Ana Sayfa Haberler Milli Torpido AKYA’nın, Preveze Sınıfı Denizaltılara Entegrasyonunda İlk Adım Atıldı

Milli Torpido AKYA’nın, Preveze Sınıfı Denizaltılara Entegrasyonunda İlk Adım Atıldı

Millî Savunma Bakanlığı (MSB), 12 Mart’ta, AKYA torpidosunun, Millî Üretim Entegre Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Denizaltı Uygulaması (MÜREN-PREVEZE SYS) Projesi’ne entegrasyonunun gerçekleştirilmesi maksadıyla ihale yapıldığını duyurdu. Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda kullanılan fotoğrafta ise Deniz Kuvvetleri İstanbul Deniz İkmal Komutanlığı ile TÜBİTAK BİLGEM arasında bir sözleşme imzalandığı görülüyor.

Türkiye’nin ilk milli ağır torpidosu olan AKYA, Roketsan tarafından; MÜREN-PREVEZE SYS Projesi ise TÜBİTAK tarafından yürütülüyor.

Hatırlanacağı üzere, MSB, 25 Ocak’ta, AKYA torpidosunun talim sürümünün, TCG Gür denizaltısından test atışına ilişkin görüntüler yayınlamıştı. Savunma Sanayii Başkanlığı ise AKYA torpidosunun, 2021 yılı içerisinde teslimatlarına başlanmasını hedefliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.