Ana Sayfa Haberler Deniz Kuvvetleri’nin Yeni Gemileri Teslim Edildi

Deniz Kuvvetleri’nin Yeni Gemileri Teslim Edildi

İSTİF sınıfı fırkateyn projesinin ilk gemisi TCG İSTANBUL, denizde ikmal ve muharebe destek gemisi TCG DERYA, lojistik destek gemisi TCG Üsteğmen ARİF EKMEKÇİ gemileri ile MARLİN silahlı insansız deniz aracı (SİDA), 19 Ocak’ta Yalova’da düzenlenen törenle hizmete girdi. Yalova Sefine Tersanesi’nde gerçekleşen Mavi Vatana Güç: Yeni Deniz Platformları Teslimat Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2002 yılında savunma projelerimizin bütçe büyüklüğü 5,5 milyar dolarken, bugün aynı rakam 16 kat artışla yaklaşık 90 milyar dolara ulaştı. Hedefimiz savunma sanayisinde tam bağımsız bir Türkiye’dir. ” ifadelerini kullandı.

Harp Kabiliyetine Sahip İlk SİDA: MARLİN

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Erdoğan şunları söyledi: “TGC İSTANBUL ve denizde ikmal muharebe destek gemisi olan TGC DERYA, TGC ANADOLU’dan sonra en büyük ikmal gemilerimizdendir. TGC İSTANBUL Türkiye’nin yerli imkanlarla ürettiği ilk milli firkateyndir. Bugün sadece gemilerimizin teslimatıyla yetinmiyoruz. Aynı zamanda ilk insansız suüstü aracımızı da donanmamıza teslim ediyoruz. Dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız suüstü aracımız kullanılmaya başlanıyor. MARLİN SİDA’nın da Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Gemilerimizle donanma gücümüz artıyor.”

Lojistik Destek Gemisi TCG Üsteğmen ARİF EKMEKÇİ (A-575)

Türkiye, Sayılı Ülkeler Arasında

Törende konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Türk Deniz Kuvvetlerinin mavi vatan ve dünya denizlerinde etkin harekât icra etmeye her daim hazır olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini söyledi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ise, Türkiye’nin geldiği noktada dünyada bir savaş gemisini milli olarak tasarım, inşa, donatım ve idaresini gerçekleştirebilen sayılı ülkeler arasında yer alığına vurgu yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu da Deniz Kuvvetleri envanterine ilk defa giren insansız deniz aracı MARLİN SİDA ile hava araçlarının göklerde yazdığı destanı denizlere taşımaya kararlı olduklarını söyledi.

TCG İSTANBUL (F-515)

“Dünyanın En Gelişmiş 5 Fırkateyni Arasında”

STM ana yükleniciliğinde inşa edilen TCG İSTANBUL (F-515), Türkiye’nin ilk milli fırkateyni olarak dikkat çekerken, Lojistik Destek Gemisi TCG Üsteğmen ARİF EKMEKÇİ (A-575) de Deniz Kuvvetlerinin ikmal ve lojistik kabiliyetine güç katacak. Törende konuşan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “TCG İSTANBUL, sahip olduğu tasarım ve teknolojiyle, dünyanın en gelişmiş ilk 5 fırkateyni arasına adını yazdırmıştır. TCG İSTANBUL fırkateyninde hedeflenen yerlilik oranı yüzde 75 iken, Savunma Sanayii Başkanlığımız (SSB) ile yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde gemimizin yerlilik oranını yüzde 80’e ulaştırmayı başardık. Milli fırkateynimiz yüksek yerlilik oranına sahip milli elektronik harp sistemleri, yeni nesil milli savaş yönetim sistemi ve hava güdümlü mermi fırlatabilme kabiliyetiyle ülkemiz adına önemli bir caydırıcı güç olacaktır.” diye konuştu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.