Ana Sayfa Haberler Ay’a Sert İniş Yapacak Teknoloji, İlk Uçuşunu, Sonda Roket Sistemi ile Gerçekleştirdi

Ay’a Sert İniş Yapacak Teknoloji, İlk Uçuşunu, Sonda Roket Sistemi ile Gerçekleştirdi

DeltaV tarafından geliştirilen ve Milli Uzay Programı kapsamında, 2023 yılında ateşlenerek Ay’a sert iniş yapması planlanan uzay aracında kullanılacak hibrit motor teknolojisi, ilk uçuş testini geride bıraktı. Test kapsamında, söz konusu teknoloji, Sonda Roket Sistemi’ne (SORS) entegre edildi. SORS, 17 Temmuz’da, Sinop’taki test merkezinden ateşlendi ve ilk uçuş testini başarı ile tamamladı.

Fırlatma testini yerinde takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gelişmeyi, 19 Temmuz’da duyurdu. Test öncesinde, son kontrolleri yapılan ve sıvı oksitleyici ile doldurulan SORS, fırlatma rampasına yerleştirildi. Ardından kontrol binasına geçildi ve SORS, Bakan Varank’ın komutu ile ateşlendi. 11 metre uzunluğunda ve 63 santimetre çapındaki SORS, testte, kendinden beklenen performansı sergiledi.

Bakan Varank, test ile ilgili şunları söyledi: “Tabii Ay misyonumuz bizim için çok önemli. 2023 yılında biz kendi tasarladığımız yerli ve milli uzay aracımızı, kendi hibrit roketimiz ile beraber Ay’a ulaştırmak için gayret gösteriyoruz. İşte bütün bu testler, aslında orada kullanılacak motorlar için yapılıyor.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Demir, gelişme ile ilgili olarak, sosyal medya hesaplarından şu mesajı paylaştı: “Savunma sanayiimiz, Milli Uzay Programı’nda kritik roller üstlenmeye devam ediyor. @SavunmaSanayii Başkanlığımızın şirketi @DeltavUzay’nin hibrit motor teknolojisi ile geliştirdiği Sonda Roket Sistemi’nin uçuşlu testi başarıyla tamamlandı. Tebrikler.”

DeltaV Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu ise test öncesinde şu şekilde konuştu: “Bugün aslında DeltaV firmamızda ateşleyeceğimiz hibrit roket motoru, dünyada kullanılan en ileri teknolojilerden bir tanesi. Sıvı oksijen ve parafin yakıtı kullanan, çok hızlı yanan ve yüksek performans ortaya koyan bir motordan bahsediyoruz.”

Hibrit motora sahip roketin, devam eden testlerde, bu yıl sonuna kadar, uzayın sınırı kabul edilen 100 kilometre irtifaya ulaşması hedefleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.