Ana Sayfa Kapak Dosyası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN: “Amacımız; Teknopark İstanbul’u, 43.000 Ar-Ge mühendisinin çalıştığı, dünyanın en saygın Ar-Ge merkezlerinden biri konumuna getirmektir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN: “Amacımız; Teknopark İstanbul’u, 43.000 Ar-Ge mühendisinin çalıştığı, dünyanın en saygın Ar-Ge merkezlerinden biri konumuna getirmektir.”

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hemen yanında, Savunma Sanayii Başkanlığı ve İstanbul Ticaret Odası ortaklığında kurulan Teknopark İstanbul, Türkiye’nin Ar-Ge üssü olma amacıyla çıktığı yolda, girişimcilere ve şirketlere sunduğu imkân ve hizmetleri arttırarak hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

Başta savunma sanayii, denizcilik, havacılık ve uzay olmak üzere, yüksek katma değerli teknolojiler geliştiren şirketlerin, ülke ekonomimizi güçlendirecek ürünler geliştirme faaliyetlerini, sunduğu imkânlarla destekleyen Teknopark İstanbul’da, bugün 317 şirket yer alıyor. Aralarında; ASELSAN, TUSAŞ, TEI, Roketsan, STM, BMC Power, ASPİLSAN, Vestel Savunma, YALTES, CTech, ALTINAY Havacılık, Pavotek, FEMSAN, Armelsan, Kale Havacılık, FİGES gibi firmaların yer aldığı bu şirketler, Türkiye’nin geleceğine ışık tutan 1.769 proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

ALTAY Ana Muharebe Tankı, AKINCI TİHA, ANKA İHA, T129 ATAK Helikopteri ve özellikle denizcilik sektöründe MİLGEM Korveti, ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi gibi sektörün önde gelen Ar-Ge projelerine verdiği büyük destek ile dikkatleri üzerine çeken Teknopark İstanbul’da, şu anda 5.390 nitelikli Ar-Ge çalışanı istihdam ediliyor. Bu istihdamın 987’sini lisansüstü; 60’ını doktora mezunu Ar-Ge mühendisleri oluşturuyor. Teknopark İstanbul’da, 30 yaş altı mühendis oranı ise %41.

Teknopark İstanbul, 2. Etap ile Büyüyor

“10 yıldır, Türkiye’de, Türkiye için” çalışan Teknopark İstanbul’un imza attığı başarılar, şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin, 2. Etap Açılış Töreni’ne katılmasıyla taçlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, savunma sanayisi başta olmak üzere pek çok alanda öncü projenin Teknopark İstanbul’da ortaya çıktığını vurguladı. “Teknopark İstanbul’un bugünlere gelmesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı ile İstanbul Ticaret Odasının güç ortaklığı önemli rol oynamıştır.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada yürütülen çalışmalar diğer teknoparklarımıza da örnek olmuştur. Amacımız; Teknopark İstanbul’u, 43.000 Ar-Ge mühendisinin çalıştığı, dünyanın en saygın Ar-Ge merkezlerinden biri konumuna getirmektir.” diye ekledi.

Teknopark İstanbul’un 2. Etap Açılış Töreni, 16 Şubat’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyetin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise “Üniversiteler, araştırma altyapıları, teknoparklar, organize sanayi bölgeleri, özel sektör Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle yakın iş birliği içinde çalışmaya devam ediyoruz. Sonuç odaklı bir iletişim ve koordinasyon mekanizmasıyla, inşallah hedeflerimize teker teker varacağız.” dedi ve Teknopark İstanbul 2 Etap’ı için hayırlı olsun temennilerini iletti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank
Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu
Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan

Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan ise Teknopark İstanbul hakkında bilgiler paylatığı konuşmasında, Teknopark İstanbul’un bu günlere taşınmasına vesile olan başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin Yüz Akı” olarak nitelediği Teknopark İstanbul’u ziyaretinden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Yerebakan da şunları ekledi: “Bugün teknoparkımızda tarihi bir ana şahitlik ettik. Teknoparkımızın faaliyete geçmesinde ve pek çok başarıya imza atmamızda desteklerini hiç esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımızı teknoparkımızda ağırlayarak başarılarımızı anlatma fırsatı bulduk. Bugün açılışı yapılan 2. Etap binalarımızda 2020 sonuna kadar 4 bin ek istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Ülke ekonomimize ve ülkemizin savunma gücüne katkı sunmaya devam edeceğiz.”

MSI Dergisi’ne yaptığı açıklamada, bu ziyaretin, kendileri için tarihi bir an olduğunu ifade eden Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu ise şunları söyledi: “Burada, ülkemizin yüz akı projelerine ev sahipliği yapıyoruz. Yine girişimcilerimize ve şirketlerimize sunduğumuz altyapı ve teknik olanaklarla yüksek ve derin teknoloji tabanlı çalışmaların hayata geçirilmesine destek oluyoruz. Özellikle savunma sanayimizde öne çıkan ve göğsümüzü kabartan bu projelerin Ar-Ge üssü konumunda bulunmaktan gurur duyuyoruz.”

2020 yılına, bu değerli ziyaretle motive olarak başlayan Teknopark İstanbul’da, 2020 hedefleri ise oldukça heyecan verici. Zira 2020 yılı, aynı zamanda Teknopark İstanbul’un 10. kuruluş yıl dönümü. Bu çerçevede büyük atılımlar gerçekleştirecek projeler üzerinde çalıştıklarını ifade eden Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, ayrıca şunları ekledi: “Teknopark İstanbul ile birlikte hemen yanımızda kurulacak olan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, TSE, GTÜ, TÜBİTAK ve Bilişim Vadisi arasında tanımladığımız ‘Teknoloji Üçgeni’nin gelişmesi için önemli adımlar atacağız. Biz, Marmara Bölgesi’nin, savunma sanayimiz ve ülkemiz için kritik olduğunu düşünüyoruz. Bu bölgede hayata geçirilecek güçlü iş birlikleri fırsatları bulunuyor. Rakamlarla ifade etmek gerekirse; bu bölgede GSYH’nin %62’si üretiliyor, ülke nüfusunun %44’ü de burada yaşıyor. Yine 71 üniversitede, 1,9 milyon lisans ve 400 bin kadar yüksek lisans öğrencisi bu bölgede eğitim görüyor. Toplam 325 OSB’nin %30’u, 50 bini aşan sanayi kuruluşunun %50’si, istihdamın da yaklaşık %60’ı bu bölgede bulunuyor. Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul, gelecek dönemde Türkiye’nin savunma sanayisini ve buna entegre olarak tüm sektörlerini şaha kaldıracak bir konumda bulunuyor. Biz de 2020 vizyonumuzu bu bilinçle oluşturduk ve bu noktada çok güçlü çalışmalara imza atacağız.”

MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen ilk ADA Sınıfı korvet olan TCG HEYBELİADA.

2020 yılında, 3. Etap yapılarından A bloğun inşaatı da tamamlanacak. 32.407 metrekarelik alana inşa edilen yeni bina; Kuluçka Merkezi ve Ar-Ge ofislerinin bulunduğu 2 ayrı kanada sahip olacak. Blok içerisinde, kuluçka şirketlerinin kullanımına sunulmak üzere; Laboratuvarlar ve Prototip Atölyeleri olacak. A bloğun Ar-Ge ofisleri bulunan kanadının, yeni mezun kuluçka şirketleri tarafından kullanılması sağlanacak. 3. Etap’taki tüm yapılar tamamlandığında ise 100 yeni firma ve 4 bin nitelikli Ar-Ge mühendisi daha kampüste ağırlanacak ve toplamda 9 bin nitelikli Ar-Ge mühendisine istihdam sağlanacak. Bununla birlikte, Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge Merkezi, Maltepe Üniversitesi Ar-Ge Merkezi, BASF İnovasyon Merkezi’nin de 2020 yılında açılacak olması, Teknopark İstanbul’un bu yıl çok hızlı bir şekilde büyüyeceğine işaret ediyor.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyete, teknoparkın yerleşim planı hakkında bilgi verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Teknopark İstanbul’da incelemelerde bulundu.

Teknopark İstanbul, Kümelenmeleriyle de Öne Çıkıyor

Teknopark İstanbul, aynı zamanda, bünyesinde çeşitli kümelenmeleri de barındırıyor. (Görsel 1.) SAHA İstanbul (İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği), İSEK (İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi), Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, HİSER (Türk Denizcilik Kümelenmesi) ve ARGEMİP (Ar-Ge Merkezleri İletişim ve İşbirliği Platformu) kümelenmeleri, bir sinerji ortamı oluşturmak ve birlikte verimli araştırma alanları tesis etmek amacıyla önemli çalışmalara imza atıyor. Bu kümelenmeler; dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak, milli teknolojilerin üretimini artırmak, Türkiye’nin yerli sanayiyi geliştirme hedeflerinde yardımcı olacak bir ekosistem kurmak için bir araya gelen firmalardan oluşuyor.

SAHA EXPO fuarının da Teknopark İstanbul için kritik bir değer taşıdığını dile getiren Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Teknopark İstanbul olarak fikirlerin gelişimini her zaman yakından destekliyoruz. Bu fikirlerin korunması ve ticarileşmesi ise çok önemli. Bu noktada SAHA İstanbul kümelenmesinin kuruluşunda büyük emekler sarf ettik. Bugün geldiğimiz noktada SAHA İstanbul’un çalışmalarının tüm kesimlerce önemli kabul edilmesi ve bu tür büyük bir fuarın hayata geçirilmesi, bizim için mutluluk verici. Türk savunma sanayisinin Ar-Ge üssü olarak bu zirvede en önde yer alacağız ve SAHA İstanbul kümelenmemizi yakından destekleyeceğiz. Diğer kümelenmelerimizin de bu tür organizasyonları hayata geçirecekleri günleri heyecanla bekliyoruz. Kümelenmeler ve Teknoloji Transfer Ofisleri, teknoparkların vazgeçilmez bir parçası ve biz bu yapılanmalarımızı her zaman desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Teknopark İstanbul, yenilikçi iş fikirlerine sahip olan pek çok start-up’a da kuluçka merkezi Cube Incubation’a ev sahipliği yapıyor. Bunlardan pek çoğu, ülkemizin teknolojide dışa bağımlılığını azaltmak üzere yola çıkan şirketler. Derin teknoloji tabanlı projeler geliştiren girişimlerin yer aldığı Cube Incubation, faaliyete geçtiği günden bugüne; alanlarında geliştirdikleri teknolojilerle dünya genelinde takip edilen ve yatırım alan startup’lara ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyor. Cube Incubation, şu anda inovatif ve derin teknoloji tabanlı iş fikirleri üzerinde Ar-Ge çalışmaları yürüten, 95’i aşkın girişimci grubuna ev sahipliği yapıyor. 2019’da 61 girişimciyi kabul eden merkez, 20 girişimi de mezun etti. Bugüne kadar mezun olan girişimci sayısı ise 200’ü aştı. Mezun olan girişimcilerin 70 tanesi, Ar-Ge firması olarak Teknopark İstanbul’da projelerine devam ediyor. Teknopark İstanbul yetkilileri, bu oranın bile aslında dünya ölçeğinde bir başarı hikayesi olduğunu belirtiyor.

ALTAY Ana Muharebe Tankı
Teknopark İstanbul, ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi gibi sektörün önde gelen Ar-Ge projelerine verdiği büyük destek ile dikkatleri üzerine çekiyor.
ALTINAY Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, yeni geliştirdikleri insansız kargo aracı ALBATROS ve F-16 ve F-35 uçakları için mühimmat salan sistem teknolojilerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlattı.

Teknopark İstanbul, Yurt Dışında da Aktif Çalışıyor

Teknopark İstanbul’un, yurt dışındaki teknoparklarla da önemli bağlantıları bulunuyor (Görsel 2). Avrupa’da ve dünya çapında, birçok uluslararası teknopark birliğine de üye olan Teknopark İstanbul’un bu çalışmalarını, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu şöyle anlattı: “Yurt dışındaki diğer teknoparklardan kopuk olmak istemediğimiz için sürekli anlaşmalar imzalıyor ve dünyadaki trendi yakından takip ediyoruz. Bunu yaparken de sadece teknopark-teknopark ilişkisi değil, firmalarla oradaki firmalarla bir köprü olmak istiyoruz. Bunların sayısını ilerleyen dönemde arttırmayı da istiyoruz. Örneğin, 2019’da içerisinde yaptığımız teknopark ziyaretlerinde, firmalarımızla birlikte bu seyahatleri yaptık. Bizler oraya gitmeden, bizimle gelecek firmalarla ilgili bilgileri karşı tarafa ilettik, onlar da bu eşlemeye uyuşabilecek firmaları çıkardılar. Bu sayede, çok sayıda B2B görüşmeler gerçekleştirdik. Bunların çok güzel çıktılarını da alıyoruz.” Teknopark İstanbul, ayrıca, yıl boyunca birçok yabancı heyeti de Türkiye’de ağırladı. Aynı zamanda, yurt dışında çeşitli zirve ve etkinliklere de katılan Teknopark İstanbul, Türkiye’nin bu alandaki kabiliyetlerinin tanıtılmasına katkı sağlıyor.

Görsel 1. Teknopark İstanbul’daki Kümelenmeler
Görsel 2. Teknopark İstanbul’un, Uluslararası Alanda İş
Birliği Yaptığı Kurumlar
AKINCI TİHA

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.