Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 KARGO 150, DOĞAN ve KARGO 75: DASAL’dan, Özel İhtiyaçlara Yönelik Özel İHA’lar

KARGO 150, DOĞAN ve KARGO 75: DASAL’dan, Özel İhtiyaçlara Yönelik Özel İHA’lar

KARGO 150 İHA

İnsansız hava araçları (İHA) alanında çözümler sunan DASAL, fuarda, KARGO 150 ürününü ilk kez sergiledi. ASELSAN ve ALTINAY’ın iştiraki olan firmanın standında ayrıca KARGO 75, KARGO 15 ve DOĞAN başta olmak üzere geniş ürün ailesi yer aldı.

KARGO 150, uzak bölgelerde konuşlu ve ulaşımı zor üs bölgelerine, su ve yiyecek gibi ikmal maddeleriyle mühimmat gibi kritik olarak ihtiyaç duyulan malzemelerin; güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde taşınması amacıyla geliştirildi. 150 kg faydalı yük kapasitesi ve 100 km/sa. yatay uçuş hızına sahip KARGO 150’nin operasyonel görev yarıçapı ise 40 km. Bu İHA, verilen görevin doğası veya bulunulan coğrafyanın yapısından kaynaklanan nedenlerden dolayı iniş yapması mümkün olmadığında, yükünü farklı yöntemlerle hedef noktaya bırakabiliyor.

İlk kez 2019 yılında tanıtılan DOĞAN, fuarda yenilenen tasarımıyla katılımcıların karşısına çıktı. Firma, ürünün tasarımını, potansiyel son kullanıcılardan gelen geri beslemeler doğrultusunda güncelledi. Faydalı yük taşıma kapasitesi 10 kg’dan 15 kg’a; görev yarıçapı 5 km’den 10 km’ye; havada kalış süresi 25 dakikadan 30 dakikaya; azami kalkış ağırlığı ise 40 kg’dan 67 kg’a çıktı.

5,56×45 mm çapında piyade tüfeği taşıyan DOĞAN.

Havadan ateş desteği sağlamak üzere geliştirilen DOĞAN, 2 eksende bağımsız hareket edebilen stabilize bir kaideye monteli 5,56×45 mm çapında piyade tüfeği taşıyor. 100 fişek kapasiteli bu tüfek, İHA sisteminde yer alan Balistik Optimizasyon ve Kontrol Ünitesi (BOKÜ) sayesinde yüksek atış kabiliyeti sunuyor. Hava aracı katlanır kolları sayesinde envanterdeki 4×4 araçların üzerinde taşınabiliyor ve katlanır iniş takımı ile 180 derece atışa izin veriyor. DASAL ayrıca, aynı gövde formu üzerinden, KARGO 15 ismini verdiği bir İHA daha geliştirdi. Bu İHA ise 15 kg ağırlığındaki kritik yükleri hızlı ve etkin bir şekilde taşıyabiliyor.

KARGO 75’in yangınla mücadele sürümü, sensörlü yangın söndürme bombaları ile birlikte sergilendi.

İlk kez sergilenen bir diğer ürün, KARGO 75’in yangınla mücadele için geliştirilen sürümü oldu. Bu İHA, yangın söndürücü lançer modülleri ve sensörlü yangın söndürme bombaları olmak üzere, iki farklı çeşit faydalı yükle yangınlara müdahale edebiliyor. DASAL’ın özel olarak geliştirdiği sensörlü yangın söndürme bombalarından 24 adet taşıyabiliyor. Bu ürünler, klasik yangın söndürme bombalarından farklı olarak, yangının içinde değil, belirli bir seviye üzerinde patlayarak daha geniş bir alana etki edebiliyor. İHA’nın her iki tarafında 16’şar tane bulunan yangın söndürücü lançerler ise kuru kimyevi madde ya da aerosol gibi yangın söndürücüler fırlatıyor. İHA, bu lançerleri, ana söndürücü ekipler gelene kadar, yangını kontrol altına almak için kullanıyor.Sistem böylece orman gibi geniş bir alanda yeni başlamış olan yangında, çok kritik olan ilk 16 dakika içerisinde, yangının birbirine yakın 4 farklı noktasına 4’er sorti yapabilme ve yangının önünü kesebilme yeteneğine sahip.

DASAL İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Onur Güzelmeriç, fuar katılımlarıyla ilgili şunları söyledi: “DASAL olarak, 2019 yılında kurulmuş bir firma olmamıza rağmen kısa sürede çok sayıda ürün ortaya koyduk. Bunu da ASELSAN ve ALTINAY’ın mühendislik birikimlerini arkamıza alarak başardık. Bu ürünleri, ilk kez katıldığımız IDEF fuarında sergilemenin gururunu yaşıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.