Ana Sayfa Haberler Deniz Sistemleri Semineri, Görev Sistemlerinin Fotoğrafını Çekti

Deniz Sistemleri Semineri, Görev Sistemlerinin Fotoğrafını Çekti

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan DSS 2019 Özel Dosyası’nın giriş haberi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türk askeri denizcilik sektörünün buluşma noktası olan Deniz Sistemleri Semineri (DSS)’nin dokuzuncusu, 14-15 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Önceki yıllarda olduğu gibi, bu yılki etkinlikte de özel tersanelerin katılmaması dikkat çekti. Bu tabloda, seminerin ağırlıklı gündemi; askeri gemilerin görev sistemleri oldu.

 

9’uncu Deniz Sistemleri Semineri’ne, başta Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal olmak üzere çok sayıda üst düzey konuk katıldı.

 

Soldan sağa: Hülya Betoner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Yüksek Mühendis Albay (E) Zafer Betoner

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal başta olmak üzere, Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) ve Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) birçok üst düzey ismin katıldığı seminer, deniz sistemleri alanıyla ilgilenen birçok katılımcıya da ev sahipliği yaptı. Yoğun programı nedeniyle seminerin açılış oturumuna kısa bir süre katılım sağlayan Oramiral Özbal, fuaye alanındaki stantları ziyaretinin ardından seminerden ayrıldı.

DSS 2019’un paralel oturumlarında, toplam 30 sunum yapıldı. Fuaye alanında ise 28 kurum ve kuruluş stant açtı. Seminere katılmak için kayıt yaptıran kişi sayısı da 1.300 olarak açıklandı.

Seminerin açılış konuşmasını, organizasyon komitesi adına, Yüksek Mühendis Albay (E) Zafer Betoner yaptı. Betoner, ilkini 2008 yılında gerçekleştirdikleri seminerin 9’uncusunu düzenlediklerini belirterek gelecek seminer için de hazırlıkların başladığını söyledi. Hem ulusal hem de uluslararası mecrada, büyük işler başaran sektörün her türlü desteğe layık olduğunu ifade eden Betoner, bu seminer ile karar alıcıları ve sektörü bir araya getirdiklerini vurguladı.

 

Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Ramis Akın

Deniz Teknik Komutanlığı, Projelere Yön Veriyor

Açılış oturumunun ilk konuşmacısı, Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Ramis Akın oldu. Tuğamiral Akın, konuşmasının başında, Dz.K.K.lığı Araştırma Merkez Komutanlığı (ARMERKOM), Dizayn Proje Ofisi (DPO) ve Proje Kontrol Ofisi (PKO)’nin tarihçesini kısaca anlattı. Bu birimlerin; GENESİS, MİLGEM ve ADVENT gibi projelerdeki başarısını özetledi. Ardından, Deniz Teknik Komutanlığının kuruluşuna değindi: “Dz.K.K.lığının mühendislik gücü; ARMERKOM, DPO ve PKO, Deniz Teknik Komutanlığı adı altında İstanbul Pendik’te, tek bir komutanlık çatısı altında birleştirilmiştir. Vizyonu, ‘Türk Deniz Kuvvetlerinin tüm platform ve sistemlerini milli, yerli, çağdaş, özgün olarak tasarlamak, üretmek, geliştirmek ve her an harbe hazır olmaları için sahip olunan yetenekleri geliştirerek gerekli tüm desteği verebilecek düzeye erişmektir.’ Misyonu ise ‘Görevlendirildiği projelerde modernizasyon, tasarım, geliştirme, kontrol fonksiyonlarını ortak akıl prensibi doğrultusunda; çağdaş, özgün ve uluslararası standartlara uygun olarak yönetmek’ şeklinde belirlenmiştir.

Halen, PKO; Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU ve Test ve Eğitim Gemisi UFUK gibi sivil tersanelerde inşa edilen bir çok önemli gemimizin, Dz.K.K.lığının isteklerine uygun olarak yapılması hususunda SSB ile koordineli olarak görev yapmaktadır.

DPO tarafından İSTİF (İ) sınıfı fırkateyn İSTANBUL’un inşasına yönelik her türlü detay tasarım ve işçilik resimlerinin üretilmesi faaliyetleri ile Hava Savunma Harbi muhribi TF2000’in kontrat seviyesi tasarımı, büyük bir özveri ile sürdürülmektedir.

Öte yandan ARMERKOM, başta ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) olmak üzere elektronik harp sistemleri, akustik sistemleri top ve güdümlü mermi atış kontrol sistemleri içindeki kritik teknolojiler üzerinde uygulamalı Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.”

Tuğamiral Akın, ADVENT SYS’nin yol haritası ile ilgili de konuştu: “Ürün hattı yaklaşımı ile tüm süreçleri ARMERKOM ve HAVELSAN tarafından işletilmekte olan ve konfigürasyon kontrolü tamamen Dz.K.K.lığınca yapılan ADVENT SYS, sadece su üstü gemilerine değil; aynı zamanda yeni inşa edilecek veya modernize edilecek tüm denizaltılara MÜREN ismiyle; deniz hava platformlarına ise MARTI ismiyle milli ve yerli bir savaş yönetim sistemi olarak yetenek katacaktır. ADVENT SYS’nin, çok kısa zamanda Uzun Ufuk Bütünleşik Deniz Gözetleme Sistemi’nin omurgasını oluşturması da planlanmıştır. Böylece; su üstü, su altı, hava ve kıyı sistemlerinde ortak modülleri olan; her türlü geliştirme, test, konfigürasyon ve bakım-tutum maliyetleri ortaklanmış; sürdürülebilir bir komuta kontrol yeteneği kazanılmış olacaktır.”

 

TF-2000, esnek görev bölmesine de sahip olacak. Bu görev bölmesinde; 10 adet 20 fitlik konteyner, 4 adet 12 metrelik RHİB ya da bir adet orta yük nakliye helikopteri (geminin taşıyabildiği 2 adet helikoptere ek olarak) taşınabilecek.

 

Tuğamiral Akın, ürün hattı yaklaşımı konusuna ayrıca değindi: “Hem gemi inşa hem de savaş sistemleri alanında, ADVENT’te olduğu gibi ürün hattı mantığı ile ilerlenmesine olanak sağlayacak altyapılar kurulmasına gayret gösterdik ve bu yöndeki çalışmalarımız da artarak sürmektedir. Kritik teknolojileri haiz alt sistemlerin, platformlardan çok daha önce rafta hazır hale getirilmesinin önemli olduğunu bir kere daha vurgulamak isterim.”

Tuğamiral Akın, projelerde, DZ.K.K.lığının üsteleneceği roller ile ilgili de şu noktalara değindi:

 • Harp etkinliği yüksek olan ve inşa edilecek muharip unsurların dizayn ve entegrasyonu, DPO tarafından, sektörün imkanlarını azami seviyede kullanarak gerçekleştirilmelidir.
 • Bu projelerde, tasarım ve performans sorumluluğu, Dz.K.K.lığında olmalıdır.
 • Bu projelerin ilk gemileri, askeri tersanelerde inşa edilmelidir. Gemi, test ve tecrübelerden geçtikten sonra ise devam gemileri, özel sektör tersanelerinde inşa edilebilir.

TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi’nin IDEF 2019’da sergilenen maketi.

 

SSB Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse

SSB, Yerlileştirilmesine İhtiyaç Duyulan Alt Sistemleri Açıkladı

Açılış oturumunun ikinci sunumunu, SSB Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse gerçekleştirdi. Köse, SSB’nin, deniz platformları ve alt sistemleri ile ilgili projelerin güncel durumu hakkında katılımcıları bilgilendirdi (Tablo 1, 2 ve 3). Ayrıca, yerlileştirme çalışmaları hakkında da bilgilendirme yaptı (Tablo 4, 5 ve 6). Köse, sonarların yerlileştirilmesi konusunda çalışan kurum ve kuruluşları ise ARMELSAN, ASELSAN, Meteksan Savunma, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri ve TÜBİTAK olarak sıraladı.

Köse, sunumunda, yerlileştirme ihtiyacı bulunan alt sistemlerin listesini de şöyle paylaştı:

 • Su jeti (üzerinde çalışılıyor)
 • Li-Ion batarya teknolojileri (üzerinde çalışılıyor)
 • Havadan bağımsız tahrik sistemleri (üzerinde çalışılıyor)
 • İnsansız su üstü ve su altı araçları (üzerinde çalışılıyor)
 • Su altı sensörleri (üzerinde çalışılıyor)
 • Küçük denizaltılar (üzerinde çalışılıyor)
 • Silah sistemleri – baş topu ve hava savunma silahı
 • Dizel ana makinalar
 • Dişli kutusu
 • Gaz türbini
 • Paslanmaz Çelik
 • CuNiFe boru
 • Denizaltı yardımcı sistemleri

 

MSB Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Sarı

Askeri Tersaneler, Kritik Rolleri Üstlenmeye Devam Ediyor

Bir sonraki konuşmacı, MSB Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Sarı oldu. Tuğamiral Sarı, askeri tersanelerin kabiliyetleri ve projeleri hakkında bilgiler verdi. İstanbul, Gölcük ve İzmir’deki tersanelerde, üretici seviyesi bakım ve onarımlar için 35 farklı branşta fabrika ve atölye bulunduğunu; bunlarda da 112 farklı meslek kolunda, yaklaşık 6.500 personel çalıştığını belirtti. Tuğamiral Sarı, bu tabloyu, “Tersaneler Genel Müdürlüğü, ülkemizde, bu kadar geniş bir yelpazede bakım, onarım ve teknik destek hizmeti verebilecek tek kuruluştur.” cümlesi ile özetledi.

Tuğamiral Sarı, askeri tersanelerin, acil arıza onarımlarında proaktif yaklaşımları ve müdahale kabiliyetleri ile de fark yarattığını vurguladı. Verdiği örnekler arasında, Somali’de pervane onarımı ve İtalya’da sonar onarımı yer aldı.

 

 

 

STM Deniz Projeleri Direktörlüğü Savaş Sistemleri Yöneticisi Enver Küçükerman

STM, Yürüttüğü Projelerin Birikimi ile Yeni Projelere Hazır

Seminerin açılış oturumunda, ana sponsorların sunumlarına da yer verildi.

STM Deniz Projeleri Direktörlüğü Savaş Sistemleri Yöneticisi Enver Küçükerman, şirketin, denizcilik alanındaki faaliyetlerine dair bilgiler paylaştı. 2005 yılında, MİLGEM Projesi ile başlayan faaliyetler, bugün, şirketin merkezi olan Ankara’nın yanı sıra İstanbul, Gölcük ve Karaçi’deki tesis ve ofislerde sürdürülüyor. STM, deniz platformları ile ilgili; inşa, modernizasyon ve bakım/onarım projeleri üzerinde çalışıyor. Ayrıca, MİLGEM projesinde olduğu gibi sanayileşme faaliyetleri de yürütüyor. Küçükerman, STM’nin devam eden projelerini şöyle sıraladı:

 • Pakistan Denizde İkmal Tankeri
 • Test ve Eğitim Gemisi
 • AY Sınıfı Denizaltı Cihaz/Sistem Yenilenmesi
 • Yeni Tip Denizaltı
 • Pakistan AGOSTA 90B Yarı Ömür Modernizasyonu
 • PREVEZE Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu
 • Pakistan Ormara Deniz Üssü
 • İ Sınıfı Fırkateyn

Küçükerman ayrıca, STM’nin, Milli Denizaltı projesi ve Türk Tipi Hücumbot projesi için yaptığı hazırlıklara da değindi.

 

 

HAVELSAN Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri Programlar Direktörü Mehmet Görgülü

 

HAVELSAN’ın Hedefi; “Ortak Akıl ile Yönetilen Deniz Gücü”

HAVELSAN Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri Programlar Direktörü Mehmet Görgülü, yaptığı sunumda, HAVELSAN’ın deniz platformlarına sağladığı sistemlerin geleceğine değindi. Görgülü, başta savaş yönetim sistemi olmak üzere geliştirdikleri farklı çözümlerin, platformlara akıl kattığını vurguladı. Görgülü, geleceğin kritik konuları ve teknolojilerini; siber güvenlik, yapay zekâ ve akıllı sistemler, bulut bilişim, nesnelerin interneti, sayısal dönüşüm, büyük veri, otonom sistemler ve blok zincir olarak sıraladı. HAVELSAN’ın, gelecekte önem kazanacak konu ve teknolojileri kullanarak ulaşmayı hedeflediği nokta ise “ortak akıl ile yönetilen deniz gücü.”

 

 

Deniz Platformlarının Farklı İhtiyaçları için ASELSAN Çözümleri

ASELSAN Deniz Sistemleri Direktörü Behçet Karataş

ASELSAN Deniz Sistemleri Direktörü Behçet Karataş, sunumunda, ASELSAN’ın, deniz platformlarına yönelik geniş ürün ailesini ön plana çıkarttı. ASELSAN’ın, bu alandaki özgün çözümlerinin sayısı 60’ı geçiyor. Bu çözümler, su üstü ve su altı platformlarının; silah sistemi, algılayıcı ve muhabere alanları başta olmak üzere farklı ihtiyaçlarını karşılıyor.

Karataş, tamamlanan ve devam eden projelerle ilgili rakamları da şöyle sıraladı:

 • Yeni gemi inşa projeleri: 74 platform
 • Modernizasyon projeleri: 50 platform
 • UKSS entegre edilen platform: >100 platform

 

 

 

SSB Lojistik Koordinasyon Müdürü Özgür Özdemir

SSB, Askeri Denizcilik Sektörünü Bilgilendirdi

Seminerin ikinci gününün açılış oturumunda, SSB Lojistik Koordinasyon Müdürü Özgür Özdemir ve SSM Amfibi Gemi Projeleri Müdürü Necmi Koldaş, birer sunum gerçekleştirdi.

Özdemir, “Türk Savunma Sanayii Ömür Devri Yönetimi Platformu (TSSÖDYP) ve Çalışmaları” başlıklı sunumunda, katılımcılara, bu alanda yapılan çalışmaları anlattı. 2017 yılında kurulan TSSÖDYP’nin altında, üç tane çalışma grubu bulunuyor: Sistem Ömür Devri Çalışma Grubu, Ömür Devri Yönetimi ve Lojistik Analizler Çalışma Grubu ve Ömür Devri ve Lojistik Maliyetler Çalışma Grubu. İlk iki grup faaliyetlerini sürdürürken üçüncüsü için henüz personel görevlendirmesi yapılmadı. Bu çalışma grupları, sektöre yön gösterecek bir dizi dokümanı hazırlıyor. Bunların arasında; rehber dokümanlar, el kitapçıkları, kılavuzlar, terminolojiler ve tanıtım kitapçıkları bulunuyor.

Koldaş ise “Deniz Araçları Sektör Stratejisi” başlıklı sunumunda, üretimi teşvik edilecek alt sistem ve malzemeleri, Tablo 7’deki gibi sıraladı.

 

 

 

SSB Amfibi Gemi Projeleri Müdürü Necmi Koldaş

Koldaş, SSB’nin, askeri denizcilik sektörü ile ilgili bazı tespitlerini de paylaştı. Bunlardan bir tanesi, gemi inşa sektöründeki öz kaynak yetersizliği. Koldaş, bu konuyla ilgili, “Avans ve öz kaynak ile karşılanamayan finansman ihtiyaçları, diğer sektörlerdeki ana yüklenicilerden farklı olarak, kısa vadeli borçlar ile karşılanmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu. Değindiği bir diğer konu ise deniz platformlarının tasarım ve inşa fazlarının, ayrı projeler olarak ele alınması oldu. SSB, bu konuda, Dz.K.K.lığı, üniversiteler ve Türk Loydu ile birlikte, bir Tasarım Değerlendirme ve Yönlendirme Heyeti oluşturulmasını da öngörüyor.

Markalaşma, SSB’nin gündemindeki bir diğer konu. SSB, bu kapsamda, iki nokta üzerinde duruyor. Bunlardan birincisi, yerli tersanelerin birleşmesinin teşvik edilmesi. İkincisi ise inşa projesini gerçekleştiren tersanenin, performansa dayalı lojistik sistemi ile bakım sorumluluğunu da üstlenmesi.

 

Dz.K.K.lığı, Su Üstü Gemilerini ve ADVENT’i Anlattı

Dz.K.K.lığı temsilcileri, seminerin paralel oturumlarında da sunumlar yaptı.

DPO Müdürü Mühendis Albay Erkan Ülkü

DPO Müdürü Mühendis Albay Erkan Ülkü, İ Sınıfı Fırkateyn ve TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi ile ilgili bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda, İ Sınıfı Fırkateyn ile TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi arasındaki farklılıklar arasında dikkat çekenlerden biri, yerli sistemlerin kullanımı oldu. TF-2000’de, İ Sınıfı’ndan farklı olarak, hava savunma silahları ve dikey atım sisteminin de Türk firmalarının imzasını taşıması planlanıyor. Ayrıca TF-2000, dikey atım sisteminden, seyir füzeleri de fırlatabilme kabiliyetine sahip olacak.

TF-2000’de, esnek görev bölmesi de bulunacak. Bu görev bölmesinde; 10 adet 20 fitlik konteyner ya da 4 adet 12 metrelik RHİB ya da bir adet orta yük nakliye helikopteri (geminin taşıyabildiği 2 adet helikoptere ek olarak) taşınabilecek.

Dz.K.K.lığı ARMERKOM Sistem Mühendisliği Grup Başkanı Dr. Mühendis Albay Cihat Eryiğit

Dz.K.K.lığı ARMERKOM Sistem Mühendisliği Grup Başkanı Dr. Mühendis Albay Cihat Eryiğit ise “Ağ Destekli Veri Entegre (ADVENT) Savaş Yönetim Sistemi” başlıklı sunumunda, ADVENT SYS’nin tasarımı ile ilgili bilgiler paylaştı. Albay Eryiğit, Dz.K.K.lığının ele aldığı her yazılım projesinde, özgün katkısını daha da arttırdığını belirtti. Bu süreçte en önemli aşamalardan biri, Genieware ara katman yazılımının geliştirilmesi oldu. GENESİS’te, uygulama katmanının küçük bir bölümü, yurt dışı kaynaklı yazılımın milli uyarlanması olarak kalmışken ADVENT’in tamamı, özgün yazılımdan oluştu. ADVENT; 120 adet yazılım konfigürasyon öğesinden ve yaklaşık 550 yazılım biriminde oluşan; yaklaşık 13 milyon satır koda sahip bir yazılım olarak ortaya çıktı.

 

DSS’nin Özel Sayısı, Yine MSI Dergisi’nden

DSS 2019’un Resmi Yayını & Basın Sponsoru olan MSI Dergisi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da seminere özel bir sayı çıkarttı. Bu özel sayı, askeri denizcilik alanında, sektörün gündemindeki konuları kapsadı.

DSS 2019’da, paralel oturumlarda yapılan sunumlarda ve fuaye alanındaki stantlarda öne çıkan konuları derlediğimiz Özel Dosyamızı, ilerleyen sayfalarda okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz.

 2,195 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.