Ana Sayfa Öne Çıkanlar Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi, Türkiye’nin Savunma Yapılanmasında da Yeni Bir Dönem Başlattı

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi, Türkiye’nin Savunma Yapılanmasında da Yeni Bir Dönem Başlattı

 

Yirmi dört Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz’da yemin etmesi ile devreye giren Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi, Türkiye’nin, savunma yapılanmasında da bir dizi değişiklik getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde, Türkiye’nin savunma ile ilgili yapılanması, ana hatları ile şöyle oluştu:

  • Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Cumhurbaşkanı’na bağlı Bakanlar Kurulu’nun bir parçası oldu.
  • Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları, Milli Savunma Bakanı’na bağlandı. Genelkurmay Başkanı’nın, Cumhurbaşkanı namına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin komutanı olması durumu ise devam etti.
  • Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) adını aldı ve Cumhurbaşkanı’na bağlı bir organ olarak varlığını sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyelerini, 9 Temmuz’da atadı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı oldu. Genelkurmay Başkanlığı’na, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, Genelkurmay II’nci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar; Genelkurmay II’nci Başkanlığına ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Metin Gürak atandı.

 

Devamı AĞUSTOS / 163’üncü Sayı Sayfa 10’da

 1,314 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.