Ana Sayfa Arşiv Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Suriye’nin Toprak Bütünlüğü Bizim Teminatımız Altındadır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Suriye’nin Toprak Bütünlüğü Bizim Teminatımız Altındadır”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcının birinci yıl dönümünde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçük Akyüz, Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan Üsteğmen Oğuz Kağan Usta’nın annesi Sevim, babası Canpolat Usta ve harekatta gazi olan Üsteğmen Özgür Ocak ile birlikte Hatay’a gitti.

Hatay Havalimanı’nda Vali Rahmi Doğan, 2’nci Ordu Komutan Vekili Korgeneral Sinan Yayla ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Akar ve beraberindeki heyet, Valilik ziyaretinin ardından, Afrin’deki terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı’na katılan komandolarla bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Akar, harekata katılan birliklerde yaptığı inceleme ve denetlemeleri sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonundan görüntülü arayarak, Mehmetçiğin selamını Erdoğan’a iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, komandolara cep telefonundan hitap etti ve ilk olarak harekatlarda şehit olanlara rahmet, gazilere şifa diledi.

Harekatın birinci yıl dönümünün duygularla dolu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Afrin harekatının, tüm hassasiyetleriyle, teröre karşı nasıl kutlu bir mücadele olduğunu unutmamız mümkün değildir. Afrin’de verilmiş olan mücadelenin hatıralarımızda unutulmaz bir yeri olacaktır” diye konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı’nın birinci yıl dönümünde Afrin’de gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Bunlar hiçbir zaman bizim Afrin’deki mücadelemizi yıldırmayacak ve hiçbir zaman gerek Afrin’de, gerek Cerablus’ta gerek El Bab’ta, bizim bu sürecimiz duraksamadan devam edecektir. Bunlar Türk askerini, Özgür Suriye Ordusu’nu durduramayacağı gibi burada tüm Suriyeli kardeşlerimize bir an önce özgürlüklerine kavuşma imkanını vermek hedefimizdir. Suriye’nin toprak bütünlüğü artık bizim teminatımız altındadır ve burada herhangi bir bölmeye asla müsaade edilmeyecektir.” dedi

Programı dolayısıyla Ordu’da olduğunu belirten Erdoğan, komandolara selamlarını ileterek, “Mücadeleniz kutlu bir mücadeledir, sizleri gözlerinizden öpüyorum” dedi.

Erdoğan konuşmasının ardından Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan Üsteğmen Oğuz Kağan Usta’nın annesi Sevim, babası Canpolat Usta ve harekatta gazi olan Üsteğmen Özgür Ocak ile de telefonla görüştü.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Mehmetçiklere hitaben bir konuşma yaptı.

Başarılı çalışmalarından dolayı personeli kutlayan Akar,

“TSK için en öncelikli görev, ülkemizin bağımsızlığı ve egemenliği ile 780 bin km² vatan toprağının ve 81 milyon vatandaşımızın rahatı, huzuru, birliği ve güvenliğidir. Bize düşen, nerede olursak olalım elimizden gelenin en iyisini yapmaktır” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, ülkenin ve bölgenin güvenliği ile milletin refahı için çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

“24 Temmuz 2015’ten itibaren başlattığımız kararlı mücadeleyle girilemez denilen yerlere girdik, çıkılamaz denen yerlere çıktık. Ardından çukur operasyonlarını da başarılı şekilde gerçekleştirdik. Teröristler burada da kazdıkları çukurlara gömüldüler” ifadelerini kullanan Akar şöyle devam etti:

“Müteakiben 15 Temmuz’da FETÖ tarafından hain darbe girişimine maruz kalındı. Bununla da en iyi şekilde mücadele edildi. İçimizdeki hainlerden temizlendikçe güçlendik, güçleniyoruz. Personel azaldı ancak TSK’nın etkinliği ve kalitesi arttı.”

Hulusi Akar, hain darbe girişiminden sadece bir ay sonra Fırat Kalkanı Harekatı’nın başlatıldığını ve başarıyla tamamlanan bu harekat esnasında  3 binin üzerinde radikal DEAŞ’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Akar, “DEAŞ’la en etkili mücadeleyi biz yaptık. Diğer ülkeler daha çok havadan bu mücadeleyi yürüttü. Türk Silahlı Kuvvetleri dışında DEAŞ’a karşı göğüs göğüse muharebe eden olmadı.” diye konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı’nın bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak,  PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek maksadıyla 20 Ocak 2018 saat 17.00’de başladığını ve harekatın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiğini ifade eden Akar,

“Türk Silahlı Kuvvetleri; Jandarma, Emniyet Güçleri ve Güvenlik Korucuları, birlikte omuz omuza mücadele ederek, şehir merkezini, tüm tahminlerin aksine 59 günde kontrol altına aldı. Sivillere ve masum insanlara, tarihi eserlere, dini-kültürel değerlere ve çevreye, başka hiçbir ülkenin göstermediği hassasiyet gösterildi” dedi.

Harekatta bugüne kadar 4.608 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Bakan Akar, bölgede halen mayın ve El Yapımı Patlayıcı temizleme faaliyetlerinin sürdüğünü ifade etti.

Hulusi Akar, Türkiye’nin desteğiyle bölgede güvenlik, eğitim, sağlık ve ekonomi alanlarında büyük dönüşüm yaşandığını ifade etti.

“Afrin Afrinlilerindir” düşüncesinden hareketle gerçekleştirilen faaliyetler neticesinde, Suriyeli misafirlerin evlerine sorunsuz bir şekilde dönmekte olduğunu ve geleceğe güvenle baktığını ifade eden Akar, TSK’nın insani yardım faaliyetlerinin emniyetini sağladığını ve sağlık hizmeti de sunduğunu söyledi.

Hulusi Akar, bu kapsamda şu ana kadar 35 bin civarında kişiye sağlık hizmet sunulduğunu belirtti.

Zeytin Dalı Harekatının bir kahramanlık destanı olduğunu ifade eden Akar, Mehmetçik’in burada yalnız askerî değil; aynı zamanda millî, manevi, medeni ve yüksek ahlaki değerlere dayalı asil davranışlarıyla tarihine yaraşır, insani bir başarı da kazandığını vurguladı.

Hulusi Akar şöyle konuştu:

“Başarılarda en büyük pay, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize aittir. Kahraman ve fedakâr 67 gazimiz tedavilerinin ardından, istirahat etme imkanı varken bunu kullanmayıp, harekat alanına tekrar döndü. Bu olay tarihe altın harflerle yazıldı. Bu vesileyle aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize acil şifalar diliyorum. Şehit ve gazilerimizin kanları yerde bırakılmadı, bundan sonra da asla bırakılmayacak. Sevdiklerinizin gözyaşlarının hesabı soruldu, bundan sonra da sorulacak.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Münbiç ve Fırat’ın doğusunun terörden temizlenmesi ve güvenli hale getirilmesi konusuna da değindi.

Akar, şöyle dedi:

“Şu anda önümüzde duran bir problem sahası Münbiç var, Fırat’ın doğusu var. Bununla ilgili gerekli hazırlıklarımız yapıldı, yapılıyor, planlarımız yapıldı, lojistik desteğimiz, milletimizin güveni, desteği tam. Bu sevgi, güven ve duadan aldığımız güçle orada da teröristleri kazdıkları çukurlara gömmek üzere hazırlıklarımızı tamamlamış buluyoruz. Yeri ve zamanı geldiğinde buradaki operasyonlar da yapılacaktır. Bundan öncekilerde olduğu gibi burada da, yeri ve zamanı geldiğinde, teröristler kazdıkları çukurlara gömülecekler ve Münbiç gerçek sahiplerine teslim edilecek. Türkiye, Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünden, siyasi birliğinden yanadır. Mücadelemiz Kürt kardeşlerimize karşı değil, tüm bölge halkına tehdit olan PKK/YPG/PYD ve DEAŞ’a karşı yürütülmektedir. Bölgemizdeki tüm terör örgütleri ortadan kaldırılarak, Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoruna asla müsaade edilmeyecektir.”

Akar’ın gündeminde, Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşanan sorunlar da vardı.

Akar, şöyle konuştu:

“Terörle mücadele harekatının yanı sıra, 462 bin km²’yi kapsayan ve ‘Mavi Vatan’ olarak adlandırdığımız denizlerimizde de mevcut sorunların barış, huzur, güven, iyi komşuluk ve iş birliğinden yana bir yaklaşımla sonuca kavuşturulmasını istiyoruz. Bunun yanında, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunmasına da ‘taviz verilmeden’ kararlılıkla devam edilecektir. Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta TSK her türlü tedbiri almaktadır, durum yakından takip edilmektedir. Türkiye’ye rağmen atılacak hiçbir adıma ve oldubittiye müsaade edilmeyecektir.”

 947 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.