD’nin böyle bir teklifi söz konusu oldu. Bununla ilgili olarak da biz, ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa hangi adımları atmamız gerekiyorsa bu adımları da atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu, her zaman hazır ve modern duruma getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlarla ilgili elimizdeki F-16’ların modernizasyonundan tutun da ilave F-16’lar almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz. Ve F-35 programı kapsamında bu verilen paranın ödemesini borçlandırdığımız için almamız gerekiyor. Bizler bu konuyu görüşmelerimizde dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz. Şu an itibarıyla da başta Milli Savunma Bakanlığımız olmak üzere bu görüşmeler devam ediyor. Netice itibarıyla ortada yapılmış bir ödeme var ve bu ödemenin de iadesi çalışmalarını arkadaşlarımız devam ettiriyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.