Ana Sayfa Haberler Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı, Cumhuriyet Tarihinin En Görkemli Töreniyle Kutlandı

Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı, Cumhuriyet Tarihinin En Görkemli Töreniyle Kutlandı

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı, tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da coşkuyla kutlandı. İstanbul’daki törenlere, Millî Savunma Bakanlığı’nın (MSB), 100 savaş gemisiyle yaptığı geçit töreni damga vurdu. İstanbul Boğazı’nda düzenlenen “100’üncü Yılda 100 Gemi” etkinliğine, gemilerin yanı sıra savaş uçakları ve top atışları da eşlik etti. Saatler 20.23’ü gösterdiğinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından 2023 dron kullanılarak hazırlanan ışık gösterisi yapıldı. Dronlarla gökyüzüne “Yaşasın Cumhuriyet”, “Türkiye Yüzyılı” yazıldı; Atatürk, Türkiye haritası, Türk bayrağı görselleri oluşturuldu.

Donanmadan Boğaz’da Gövde Gösterisi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde MSB tüm unsurlarıyla İstanbul Boğazı’ndaydı. Başta TCG Anadolu olmak üzere; TCG Nusret, 11 firkateyn, 10 deniz altı, 4 korvet, 15 karakol gemisi, 17 hücumbot, 8 mayın avlama gemisi, 5 akar yakıt gemisi, 15 amfibi çıkarma gemisi, 18 yardımcı sınıf gemi, 4 atak botunun aralarında olduğu 100 gemi İstanbul Boğazı’ndan geçti. Hava Kuvvetlerine ait aralarında F16 ve F4’lerin bulunduğu 20 adet savaş uçağı geçit töreninde gemilere eşlik ederken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da 101 pare top atışı yapıldı. Ayrıca boğazda Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK’ün gökyüzünde gerçekleştirdikleri gösteri, büyük bir ilgi ile izlendi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine henüz girmeyen Türkiye’nin ilk milli fırkateyni TCG İstanbul, PİRİREİS denizaltısı ve DERYA gemisi de geçit töreninde yer aldı. Donanma, Vahdettin Köşkü’nün karşısına gelerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı selamladı.

“Milletimiz Destansı Bir Mücadele Verdi”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde asil milletimizin; vatanını, bayrağını, istiklalini, millî ve manevi değerlerini korumak için kahramanlıkla ve fedakârlıkla başlattığı Millî Mücadele sonunda kurulan Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ulaşmanın haklı gururunu ve heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı ve Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Asil milletimiz, bir asır önce istiklal ve istikbaline kastedenlere karşı “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla destansı bir mücadele vermiş ve bu mücadelesini 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ile taçlandırmıştır.” dedi.

Bakan Güler, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Genç Cumhuriyetimiz, karşılaştığı tüm badireleri binlerce yıllık şanlı tarihinden aldığı ilham ve devlet tecrübesiyle birer birer aşmış, yaşadığı her zorluktan güçlenerek çıkmayı başarmıştır. Ülkemiz, bir asır önce vatanımızı işgale girişen emperyalist güçler karşısında varlık yokluk mücadelesi verirken; bugün Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde başta yerli ve millî savunma sanayisi olmak üzere her alanda elde ettiği başarılarla ve etkin, caydırıcı, saygın ordusuyla bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir konuma ulaşmıştır. Bu konumumuzu muhafaza etmek ve daha ileri seviyelere taşımak için “Türkiye Yüzyılı” hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımız azim ve gayretle devam etmektedir. ”

TCG ANADOLU’ya Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 Konuşlanacak”  

Törenleri TCG ANADOLU Gemisi’nde izleyen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, şu değerlendirmelerde bulundu: “Şu an bulunduğumuz gemi bir uçak gemisidir, bunu çok az yapabilen ülkeler mevcuttur, uçak gemisine SİHA’yı yapabilen ve bunu başarabilen ülke yok. Biz bunun için güncel çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çoğu teknolojide dünya takip edilirken savunma sanayisi teknolojisinde bizim ülkemiz takip ediliyor.”

Törenleri gemiden izleyen bir başka isim olan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise geçtiğimiz hafta ilk uçuşunu yapan Bayraktar TB3’ün, TCG ANADOLU’ya konuşlandırılması için gerekli geliştirmeleri yaptıklarını söyledi. Bayraktar, “Gururumuz olan TCG ANADOLU’ya, Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 inşallah konuşlanacak. Çok hassas bir şekilde iniş çıkış yapabilmesi gerekiyor. Bunlar bir gün göreve başlayabildiklerinde aynen SİHA’larımızda olduğu gibi deniz muharebesinde de bir anlamda devrim yapacaklar. Önümüzdeki yıl Bayraktar TB3’ü gemilerde görev yapabilir hale getireceğiz. 2025 yılında da teknolojimizi geliştirerek KIZILELMA’nın da gemilerde denemelerine başlamayı hedefliyoruz” dedi. Resmigeçidi; ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ve İŞBİR Elektrik Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan da takip etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.