Ana Sayfa Haberler DEICO’nun Yeni Robotu, Araç Üreticilerinin İşini Kolaylaştırıyor

DEICO’nun Yeni Robotu, Araç Üreticilerinin İşini Kolaylaştırıyor

DEICO Mühendislik, 25 Mayıs’ta duyurduğu yeni ürünü Infotainment Test Sistemi ile otomotiv sektörünün, zırhlı araç üreticilerinin ve İnsan-Makine Arayüzü (HMI) sistemleri ve konsol üreticilerinin test süreçlerini otomatize ediyor. Bu ürün, araçlardaki Infotainment (bilgi-eğlence) ve HMI birimlerinin testinde, manuel olarak operatör tarafından işletilen test adımlarını otomatize ederek insandan kaynaklı hataları ortadan kaldırıyor. DEICO Infotainment Test Sistemi, önde gelen bazı otomotiv firmalarında kullanılmaya başladı. Sistemin, yurt içi ve yurt dışında, zırhlı araç üreticileri ve HMI sistemleri üreticileri tarafından da alım süreçleri başladı.

Ürünün öne çıkan özellikleri şöyle sıralanıyor:

Robotik Yapı

  • Geliştirilmiş olan robotik sistem, görüntü işleme tabanlı yazılım ile operatörün gerçekleştirmesi gereken dokunma, düğme kontrolleri, çevirmeli kontroller gibi işlevlerin tamamını gerçekleştirebiliyor. DEICO yetkilileri, kullanılan kolaboratif robotun, her türlü ortamda yüksek güvenlik tedbirleri olmadan çalışabildiğini ve dolaylı yatırım kalemlerini ortadan kaldırdığını vurguluyor. Test adımlarının tanımlanması esnasında, robot ucu el ile hareket ettirilerek kompleks işlevler rahatlıkla öğretilebiliyor. Her hareket yazılım üzerinde bir adım olarak kaydedilip, farklı testlerde defalarca kullanılabiliyor.
Görüntü İşleme Kontrollü Kolaboratif Robot

Sinyal Üretimi ve Ölçüm Sistemi

  • Robotik hareketlerin yanında sistem, gerekli noktalardaki akım, gerilim gibi elektriksel ölçümleri gerçekleştirebiliyor. Sistem, aynı zamanda FM, AM ve DAB üzerinden radyo sinyallerini üretip uygulayabiliyor ve bu sinyallerin sonucunda radyodan çıkan sesleri inceleyebiliyor. Ses kalitesi, hoparlör balansı gibi kritik performans ölçümlerini de yapabiliyor. Sesli komutlar üretebilen sistem, komuta karşılık gelen fonksiyonun testlerini gerçekleştirebiliyor.

Araç Hareket Simülasyonu

  • CANbus veya LINbus üzerinden ya da elektriksel olarak aracın hareketini simüle ederek araç hızı değişimine bağlı ses değişimlerini de test ediyor. Hareket simülasyonunu daha ileriye götürerek GPS ve GLONASS uydularının simülasyonlarını da gerçekleştiriyor ve test edilecek ürünün navigasyon performansını ölçüyor.

Görüntü İşleme

  • Yazılım içerisinde, kullanıcı tarafından seçilen düğme, simge ya da diğer kontrollerin yerlerini kamera görüntüsü ile buluyor ve test adımlarındaki işlemleri gerçekleştiriyor. Aynı zamanda paternlerin doğruluğunu, yer ve yön olarak konumlarını, renk ve parlaklık doğruluklarını da ölçebiliyor. Bluetooth ya da USB üzerinden ekranlarda çalınan video dosyalarının devamlılık ve video kalite ölçümlerini gerçekleştiriyor.
OCR Özelliği

Bağlantı Testleri

  • Bluetooth bağlantılarının aktarım hızı ve bağlanma-kopma süreleri, içerik, rehber yükleme testlerini gerçekleştirebilecek bir bluetooth verici-alıcı fonksiyonu bulunuyor. Bunun yanında USB üzerinden Android Auto ya da Apple CarPlay gibi uygulamaların da testleri gerçekleştirebiliyor.

Yazı Karakteri Okuma

  • Sistem, ekranlar üzerindeki radyo, anons ve diğer yazıları OCR yöntemi ile okuyarak, radyo sinyalinde oluşturulan ya da CANbus üzerinden gönderilen yazı ile karşılaştırıyor. Yazıların karakterlerinin ve boşluklarının doğruluğu test edilirken, gönderilmiş olan yazı sinyalinin ilgili ekranlarda belirme süreleri de hesaplanıyor.

Yazılım Arayüzü

  • Kullanıcı dostu olarak geliştirilen DEICO ITS Suite yazılımı, test adımları tanımlama, test koşturma ve raporlama gibi temel fonksiyonların yanında; patern oluşturma ve kayıt, otomatik USB medya dosyaları ve içerik oluşturma, sesli komut oluşturma ve script tabanlı senaryo çalıştırma işlemlerini gerçekleştirebiliyor.
Kullanıcı Arayüzü – Test Seçme Ekranı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.