Ana Sayfa Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türksat 5A, 2020 Yılının Sonunda Uzaya Fırlatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türksat 5A, 2020 Yılının Sonunda Uzaya Fırlatılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Şubat’ta gerçekleştirilen Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM) açılışında, Türkiye’nin uzay çalışmalarına yönelik önemli açıklamalar yaptı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretimi tamamlanan Türksat 5A’nın, 2020’nin sonuna doğru uzaya fırlatılacağının bilgisini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Türksat 5B’yi de önümüzdeki yıl uzaya gönderiyoruz. İlk yerli haberleşme uydumuz olacak Türksat 6A’nın tasarımı tamamlandı, mühendislik çalışmaları sürüyor. Bunu da 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz. Böylece Türkiye, dünya genelinde haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri hâline gelmiş olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, hâlihazırda 3 haberleşme uydusunun faaliyet gösterdiğini hatırlatarak, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B’nin 118 ülkede 3 milyar kişiye yayıncılık hizmeti verilebilme imkânı sağladığına dikkat çekti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.