Ana Sayfa Manşet D2 Teknoloji, Sektöre SEDEC’le Merhaba Diyor

D2 Teknoloji, Sektöre SEDEC’le Merhaba Diyor

D2 Teknoloji, döner kanatlı platformlara yönelik kayar bileziğiyle, GÖKBEY ve ATAK Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri gibi Türk savunma ve havacılık sanayisinin özgün platformlarında yer almayı ve bu platformların yerlilik oranını arttırmayı hedefliyor.

Odağına elektromekanik sistemleri, plazma yüzey işleme teknolojilerini ve ileri malzeme teknolojilerini alan ve bu alanlarda prototip ve seri üretim faaliyetlerinde bulunmak üzere Haziran ayında kurulan D2 Teknoloji, ilk fuar katılımını da SEDEC 2022’de yapacak.

D2 Teknoloji, DT Savunma ve Havacılık AŞ ile Davitap Mühendislik Savunma Medikal San. Tic. AŞ’nin bir ortak girişim şirketi olarak kuruldu. DT Savunma, bu ortaklığa savunma sanayisinde uluslararası alanda iş yapma ve danışmanlık verme birikimiyle; Davitap Mühendislik ise plazma teknolojileri ve medikal alanlarındaki özel tasarım ve mühendislik tecrübesiyle katkıda bulunuyor. Böylece D2 Teknoloji, kendi alanlarında ortalama 10 yıl tecrübeye sahip yöneticileri ve ortalama 5 yılı aşkın tecrübeye sahip 10 kişilik genç bir mühendislik ekibini bir araya getiriyor.

D2 Teknoloji; savunma, havacılık, medikal ve otomotiv sektörlerine yönelik özgün ürünler ve çözümler ortaya çıkarmayı hedefliyor. Firmanın kısa vadeli hedefi ise özellikle yurt dışından getirilen bazı elektromekanik havacılık ekipmanlarını ve yüzey işleme teknolojilerini, hizmet verdiği sektörlere özgün ve yerli birer çözüm olarak sunabilmek.

Kayar Bilezikte Hedef Döner Kanatlı Platformlar

D2 Teknoloji’nin savunma ve havacılık sektörüne sunacağı elektromekanik çözümlerden biri, kayar bilezik (slipring) olacak. Firma, hem hava hem de kara platformlarında kullanılabilecek kayar bilezikler üzerinde çalışıyor. İlk etapta ortaya çıkacak ürünlerin, döner kanatlı platformlara yönelik ihtiyaçları karşılaması hedefleniyor.

D2 Teknoloji, döner kanatlı platformlara yönelik kayar bilezik üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Hem döner kanatlı platformların üzerindeki zorlu çevre koşulları hem de sertifikasyon gereksinimleri, bu platformlara yönelik kayar bilezik geliştirilme sürecinin başlıca zorluklarını oluşturuyor. D2 Teknoloji ise bu zorlukları, ortaklarının geçmişte yaptığı çalışmalardan edindiği tecrübe ve bilgi birikiminin yanı sıra paydaşlarının vereceği katkılarla aşmayı planlıyor. D2 Teknoloji, bu ürünle, GÖKBEY ve ATAK Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri gibi Türk savunma ve havacılık sanayisinin özgün platformlarında da yer almayı ve bu platformların yerlilik oranını arttırmayı hedefliyor.

SEDEC 2022 katılımcıları, fuarda, D2 Teknoloji’nin kayar bilezik çözümlerini yakından inceleme fırsatı bulacak.

Yüzey İşlemede Sektöre Özel Çözümler

D2 Teknoloji, yüzey işleme çözümleri de sunuyor. Solda, yüzey işlemesi yapılmamış; sağda ise yapılmış bileşen görülüyor.

Yüzey işlemeyle yüzeylerin hidrofilik yapısı ve adhezyon oranı iyileştirilerek özellikle boyama, yapıştırma, vernikleme gibi ikincil işlemlerde yüzey tutunumunun ve mukavemetin arttırılması sağlanıyor. D2 Teknoloji, Davitap Mühendislik’in yüzey işleme alanındaki tecrübesini ve ürünlerini, savunma ve havacılık sektörüne özel çözümler sunmak için kullanacak. Davitap Mühendislik, medikal ve savunma alanlarında, özellikle plazma prosesleri ve moleküler süreçler üzerine mühendislik faaliyetleri yürütüyor.

D2 Teknoloji, yüzey işleme ile ilgili çözümlerini de SEDEC 2022’deki standında tanıtacak.

İklimlendirme ve Güç Dağıtımı da Kapsamda

D2 Teknoloji; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik iklimlendirme ve güç dağıtım çözümleri de sunacak. İklimlendirme sistemlerinde, DT Savunma’nın çalıştığı uluslararası firmaların bileşen ve alt sistemlerini kullanarak, sistem mühendisliğini ve tasarımını özgün olarak yaptığı çözümler ortaya koyacak. İlerleyen dönemde, bu çözümlerin yerlilik oranını daha da arttırmak için çalışmalar da gerçekleştirecek.

D2 Teknoloji’nin plazma eyleyici teknolojisi, hava araçlarındaki hava direncinin etkilerini (üstte) azaltacak (altta).

Güç dağıtım birimleri alanında ise DT Savunma’nın mevcut çalışmalarını devam ettirecek.

Plazma Eyleyiciler Geliyor

D2 Teknoloji’nin ileri teknolojiler kapsamında üzerinde çalıştığı konulardan biri de firmanın “plazma eyleyiciler (plasma actuator)” olarak isimlendirdiği bir teknoloji. Hava araçlarında, gövdenin havaya karşı gösterdiği direnç, bu aracın yakıt tüketimini (dolayısıyla havada kalma süresini) ve manevra kabiliyetini olumsuz yönde etkiliyor. D2 Teknoloji, plazma eyleyici teknolojisiyle radom, kanat, gövde ve kuyruk gibi alanlarda, hava aracı hareket halindeyken plazma oluşumunu sağlıyor ve yüzey sürtünmesini azaltıyor. Bu sayede de hava aracının havaya karşı gösterdiği direnç düşürülerek daha hassas manevra kabiliyeti, yakıt tüketiminde azalma ve bunlara bağlı olarak havada kalma süresinde artış sağlanıyor. D2 Teknoloji yetkilileri, özellikle insansız hava araçlarının havada kalış süresinin yüzde 30 oranında artabileceğinin altını çiziyorlar.

Plazma yüzey işleme ile solventlerin yüzey üzerindeki etkisi. uygulanmadığı yüzey (solda) ve uygulandığı yüzey (sağda).

D2 Teknoloji, plazma eyleyicilerin geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda, Türkiye’nin önde gelen havacılık kuruluşlarıyla iş birliği yapıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.