Ana Sayfa Manşet DASAL’dan Sınırları Uzaktan Koruyan İHA’lar

DASAL’dan Sınırları Uzaktan Koruyan İHA’lar

DASAL standını ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, DASAL İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Onur Güzelmeriç’ten DOĞAN hakkında bilgi aldı.

İnsansız hava araçları (İHA) alanında yenilikçi çözümler sunan DASAL, MRBS’21’de, sınır güvenliğinin uzaktan sağlanması maksadıyla kullanılabilen KIRLANGIÇ ve DOĞAN İHA’larını sergiledi.

Bunlardan; ağırlığı 1,5 kg’a kadar olan faydalı yükleri taşıyabilecek şekilde geliştirilen KIRLANGIÇ, elektro-optik gözetleme sistemleriyle donatılabiliyor. Havadan ateş desteği sağlamak üzere geliştirilen DOĞAN ise 2 eksende bağımsız hareket eden ve stabilize bir kaideye monteli 5,56×45 mm çapında piyade tüfeği taşıyor.

KIRLANGIÇ

DASAL İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Onur Güzelmeriç, KIRLANGIÇ ve DOĞAN’ın sınır güvenliği faaliyetlerinde kullanımı hakkında şunları söyledi: “Bu iki ürünümüz de özellikle engebeli arazilerdeki sınır ihlallerinin yerinde gözlenmesi ve gerektiğinde ilgili tehditlerin görerek ateş altına alınması maksadıyla kullanılabilecek sistemler. Termal kameralar ve kara gözetleme radarları, belirli menzillerin ötesinde, insanlarla hayvanları birbirinden ayırmakta zorlanabiliyor. Bununla birlikte KIRLANGIÇ, olası sınır ihlali yaşanan bölgelere çok hızlı bir şekilde uçarak, ihlali yerinde gözlemleyebilecek bir ürün. DOĞAN ise yine benzer durumlarda, sınır ihlallerinin, terörist benzeri kötü niyetli kişiler tarafından gerçekleştirilmesi halinde, taşıdığı piyade tüfeği ile tehdide yerinde müdahale edebilecek bir sistem.”

DOĞAN

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.