Ana Sayfa Haberler Cumhurbaşkanlığı Hükûmeti’nin İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nda, Sektör Yeni Görevler Üstlendi

Cumhurbaşkanlığı Hükûmeti’nin İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nda, Sektör Yeni Görevler Üstlendi

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Aralık’ta, Ankara’da düzenlenen toplantıda, İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nı açıkladı. İlk programda olduğu gibi, bu programın içerisinde de savunma ve havacılık sanayisinin üzerine düşen önemli görevler bulunuyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Birinci 100 Günlük İcraat Programı’nda hedeflenen 400 eylemden, 340’ının gerçekleştirildiğini; kalan 60 eylemden 10’unun ise mevzuat hazırlıklarının tamamlandığını belirtti.

İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nda, toplam 454 eylemin hayata geçirileceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sırasıyla bakanlıkların 100 günlük eylemlerini özetledi ve İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nda gerçekleştirilecek eylemler hakkında bilgi verdi.

İkinci 100 Günlük İcraat Programı’nda yer alan savunma ve havacılık sektörü ile ilgili projeler ve çalışmalar, ilgili kurumların başlıkları altında, ilerleyen bölümlerdeki gibi sıralandı.

 

Savunma Sanayii Başkanlığı

 1. Lazer Mükemmeliyet Merkezi idari yapısının kurulması, Lazer Silah Sistemi geliştirilmesine yönelik program modelinin belirlenmesi.
 2. Elektromanyetik Fırlatma Sistemi geliştirilmesine yönelik mevcut kabiliyetlerin tespiti ve yetkinlik analizi yapılması, tespit edilen kabiliyetlere göre iş paylaşımı ve program modelinin belirlenmesi.
 3. Geliştirilmiş ATAK projesi sözleşmesinin imzalanması.

  Geliştirilmiş ATAK projesine yönelik sözleşmenin imzalanması planlanıyor.

 4. ATAK ve Özgün helikopterleri için geliştirilen turboşaft motorun kompresör, yanma odası, gaz jeneratörü, güç türbini vb. alt sistem konfigürasyonlarının ve yüklenicilerinin belirlenmesi.
 5. Zırhlı araçlarda kullanılmak üzere geliştirilen Milli Güç Grubu UTKU Projesi kapsamında transmisyon (dişli kutusu ve aktarma organları) kavramsal tasarımının tamamlanması.
 6. ALTAY Seri Üretim projesi kapsamında, güç grubu dahil kritik alt sistem sözleşmelerinin imzalanması.
 7. MİLGEM “İ” sınıfı fırkateyn (5. gemi) sözleşmesinin imzalanması.
 8. FIRAT-M60T projesi kapsamında, 7 adet tankın modernize edilmesi ile birlikte M60TM sayısının 146’ya çıkarılması.
 9. 415 adet ilave hassas güdümlü Stand-Off Mühimmatının (SOM) envantere kazandırılması için sözleşme imzalanması.
 10. B (BORA) Silah Sistemi ve B (BORA) Füzesi projesi kapsamında, son kafile teslimatının kabulünün tamamlanması.
 11. Çok Amaçlı Faz Dizili Radar (ÇAFRAD) Faz-1 projesi kapsamında, kabul testlerinin yapılması, sistemin kurulumunun yapılması ve sistem kullanılarak güdümlü mermi ile atış testlerinin gerçekleştirilmesi.
 12. Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) projesi sözleşmesi imzalanması.

  Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) projesi sözleşmesinin imzalanması hedefleniyor. Resimde, FNSS tarafından özgün olarak geliştirilen PARS III 8×8 aracı görülüyor.

 13. 360 Derece Durumsal Farkındalık Sistemi Tedariki projesi sözleşmesi imzalanması.
 14. Zırhlı araç projeleri kapsamında, farklı tiplerde toplam 255 araç teslimatı yapılması.
 15. 5 adet ilave Taktik İHA (BAYRAKTAR TB2) teslimatı yapılması.
 16. 2 adet ilave Operatif İHA (ANKA-S) teslimatı yapılması.
 17. Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme projesi sözleşme icra faaliyetlerine başlanarak proje takvimi, iş paylaşımı ve alt yüklenici dağılımının belirlenmesi.

  ROKETSAN tarafından yürütülen Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme projesi kapsamında; proje takvimi, iş paylaşımı ve alt yüklenici dağılımı belirlenecek.

 18. Kombine Çoklu Mini Uydu Geliştirme projesinin ihale edilmesi.
 19. Satıhtan Satha Orta Menzilli Seyir Füzesi çalışmalarına başlanması.
 20. UMTAS projesi kapsamında, 200 adet Mini Akıllı Mühimmat (MAM) teslimatı yapılması.
 21. Satıhtan Satha Güdümlü Mermi (ATMACA) projesi kapsamında, seri üretim faaliyetlerine başlanması.
 22. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi ve Plaka Tanıma Sistemi projesi kapsamında; 28 il/bölgede, Güvenli Okul Paketi kapsamında, 221 okulda ilave kurulumların yapılması ve 100 adet Mobil Plaka Tanıma Sisteminin Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’ne teslimatının yapılması.
 23. Modüler Üs Bölgesi projesi kapsamında, 3 adet üs bölgesinin kurulumunun tamamlanarak toplam üs bölgesi sayısının 32’ye çıkarılması.
 24. Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ-B) Simülatörü (HÜRSİM) projesi sözleşmesinin imzalanması.
 25. F-16 Uçakları için Milli Aktif Elektronik Taramalı Faz Dizili Radar (AESA Burun Radarı) geliştirme çalışmalarına başlanması.
 26. 20 mm Top Geliştirilmesi projesi kapsamında sözleşme imzalanması, geliştirme faaliyetine yönelik iş paylaşımının gerçekleştirilmesi ve geliştirme takviminin belirlenmesi.
 27. Çeşitli tiplerde, ilave en az 60 adet hassas güdüm kitinin teslim edilmesi.
 28. Topçu ve havan birlikleri tarafından hâlihazırda kullanılmakta olan silahların modernize edilmesi ve mühimmatlara KKS (küresel konumlandırma sistemi) güdüm özelliği kazandırılarak vuruş hassasiyetinin arttırılmasına yönelik geliştirme faaliyetinin projelendirilmesi.
 29. En az 18.000 adet Özgün Yerli Tabanca METE’nin teslim edilmesi.
 30. 000’i aşkın ilave MPT-76’nın sözleşmeye bağlanması.
 31. 125 adet tüfek tipi Drone/Mini İHA karıştırıcı sistem teslimatının yapılması ve EGM Sırt, Araç ve Çanta Tipi Karıştırıcı Sistem Tedariki projesi sözleşmesinin imzalanması.
 32. EYP’lerin yüksek güçlü mikrodalga teknolojisiyle tespit ve imhasını sağlayacak Elektronik Devreli EYP Düzenekleri Tespit ve Zararsız Hale Getirme projesi sözleşmesinin imzalanması.
 33. Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Tedarik projesi kapsamında kritik tasarımın tamamlanması.
 34. Süratli devriye botu teslimatlarına başlanması.
 35. Müşterek Taarruz Uçağı (F-35) Projesi 7. Ana Jet Üssü İnşaat faaliyetlerinin tamamlanması.
 36. Bölgesel Konumlama ve Zamanlama Sistemi (BKZS) fizibilite çalışmalarının yapılması.
 37. Hafif/Orta sınıfta başlatılan insansız kara araçları projelerinin tasarım dönemleri ve saha testlerine devam edilerek teslimatlara başlanması.
 38. Ağır sınıfta başlatılan insansız kara araçları projesinin ihale edilmesi, mevcut imkân ve kabiliyetler doğrultusunda kullanıcı değerlendirmelerinin alınması maksadıyla gösterim testi icra edilmesi.
 39. ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri projesi kapsamında, 2 adet helikopter teslimatının yapılması.

  Baykar’ın geliştirmekte olduğu AKINCI İHA’sı için sözleşme imzalanacak.

 40. AKINCI İHA projesi sözleşmesinin imzalanması.
 41. İHA ve Keşif Gözetleme Sistemleri̇ Ortak Koordinasyon Merkezi (MİKOM) projesi sözleşmesinin imzalanması.
 42. Yapay zekâ ve robotik teknolojilerinin geliştirilmesi kapsamında, 117 SAGA başvurusunun değerlendirilmesi ve sözleşmelerin imzalanması.
 43. Pilot eğitimlerinde, pilot davranışlarını optimize etmek üzere başlatılan GENIUS projesi sözleşmesinin imzalanması.
 44. ÇINAR projesi kapsamında, 4,5G şebekesinin 5G’ye dönüştürülmesi için sözleşme imzalanması.
 45. Milli Baz İstasyonu Geliştirilmesi (ULAK) projesi kapsamında, canlı şebekeye geçilmesi ve ürün lansmanının yapılması.
 46. Mikroorganizma Tabanlı Patlayıcı Madde Tespit ve Teşhis Teknolojilerinin Geliştirilmesi (BİRMO) Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü projesinin tamamlanması.

  Meteksan Savunma’nın geliştirmekte olduğu KEMENT füze veri bağının, sistem entegrasyon testlerinin, laboratuvar seviyesinde tamamlanması amaçlanıyor.

 47. Milli Mühimmatların Atış Sonrası Kontrolünü Sağlayacak Veri Bağı Geliştirilmesi (KEMENT) projesinde, sistem entegrasyon testlerinin laboratuvar seviyesinde tamamlanması.
 48. Siber güvenlik eğitim, test, kalifikasyon ve yapılanma yol haritasının hazırlanması.
 49. Kara Araçları Test Merkezi kurulumuna yönelik yapılan fizibilite çalışmasının değerlendirilmesi.
 50. Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) kapsamında, 30 yerli firmanın değerlendirilmesi ve destek programlarına başlanan firma sayısının 110’un üstüne çıkarılması.
 51. Türk savunma sanayi firmalarına ihracat ve iş birliği fırsatları yaratılması amacıyla en az üç bölgede, savunma sanayi iş birliği toplantılarının gerçekleştirilmesi ve mutabakat muhtıralarının imzalanması; iki ülkede gerçekleştirilecek etkinliklere, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda milli katılım sağlanması. Sürü İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim projesinin başlatılması.
 52. Sürü İHA Teknoloji Geliştirme ve Gösterim projesinin başlatılması.

 

Milli Eğitim Bakanlığı

 1. Yerli ve milli savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için; ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN gibi köklü kurumlarla iş birliği yapılması.

Ağır sınıfta başlatılan insansız kara araçları projesi için ihale başlatılacak. Yurt içinde geliştirilen platformlardan, hâlihazırda BMC’nin AMAZON (üstte)
ve Nurol Makina’nın EJDER YALÇIN (altta) araçlarının insansız sürümleri bulunuyor.

 

Milli Savunma Bakanlığı

 1. Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Ay Sınıfı Denizaltı Uygulamasının (MÜREN-AY) TCG DOLUNAY ve TCG DOĞANAY denizaltılarında kabul işlemlerinin tamamlanması.
 2. 000 metrekare alanın mayın temizliğinin gerçekleştirilmesi.
 1. Emekliliğe esas muvazzaf askerlik hizmet süre bilgilerinin SGK ile e-devlet üzerinden paylaşılması, istiklal madalyası ilk alım ve intikal başvurularının e-devlet üzerinden gerçekleştirilmesi.
 1. TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi (MAAT)’nin modernizasyonu, kalifikasyonu ve sertifikasyonunun yapılması.
 2. Atış, Test ve Değerlendirme Merkezi-II (ATDM-II) projesi kapsamında tedarik edilen sistemlerin kalifikasyon ve sertifikasyonunun yapılması, işletmeye alınması.
 3. 120 mm HE tank topu mühimmatı adedi atış cetvel atışlarının yapılması ve ürün kalifikasyon planının onaylanması.
 4. 155 mm Modüler Barut Sistemi Geliştirme projesi tasarım doğrulama aşamasının tamamlanması.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

 1. Milli Yer İstasyonu Geliştirme (MİYEG) projesi kapsamında Anten ve Hareket Sistemi Fabrika Kabul testlerinin tamamlanması.
 1. “Canlı Bomba ve Kaçak Eşya Tespiti için Terahertz Görüntüleme” cihazı geliştirilmesi, 4 adet THz görüntüleme sisteminin devreye alınarak kabul işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve 4 farklı gümrük sınır kapısına kurulması.
 2. Hassas Frekans ve Kod Seçici Elektromanyetik Kirlilik Ölçüm sisteminin kurulumu ve GSM, UMTS (3G), LTE (4G) baz istasyonları ölçümlerindeki en gelişmiş ve en doğru kirlilik ölçüm yönteminin Türkiye’ye kazandırılması.
 1. Yüksek Hızlı Rüzgâr Tüneli projesinin mutabakat zaptının TUSAŞ ile imzalanması ve ihale sürecinin tamamlanması.
 2. Dışişleri Bakanlığına özel kripto algoritması geliştirilmesi, bu algoritmayı içeren IP Kripto cihazları tasarlanması, üretilmesi, test edilmesi ve Bakanlığa teslim edilmesi.
 3. F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Uyumlu Hassas Güdümlü Akıllı Füzenin (SOM J) prototip üretimleri, sistem seviyesi yer testleri ve laboratuvar ortamı doğrulama çalışmalarının yapılması.

 1,059 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.