Ana Sayfa Arşiv Derinliklerin Ortaya Çıkardığı Tecrübe: YAKAMOS 2020

Derinliklerin Ortaya Çıkardığı Tecrübe: YAKAMOS 2020

Bilim kuruluşu, sanayici ve kullanıcı birlikte geliştirip üretti; entegre edildiği MİLGEM Ada sınıfı korvetlerle dünyayı dolaştı; aylar süren seyirlerde denendi ve kendisini kanıtladı.

Meteksan Savunmanın Karinaya Monteli Sonar Sistemi YAKAMOS, derinliklerden gelen tecrübe ışığında daha da geliştirildi ve ortaya YAKAMOS 2020 çıktı.

Meteksan Savunma, Ada sınıfı korvetlerin devamı ve İ-sınıfı fırkateynler için geliştirdiği YAKAMOS 2020 Yeni Nesil Sonar Sistemi’ni, IDEF 2019 fuarında ilk kez sergileyecek.

 

 

 

 

 

 

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi

MİLGEM Ada sınıfı korvetler, Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol görevleri için tasarlandı, inşa edildi.

Karinaya Monteli Sonar Sistemi ise özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü platformlarda denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditleri tespit ve takipte kullanılıyor yani hayati öneme sahip.

MİLGEM’lerdeki yerli ve milli imkanlarla tasarlanıp üretilmiş YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, 2008 yılından beri Türk ve dünya denizlerinde başarıyla görev yapıyor.

YAKAMOS, halihazırda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 10 yılı aşkın deniz tecrübesi ile performansını kanıtlayan tek milli karinaya monteli sonar sistemi olma özelliğini taşıyor.

Sistem, içerisinde yer alan en alt seviyedeki seramiklere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçalarıyla birlikte milli ve yerli olarak üretiliyor.

Sistemin en büyük avantajı, bilim, sanayi ve kullanıcı ortaklığıyla Türkiye’de geliştirilmiş ve üretilmiş olması.

Bu milli ortaklık, ürünün istenilen seviyeye çıkması, kullanıcının ihtiyaçlarına göre güncellenmesi ve geliştirilmesi açısından çok önemli.

Türk ve Dünya Denizlerinde Aylarca Süren Seyirlerde Denendi

Ortaya çıkan sistem, aylarca süren tecrübe seyirlerinde görev yaptı.

Bu sürecin en kritik unsurunu oluşturan algoritma geliştirmeleri tamamen milli olarak bu uzun ve meşakkatli dönem sonunda tamamlandı.

Meteksan Savunma, MİLGEM sınıfı gemilerin 4’üncüsü olan KINALIADA korvetindeki YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin fabrika kabul testlerini kısa bir süre önce gerçekleştirdi.

Görevlerdeki Başarı ve Tecrübe, YAKAMOS 2020’yi Ortaya Çıkardı

Bu alandaki teknolojiyi daha da ileriye taşıyan Meteksan Savunma, YAKAMOS 2020 Yeni Nesil Sonar Sistemi’ni üretti.

Firma, MİLGEM korvetlerin devamı ve İ-sınıfı fırkateynler için geliştirdiği yeni nesil sonar sistemini ilk kez, 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergileyecek.

YAKAMOS 2020, mevcut YAKAMOS ile edinilmiş saha tecrübesini ve başarısı kanıtlanmış algoritmaları miras olarak taşıyacak.

Bunun yanı sıra, gelişen ve değişen teknolojiye uyumlu olacak şekilde deniz birimi ve gemi içi birimleri donanım altyapısında önemli yenilikler barındıracak.

YAKAMOS 2020, Meteksan Savunma tarafından yürütülen sualtı akustik alanındaki diğer sonar projeleri ile ortaklanacak.

Sistemdeki elektronik kart ve modüller firma tarafından güncellenecek; dışa bağımlılık kalmayacak.

Envanterdeki farklı platformlar arasında ortak kullanılacak olan modüller ile Deniz Kuvvetlerinin lojistik destek ihtiyaçlarında ve yedek parça maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanacak.

Sonar operatörleri bir yandan yeni teknolojilerin getirdiği avantajları kullanırken, diğer yandan bildikleri, tanıdıkları ve alıştıkları arayüzlerle çalışmaya devam edecek.

YAKAMOS 2020, YAKAMOS sonarının gerek teknolojik gelişmeler ve gerekse operasyonel son kullanıcı geri besleme/tecrübeleri ile yoğurulmuş, kullanıcı dostu bir sonar.

Daha kompakt, daha yetenekli, daha modüler ve kolayca uyumlandırılabilir yazılım ve donanım mimarisi ile YAKAMOS 2020, değişen teknolojiye ve değişen akustik ortam koşullarına kolayca adapte edilebilecek.

Milli sonar, dünya pazarındaki rakipleriyle çok rahat boy ölçüşebilecek hatta onların önüne geçebilecek özellikte.

Güç modüllerinde verimliliği arttırarak daha uzun süre yüksek performans ile çalışacak olan sistem aynı zamanda sensör mimarisinde yapılan güncellemeler ile olası tehditleri çok daha uzun mesafelerden tespit edebilecek.

Türkiye, YAKAMOS ile dünyada kendi sonarını geliştiren ve üreten sayılı ülkeler arasında.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.