Ana Sayfa Haberler DARPA, Operasyonların Geleceğini Yerin Altında Görüyor

DARPA, Operasyonların Geleceğini Yerin Altında Görüyor

DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency / Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı), operasyonel sahada birçok farklı amaçla kullanılabilecek tünel teknolojileri üzerinde çalışacak 3 ekibi belirledi. 1 Nisan’da yapılan açıklamaya göre “Underminer” olarak adlandırılan program kapsamında, General Electric Araştırma Merkezi, Colorado Madencilik Okulu ve Sandia Ulusal Laboratuvarı ekipleri çalışacak.

Tüneller, askeri operasyonlar sırasında hızlı mühimmat ikmali, gizli ve güvenli intikal, kurtarma operasyonları ve diğer acil ihtiyaçlar gibi birçok farklı amaçla kullanılabilecek potansiyele sahip. Ancak özellikle meskûn mahal operasyonlarında, bir tünel kazılması durumunda, kanalizasyon boruları gibi birçok altyapı engeli ile karşılamak kaçınılmaz bir durum oluyor. “Underminer” programı, bu engellerden kaçınılarak hızlı ve kullanışlı tünellerin nasıl kazılması gerektiğine dair bir fizibilite çalışması yapmayı amaçlıyor. Program kapsamında, kazısız delme ve kullanılabilecek robot teknolojileri de araştırılıyor. Program kapsamında elde edilen teknolojilerin, gelecekte sivil alanda da kullanılabileceği değerlendiriliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.