Ana Sayfa Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: BOZDOĞAN, 2020 Yılında Yapılacak Uçaktan Test Atışları Sonrası Envantere Girecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: BOZDOĞAN, 2020 Yılında Yapılacak Uçaktan Test Atışları Sonrası Envantere Girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Ekim’de, GÖKTUĞ projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen BOZDOĞAN Hava-Hava Füzesi’ne dair önemli bilgiler paylaştı. Türkiye’nin ilk yerli ve milli hava-hava füzesi olacak BOZDOĞAN, 2020 yılında yapılacak uçaktan test atışlarının tamamlanmasından sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmada, konuyla ilgili şunları söyledi: “Milyarlarca dolar maliyetle dışarıdan aldığımız havadan havaya füzelerin, yerli ve milli muadillerinin seri üretimi için gün sayıyoruz. Savaş uçaklarına entegre edilecek havadan havaya füzemiz BOZDOĞAN, fırlatma rampasından yapılan güdümlü atışlarda, tam isabet sağladı. Ses hızının çok üstünde uçan ve yüksek manevra kabiliyetine sahip bu füzemizin, uçaktan atışlı testleri de önümüzdeki yıl yapılacak. 2013 yılından beri üzerinde çalışılan GÖKTUĞ projesinin bir ürünü olan BOZDOĞAN füzesi, uçaktan test atışlarının da tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek. Dünyada sadece 9 ülkenin ürettiği havadan-havaya füzemiz, Milli Muharip Uçağımıza ve F-16 savaş uçaklarımıza monte edilecek. Böylece savaş uçaklarında kullandığımız hava-yer silahlarına ek olarak havadan havaya silahlarımız da yerli ve milli olacak.”

 1,160 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.