Ana Sayfa Haberler DENİZKURDU I: TSK, 17 Bin Personelle 4 Denizde Tatbikat Yaptı

DENİZKURDU I: TSK, 17 Bin Personelle 4 Denizde Tatbikat Yaptı

Eylül AKDENİZ / e.akdeniz@savunmahaber.com

Can KILINÇ / c.kilinc@savunmahaber.com

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (Dz.K.K.lığı) en geniş kapasiteli tatbikatı olan DENİZKURDU-I’in basın günü 12 Ocak’ta gerçekleşti. Ege Denizi, Akdeniz, Marmara Denizi ve Karadeniz’de yapılan tatbikata, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) , Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları da katıldı. 7 Ocak’ta başlayan ve 16 Ocak’a kadar sürecek olan tatbikatta toplam 17 bin personel görev aldı.

Mayın İmhasında Milli Metot

Tatbikat Aksaz Limanı çıkışında mayın karşı tedbir harekâtı olan Taktik Pençe Harekâtı ile başladı. Mayın avlama gemisi olan TCG AKÇAY’ın tespit ettiği mayın, SH 70 SEAHAWK helikopterinden sarkıtılan SAS timlerinin yerleştirildiği patlayıcı ile etkisiz hale getirildi. Dz.K.K.lığı yetkilileri, kullanılan yöntemin, ağırlığından kurtulmuş olarak denizde kontrolsüz sürüklenen mayınların imha edilmesi için milli olarak geliştirilen ve uygulanan bir metot olduğunu ifade etti. Aynı metodun Karadeniz’deki mayın avlama faaliyetlerinde de uygulandığı belirtilerek, NATO üyesi ülkeler arasında bunu yapabilen neredeyse tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulandı.

ZAHA’lar Görev Aldı

Yılancık Adası’nda yapılan Amfibi Harekatı’nda ise tehdit unsurları AH-1W Super Cobra taarruz helikopterleri ve sualtı taarruz botu ile havadan ve denizden yapılan atışlarla etkisiz hale getirildi. Sualtı Taarruz Timi’nin (SAT) paraşütle Yılancık Adası’na inmesinin ardından, 12 amfibi deniz piyadesi SH 70 SEAHAWK’tan halatla adaya indirildi. Dz.K.K.lığı envanterine 2023 yılında giren adet Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) ve lastik botlarla toplam 170 personel adaya çıkarak Türk Bayrağı açıp hedefi ele geçirdi. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) kapsamında ise DSH helikopteri tarafından derinliği ayarlanabilir sonarın denize daldırılması ile tespit edilen hedef denizaltı, deniz karakol uçağı tarafından atılan SONOBOY ile yükseltilip ardından atılan REXTORP torpidosu ile su üstüne çıkmaya zorlandı. Tatbikatların ardından TCG BURGAZADA ve TCG HEYBELİADA gemileri, tatbikatın izlendiği TCG SALİHREİS gemisine yanaşarak, malzeme transferinde bulundu.

Yerli ve Milli Mermi: TEMREN

Tatbikatın ikinci aşamasında ise belirlenen hedef geminin imha edilmesi için havadan güdümlü mermi atışları ile SH 70 SEAHAWK helikopteri tarafından Roketsan’ın yerli ve milli olarak geliştirdiği TEMREN güdümlü mermi atışı gerçekleştirildi. Hedef gemiye 4 adet hücumbot ile aynı anda susüstü atışları yapılmasının ardından helikopterden de 20 mm top atışı yapılarak, hedefin batırılması sağlandı. Tatbikat, katılan yüzer, uçar ve dalar toplam 49 unsurun TCG SALİHREİS gemisini selamlamasıyla sona erdi.

Askeri Ataşeler de Takip Etti

Tatbikata Donanma Komutanı Koramiral Kadir Yıldız, Deniz Kuvvetleri Harekât Başkanı Tümamiral M. Baybars Küçükatay, Harp Filosu Komutanı Tümamiral Hüseyin Tığlı, AT Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdoğan, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral M. Savaş Eser, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Timur Yılmaz, Donanma Harekât Başkanı Tuğamiral K. Kaan Türkkan ile Türkiye’de görev yapan 24 ülkeden 28 askeri ataşe katıldı.

DENİZKURDU I tatbikatı ile sevk ve idare etkinliğinin değerlendirilmesi, katılan unsurların karar verme yetenekleri ile birlikte çalışabilirliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor. 110 suüstü gemisi, 7 denizaltı, 27 uçak 22 helikopter ve 22 insansız hava aracının görev aldığı tatbikat kapsamında 45 gemi ile 8 limanda halka açık liman ziyaretleri de yapılıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.