Ana Sayfa Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul’un 2. Etap Binalarının Açılışını Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark İstanbul’un 2. Etap Binalarının Açılışını Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Şubat’ta, Teknopark İstanbul’u ziyaret ederek yapımı tamamlanan 2. Etap binalarının açılışını yaptı. Teknopark İstanbul’da gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge Merkezi ile BASF Yenilik Merkezi’nin de açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknopark içerisinde Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştiren girişimci grupları ve firmaları hakkında da bilgi aldı.

Açılışta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu ve sektörden birçok isim de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin Yüz Akı” olarak nitelediği Teknopark İstanbul’u ziyaretinden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, şunları kaydetti: “Bugün teknoparkımızda tarihi bir ana şahitlik ettik. Teknoparkımızın faaliyete geçmesinde ve pek çok başarıya imza atmamızda desteklerini hiç esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımızı teknoparkımızda ağırlayarak başarılarımızı anlatma fırsatı bulduk. Bugün açılışı yapılan 2. Etap binalarımızda 2020 sonuna kadar 4 bin ek istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Ülke ekonomimize ve ülkemizin savunma gücüne katkı sunmaya devam edeceğiz. 2030 yılında tüm etaplar tamamlandığında 1000 firma, 43.000 Ar-Ge mühendis istihdamı ile ülke ekonomimize ve ihracatımıza büyük katma değer sunmayı hedefliyoruz.”

Marmara Bölgesi Türkiye’nin Altın Halkasıdır

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, OSB’ler, TÜBİTAK ve Gebze Teknik Üniversitesi arasında tanımladıkları Türkiye’nin Teknoloji Üçgeni’ne ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi’nin de avantajlarına değinen Prof. Dr. Yerebakan, bu bölgenin Türkiye’nin yüksek teknoloji ihracatının artırılması noktasında kritik bir rol oynadığının altını çizdi. Marmara Bölgesi’ni sürdürülebilirliğin ve yaşamın sırrının temsili olan Redwood Ağacı’yla özdeşleştiren Prof. Dr. Yerebakan, bu noktada Marmara Bölgesi’ni konumu ve üstlendiği misyon gereği Türkiye’nin Altın Halkası olarak gördüklerini ifade etti. “Bu halka pek çok avantajın bir arada olduğu güç birliğini temsil ediyor.” diyen Prof. Dr. Yerebakan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bölgede GSYH’nin %62’si üretiliyor, ülke nüfusunun %44’üde burada yaşıyor. Yine 71 üniversitede 1,9 milyon lisans ve 400 bin kadar yüksek lisans öğrencisi bu bölgede eğitim görüyor. Toplam 325 OSB’nin %30’u, 50 bini aşanOSB sanayi kuruluşunun %50’si, istihdamın da yaklaşık %60’ı bu bölgede bulunuyor. Her zaman tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu İstanbul’un da içerisinde bulunduğu bu bölgenin coğrafi ve jeopolitik gücüne çok inanıyoruz. Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul gelecek dönemde Türkiye’nin savunma sanayisini ve buna entegre olarak tüm sektörlerini şaha kaldıracak bir konumda bulunuyor”.

Teknopark İstanbul Büyümeye Devam Ediyor

Teknopark İstanbul, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın hemen yanında, yerli ve yabancı girişimcilerin Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesine katkıda bulunabilmesi amacı ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ana ortaklığında kurulmuş bir teknoloji geliştirme bölgesi.

Teknopark İstanbul’un amacı Ar-Ge faaliyetlerinin ve teknolojik üretimin desteklendiği, böylece girişimciliğin ve yerli milli üretimin ve istihdamın tetiklendiği bir ekosistem yaratmak olarak belirtiliyor.

Teknopark İstanbul’da başta savunma sanayi olmak üzere havacılık/uzay, denizcilik, ileri elektronik, enerji, sağlık bilimleri ve endüstriyel yazılım alanlarında yüksek teknoloji içerikli Ar-Ge çalışmaları yapan; Aselsan, TUSAŞ, TEI, Roketsan, STM, BMC Power, Vestel Savunma, Yaltes, C-Tech, Altınay Havacılık, Pavotek, Femsan, Armelsan, Kale Havacılık, Figes, Boeing gibi şirketlerin de aralarında bulunduğu yerli ve yabancı şirketler yer alıyor.

Teknopark İstanbul; ALTAY Tankı, AKINCI TİHA, ANKA İHA, ATAK Helikopteri ve özellikle denizcilik sektöründe MİLGEM Korvet, ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi gibi savunma sanayisinin önde gelen Ar-Ge projelerine verdiği büyük destek ile dikkatleri üzerine çekiyor. 2020 Yılı Ocak sonu itibariyle 312 Firma ve 5.392 Ar- Ge mühendisine ev sahipliği yapan Teknopark İstanbul’da, 1.763 savunma sanayi odaklı milli proje geliştiriliyor. Teknopark İstanbul’da mevcut durumda 1. ve 2. Etap yapılar ile arazi tahsisi yapılarak kendi binalarını inşa eden firmaların alanlarıyla birlikte toplam 210.000 m2 kapalı alan bulunuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.