Ana Sayfa Manşet Bu Yılki DefenseNews Top 100 Listesinde Sektörü ASELSAN ve TUSAŞ Temsil Etti

Bu Yılki DefenseNews Top 100 Listesinde Sektörü ASELSAN ve TUSAŞ Temsil Etti

K. Burak CODUR / b.codur@savunmahaber.com

DefenseNews dergisi tarafından her yıl derlenen ve dünyanın en büyük 100 savunma firmasını sıralayan Top 100 listesi, 12 Temmuz’da açıklandı. ASELSAN, bu yılki listede, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 48. sırada yer aldı. TUSAŞ ise geçen yıl 53. sırada yer aldığı listede, bu yıl 68. sırada kendine yer buldu. Geçtiğimiz yıl listede bulunan BMC, Roketsan, STM, FNSS ve HAVELSAN ise bu yılki listeye giremedi.

Liste, dünya genelinde, savunma sektörü için pembe bir tabloyu ortaya koyuyor. Listede yer alan firmaların toplam geliri, bu yıl, geçen yıla göre yaklaşık %5’lik bir artış gösterdi. Artış, arka arkaya 5 yıldır gerçekleşiyor. Bu yılki artışın, COVID-19 salgınını da kapsayan bir zaman diliminde gerçekleşmiş olması, salgının, dünya genelinde, sektör üzerindeki etkisi konusunda da bir fikir veriyor. Bununla beraber, dergide, liste ile birlikte yayınlanan analizlerde, salgının bazı etkilerinin gelecek yılın listesinde görülebileceğine de dikkat çekiliyor. Aynı analizlerde, bölgesel bazda bakıldığında, farklı durumların gözlendiği belirtiliyor. Örneğin, Avrupa genelinde, listede yer alan kurum ve kuruluşların cirolarında, salgının olumsuz etkisini daha çok görülüyor. Diğer yandan, Kongsberg ve Fincantieri gibi, ABD pazarında da aktif olan firmaların cirolarının, kıta genelindeki bu eğilimden etkilenmediği de not ediliyor.

Listenin ilk 10 sırasında yer alan kurum ve kuruluşlar, toplam cironun yüzde 50’sinden fazlasını elde etti. İlk 25 firmanın toplam cirosu ise liste toplamının yaklaşık yüzde 75’ini oluşturuyor.

Listede, Türk firmalarının bu yılki listede gösterdiği performans ise Tablo 1’deki gibi ortaya çıktı.

Tablo 1. Türk savunma ve havacılık firmalarının, Top 100’ün 2020 yılı listesindeki konumları

FirmaBu Yılki SıraGeçen Yılki Sıra2020 Yılı Savunma Gelirleri (milyon dolar)2019 Yılı Savunma Gelirleri (milyon dolar)Savunma Gelirlerinin Değişimi2020 Yılı Toplam Geliri2020 Yılı Gelirleri İçinde Savunma Gelirlerinin Payı
ASELSAN48482.218,332.172,57%22.311,71%96
TUSAŞ68531.256,421.858,35-%32$1.504,33%85

Türk Firmalarının Durumu, İki Ana Nedenden Kaynaklandı

DefenseNews Top 100 listesi, Türk savunma ve havacılık sektörü tarafından yakından takip ediliyor ve Türk firmalarının listedeki performansı, hem yetkililer hem de firmalar tarafından sıklıkla gündeme getiriliyor. Bu yıl listede yer alan Türk firmalarının sayısının azalması ise akla çeşitli soruları getirdi. MSI Dergisi olarak konuyu araştırdığımızda, oluşan sonucun, hem listenin derlenmesi sürecinden hem de Türk firmalarının performansındaki düşüşten kaynaklandığını gördük.

Veri, Yine Başrolde

DefenseNews dergisi, her yıl, veri elde etme ile ilgili gelişmeleri de liste ile birlikte paylaşıyor. Dünya genelini kapsayan böyle bir listeyi oluşturmanın en büyük zorluklarından biri, doğru ve güvenilir bilgilere erişebilmek. Özellikle borsaya açık olmayan kurum ve kuruluşların verileri, kendi beyanlarına dayanıyor. Bu veriler, tahmini değerleri de içerebiliyor.

Bazı firmalar, kendi istekleri ile listede yer almayabiliyor. Örneğin, teknoloji firmalarının çalışanları, savunma alanındaki çalışmaları protesto ettiği için (Google, geçtiğimiz yıllarda böyle bir tecrübe yaşamıştı), bulut bilişim alanında milyar dolarlar mertebesinde sözleşmeler imzalayan Amazon ve Microsoft gibi firmalar, listede yer almak istemeyebiliyor. Ya da ciroları itibarıyla listede rahatlıkla yer alabilecek General Atomics ve SpaceX gibi firmalar, verilerini paylaşmamayı tercih edebiliyor. Dolayısı ile liste, aslında hiçbir yıl, tam kapsayıcı bir seviyeye ulaşamıyor.

Diğer yandan, bu yılki listenin, veri konusunda, öncekilerden daha iyi bir konuma ulaştığı söylenebilir. DefenseNews dergisi, bu yılki listenin nasıl derlendiği ile ilgili verdiği bilgilerde, dünya genelinde, farklı firmalarla ilgili rakamsal verilere ulaşabilme konusunda önemli yol kat ettiğini vurguladı. Böylece, bu yıl listeye 20 yeni firma dâhil oldu. Bu durumun bir sonucu olarak da listenin son sırasında yer alan firmanın, geçtiğimiz yıl 300 milyon dolar mertebesinde olan savunma cirosu, bu yıl 600 milyon dolar mertebesine yükseldi. BMC, Roketsan, STM, FNSS ve HAVELSAN’ın geçtiğimiz yıl listede yer alan savunma cirosu rakamları ise 600 milyon doların altındaydı. Örneğin, bu firmalar arasında en yüksek ciro rakamına ulaşan BMC’nin 2019 yılı savunma cirosu, 533,56 milyon dolardı. Bu durum da bu 5 Türk firmasının, ancak çift haneli büyüme rakamları kaydetmesi durumunda bu yılki listede kalabileceğini gösteriyor.

Türk savunma ve havacılık sektörünün cirosunun yıllara göre değişimi (Kaynak: SaSad Performans Raporları)

Sektörün Zor Yılı, Listeye de Yansıdı

Bu yılki listede yer alan sektör firması sayısındaki azalmanın nedenlerini araştırmak için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI), Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SaSaD) ve liste dışında kalan firmalara, bir dizi soru yönelttik. Bu haberin yayına hazırlandığı sırada, sorularımıza, sadece SaSaD’dan cevap alabilmiştik. Diğer kurum ve kuruluşlardan gelecek cevaplara da MSI Dergisi’nin gelecek sayılarında yer vereceğiz.

SaSaD’dan gelen cevapta, şu ifadeler yer aldı:

“100 firmalık bir listede ek 20 firmanın değerlendirmeye alınması, listede önemli bir değişimi ifade etmektedir. Sonuç olarak bu yeni girdiler listenin sonlarında yer alan firmaların liste dışı kalmasına neden olmuştur. Bahse konu 5 firmamız da bu gelişmeden maalesef etkilenmiştir.

Diğer taraftan yayınladığımız 2020 Yılı Sektör Performans Raporu’nda görüldüğü gibi salgının etkisi ile toplam sektör cirosunda önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20’lik bir değer kaybı yaşanmıştır.

Liste dışı kalan 5 firmamızdan 4’ünün salgın etkisi ile 2020 yılı ciroları 2019 yılının bir miktar altında gerçekleşmiştir. Bu gelişme de liste dışı kalmanın bir diğer gerekçesi olarak tanımlanabilir. Ancak 2021 yılı ilk yarı verileri çok olumlu gelişmelerin yaşandığını sektörün salgının etkilerini sarmada çok önemli mesafe kaydettiğini ve tekrar listede yerlerimizi alabileceğimizin işaretlerini vermektedir.”

 412 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.