Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün IDEF 2023 Mesajı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün IDEF 2023 Mesajı

Savunma Sanayiimiz, ana yüklenicisinden, alt yüklenicisine, KOBİ’lerinden, üniversitelerine ve araştırma merkezlerine kadar geniş bir yapıyı içine alan büyük bir ekosisteme sahiptir. Yerli ve millî üretimi merkez alarak tam bağımsız savunma sanayii amacı uğruna çalışan ekosistemimizin, ülkemizi savunma sanayii alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline getireceğine inancımız tamdır.

Türk savunma sanayii bugün; Başkanlığımız koordinasyonunda tasarımdan seri üretime, Ar-Ge ve inovasyondan sanayileşmeye, yürüttüğü proje faaliyetleriyle tüm güvenlik birimlerimizin ihtiyaçlarını, yerli ve millî imkânlarla en etkin biçimde karşılamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Yerli ve millî ürünlerimiz, güvenlik güçlerimizin terörle mücadele operasyonlarında, yurt içi ve yurt dışındaki harekâtlarında başarıyla kullanılmaktadır. Sektörümüz bugün, 2.500’ü aşkın firması ve 80.000’in üzerinde çalışan sayısıyla ülkemiz ekonomisine en yüksek katkıyı veren sektörlerden birisidir.

Askeri, sivil, savunma, havacılık, siber güvenlik ve uzay alanlarında faaliyet gösteren ana sanayi ve KOBİ’lere, yeni pazarlar bulmak, iş fırsatları yakalamak ve iş ortaklıkları kurmak hedefiyle bu yıl 16.’sı düzenlenmekte olan IDEF, dünyanın en prestijli savunma sanayii fuarlarından birisi olup, tüm coğrafyalardan üst düzey devlet ve özel sektör yetkililerine ev sahipliği yapmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek IDEF 2023, savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayii alanlarında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası platform, sistem ve malzeme üreticilerine ev sahipliği yapacaktır.

Türk savunma sanayiinin son yıllarda göstermiş olduğu atılım, birçok alanda firmalarımızın platform, sistem ve yeteneklerinin yurtdışı pazarlarda talep edilir hale gelmesini sağlamıştır. IDEF 2023 Fuarı, Türkiye’nin savunma sanayiinde göstermiş olduğu ilerlemeyi ve artık savunma sanayiinde devler liginde yer alabilecek bir Türkiye’nin var olduğunu dünyaya göstereceğimiz bir arenadır.

IDEF aynı zamanda, savunma sanayii iş birliğimizin yoğun olarak devam ettiği ülkeler ile iş birliği faaliyetlerimizi gözden geçireceğimiz ve yeni oluşumlar ve birliktelikler için önemli adımlar atacağımıza inandığımız bir platformdur. Oluşan iş birliklerini sürekli kılmak ve yenilerini eklemek adına IDEF Fuarı’nda yapacağımız uluslararası iş birliği faaliyetleri de oldukça faydalı olacaktır.

Katılımcı firmaların yetenek ve kabiliyetlerinin tanıtımını yapabilmeleri için her türlü imkânın sağlanacağı fuarda; firmalarımız yerli ve millî imkanlarla geliştirdikleri platform ve sistemlerini sergileme imkanına sahip olacaklardır.

Tüm firmalarımızın organizasyonda oluşacak sinerjiden maksimum fayda sağlayacağına inanıyor, IDEF 2023 Fuarı’nın, yeni ve güçlü iş birliklerine vesile olmasını, sektörümüze ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.