Ana Sayfa Haberler DASAL’ın Kargo 150 İHA’sı, TEKNOFEST’teki Uçuş Gösterisi ile Göz Doldurdu

DASAL’ın Kargo 150 İHA’sı, TEKNOFEST’teki Uçuş Gösterisi ile Göz Doldurdu

ASELSAN ve ALTINAY’ın bir iştiraki olan DASAL Havacılık Teknolojileri (DASAL) tarafından geliştirilen Kargo 150 İHA; 21-26 Eylül tarihlerinde düzenlenen TEKNOFEST’in son gününde bir uçuş gösterisi gerçekleştirdi. Kargo 150; sahip olduğu teknolojiler ve çeşitli özellikleri ile askeri ve sivil alanda pek çok kritik ihtiyaca cevap vermek üzere tasarlandı.  Konu ile ilgili olarak firma tarafından yapılan açıklamada Kargo 150’nin Türkiye’nin ilk Kargo İHA’sı olduğuna dikkat çekildi.

Kargo 150, uzak bölgelerde konuşlu ve ulaşımı zor üs bölgelerinde günlük olarak ihtiyaç duyulan malzemeler ile sahadaki birliklerin sürekli ihtiyaç duyduğu mühimmat gibi malzemeleri; güvenli, hızlı ve etkin bir şekilde taşıması amacıyla geliştirildi.

150 kg faydalı yük kapasitesi ve 100 km/sa. yatay uçuş hızına sahip Kargo 150’nin operasyonel görev yarıçapı ise 40 km. Ayrıca aracın menzili, istenildiğinde arttırabiliyor. Verilen görevin doğası veya bulunulan coğrafyanın yapısından kaynaklanan nedenlerden dolayı iniş yapması mümkün olmadığında, yükünü farklı yöntemlerle hedef noktaya bırakabiliyor. Uzak operasyon bölgelerine envanterde bulunan araçlar ile taşınabilecek şekilde tasarlanan Kargo 150; lojistik üs noktası bir kez belirlendikten sonra, malzeme ikmaline hızlı bir şekilde başlayabiliyor.

Firma tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Kargo 150 ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Pervaneleri arasındaki 6 m’ye yakın mesafeye rağmen, tasarımı sayesinde oldukça daraltılmış bir siluet izi veriyor.”

Kargo 150’nin, Kızılay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Orman Genel Müdürlüğü ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gibi kurumlarda da görev yapması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.