Ana Sayfa Haberler Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi DERYA’da Hedef 2023

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi DERYA’da Hedef 2023

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sefine Tersanesi’nde inşa faaliyetleri devam eden Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi DERYA ile ilgili çalışmaları yerinde inceledi. Konu ile ilgili 3 Temmuz’da, sosyal medya hesapları üzerinden bir paylaşım yapan Prof. Dr. Demir, geminin 2023 yılında teslim edilmesinin planlandığını belirtti.

DERYA, hizmete girdiğinde, yüzer birliklerin, helikopter yakıtı dâhil olmak üzere akaryakıt ve su ikmallerini denizde ikmal yöntemi ile süratli bir şekilde yapabilecek. Ayrıca, diğer gemilerde bulunan insanlı ve insansız suüstü ve sualtı araçlarının, helikopterlerin ve İHA’ların belirli seviyede bakım ve onarımlarının yapılmasına destek sağlayacak. DERYA, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’nun ardından Türk Deniz Kuvvetlerinin, uzunluk kriterine göre en büyük 2. gemisi olacak.

DERYA’nın teknik özellikleri, şöyle sıralanıyor:

  • Tam boy: 199,9 m
  • Azami genişlik: 24,4 m
  • Deplasman: 26.000 t
  • Sürat: 24 knot

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.