Ana Sayfa Haberler DEİK İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu Sonuçlandı

DEİK İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu Sonuçlandı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu, 11 Ocak’ta, İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplam 145 İş Konseyi’nin Seçimli Genel Kurulu, aynı gün eş zamanlı yapılarak, iş konseylerinin yeni başkanları ve yürütme kurulu üyeleri seçildi.

Genel Kurul’da, DEİK üyelerinin katılımı ile toplam 2.530 oy kullanıldı. İş konseylerinin yeni başkan ve yürütme kurulları, 2 yıllık çalışma dönemi için göreve geldi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, konuyla ilgili şunları söyledi: “2 yıllık çalışma döneminden sonra, görevlerini devreden iş konseyi başkanlarımıza ve yürütme kurullarımıza teşekkür ediyor, yeni dönemde bayrağı devralan ve taşımaya devam edecek olan iş konseyi başkanlarımıza ve yürütme kurullarına başarılar diliyorum. İş konseylerimiz bizim omurgamız ve bir omurganın var oluş gayesi; maksimum derecede sağlam, olabildiğince esnek, vücudumuzun ihtiyaçlarına olabildiğince verimli destek sağlamaktır. Bu verimi sağlamak adına seçimlerimizin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte, iş konseylerimiz ile yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz.”

DEİK Başkanı Nail Olpak

145 iş konseyinin 121’inde mutabakat ile tek liste ile seçime girerken, 24 İş konseyinde de seçim yarışı yaşadıklarını belirten Olpak, “Yani konseylerimizin yüzde 16’sında yarış oldu. Üyelerimizin yüzde 80’i (2.700’ü) yükümlülüklerini yerine getirerek seçme ve seçilme hakkı kazanırken, bunlardan yüzde 94’ü de (2.530’u) bugünkü seçimlerimizde oy kullandı.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş ise bu yıl tekrar, Mali Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanlığı görevini üstlendi. Altunbaş ayrıca, Afrika Kıta Koordinatör Yardımcılığı görevine getirildi. Altunbaş, her iki seçimde de 38 oyun 35’ini aldı.

Turaç Genel Müdürü Fatih Altunbaş (soldan 2’nci) bu yıl tekrar, Mali Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanlığı görevini üstlendi.

 

DEİK Hakkında

1985 yılında kurulan DEİK, Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, müteahhitlik ve lojistik başta olmak üzere, dış ekonomik ilişkilerini yürütme; yurt içi ve yurt dışında yatırım imkânlarını araştırma; Türkiye’nin ihracatını artırmaya katkı sağlama ve benzeri iş geliştirme çalışmalarını koordine etmekle görevlendirilmiş bir kurum. Kurucu Kuruluşları, üyeleri ve İş Konseyleri ile birlikte, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası temsilcilerinin oluşturduğu gönüllü bir ‘iş diplomasisi’ örgütü. 11 Eylül 2014 tarihli ve 6552 Sayılı Kanun ile yeni bir yapıya kavuşan DEİK, “Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme” görevini tamamıyla üstlendi.

DEİK bünyesindeki İş Konseyleri ise Türkiye ve diğer ülkeler arasında ticari ilişkilerin tesis edilmesine yardımcı oluyor. İş insanlarından oluşan bu konseyler, Türkiye ve yabancı ülkeler arasında karşılıklı ithalat ve ihracat yapabilecek firmaların tanışması için ortamlar yaratıyor.

 1,255 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.