Ana Sayfa Manşet Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in SEDEC 2022 Mesajı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in SEDEC 2022 Mesajı

Türk savunma sanayii, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda tasarımdan seri üretime, Ar-Ge ve inovasyondan sanayileşmeye, yürüttüğü proje faaliyetleriyle silahlı kuvvetlerimizin ve diğer tüm güvenlik birimlerimizin ihtiyaçlarını, etkin bir biçimde karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Savunma sanayiimiz, özellikle 2000’li yıllardan itibaren her geçen yıl daha da fazla büyümüştür. 10 kattan fazla artışla 10 milyar doları geçen sektör cirosu, 11 kattan fazla artışla 60 milyar dolara ulaşan proje bütçesi, 12 kattan fazla artışla 3,2 milyar doları aşan ihracat rakamı, en önemlisi güvenlik güçlerimizin envanterinde yer alan çok sayıda milli ürün, Türk savunma sanayiinin kat ettiği yolun önemli birer göstergesidir.

Türk savunma sanayiinin son yıllarda göstermiş olduğu gelişim, birçok alanda firmalarımızın platform, sistem ve yeteneklerinin yurt dışı pazarlarda talep edilir hale gelmesini sağlamıştır.

Ana yüklenici firmalarımızdan alt yüklenicilere, KOBİ’lerimizden araştırma merkezleri ve üniversitelerimize kadar büyük bir ekosistem, savunma sanayiimizin büyümesinin ve gelişmesinin en büyük paydaşıdır.

Başkanlık olarak sektörün can damarlarından biri olan ve yüksek katma değer üreten KOBİ ve yan sanayimizin geliştirilmesine, projeler kapsamında sanayimizin imkân ve kabiliyetlerinin azami ölçüde kullanılmasına ve sistemlerin kritik bileşenlerinin yerli olmasına büyük önem veriyoruz. Sahip oldukları kabiliyetleri kullanıcı makamlara ve özellikle dünya pazarına duyurulmasının en önemli mecralarından biri fuarlarda, kendilerinin en büyük destekçisi konumundayız ve bunu sürdürmeye devam edeceğiz.

Anayurt güvenliği ve savunma tedarik zinciri sektörlerinde faaliyet gösteren sanayicilerimizle dünya ülkeleri arasında ihracat köprüsü olma amacıyla sektörün paydaşlarını bir araya getiren SEDEC’in, ülkemiz savunma sanayii için faydalı ve başarılı bir organizasyon olacağına inanıyor, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Prof. Dr. İsmail DEMİR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.