Ana Sayfa Haberler Kaptanoğlu-Desan Tersanesi, Uygulamalı Eğitim ile İş Sağlığı ve Güvenliğini Bir Üst Seviyeye Taşıyor

Kaptanoğlu-Desan Tersanesi, Uygulamalı Eğitim ile İş Sağlığı ve Güvenliğini Bir Üst Seviyeye Taşıyor

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu

Kaptanoğlu-Desan Tersanesi, teorik olarak verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini, uygulamalı hale getiriyor. Bunun için Uygulamalı Eğitim Salonu’nu oluşturan tersane, bu salonda verilen uygulamalı eğitimlerle ilgili tanıtım toplantısını, 7 Ekim’de düzenledi.

Çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği konusunda davranış değişikliği ve farkındalık yaratmayı hedefleyen Kaptanoğlu-Desan Tersanesi, çalışanların tersane sahası, gemi, yüzer havuz, kapalı saha ve atölyelerde yapacakları çalışmalardan önce kullanacakları tüm ekipmanlarını tanımasını ve deneyimlemesini sağlayacak. Eğitimler, işe ilk defa başlayacak çalışanlara verilecek, ayrıca halihazırda çalışmakta olan kişiler de periyodik olarak bu eğitimleri tekrar alacak.

Kaptanoğlu-Desan Tersanesi Genel Müdürü Bahadır Demirağ

Uygulamalı Eğitim Salonu hakkında konuşan Kaptanoğlu-Desan Tersanesi Genel Müdürü Bahadır Demirağ, “İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini teorik bilgilendirmeler olarak değil, uygulamalı olarak tecrübe edilmesini istedik. Böylece çalışanlarımız ve çalışan adaylarımız iş sağlığı ve güvenliği adımlarını deneyimleyerek ve tecrübe ederek öğrenecekler.” dedi.

10 Ünitede Tüm Araç, Gereç ve Ekipmanları Deneyimleyecekler

Tersanede kullanılan tüm araç, gereç ve ekipmanların deneyimlenebildiği Uygulamalı Eğitim Salonu, 10 üniteden oluşuyor:

  • Kişisel koruyucu donanım istasyonunda, yapılacak işe ve ortama uygun kişisel koruyucu donanımları gören çalışanlar, doğru donanımın seçilmesini ve nasıl kullanılacağını öğreniyor.
  • Depo istasyonunda, tersanede kullanılan malzeme ve ekipmanların depolanmasını, kullanım öncesi ve sonrası kontrollerinin sağlanmasını, hasarlı ekipmanların tespit edilerek hurdaya ayrılmasını öğrenen çalışanlar, işe uygun ekipmanı seçmeyi bu istasyonda deneyimleyebiliyor.
  • Kimyasallarla güvenli çalışma istasyonunda, kimyasal maddelerin çalışma ortamında, kişiler üzerinde ve çevreye vereceği zararları öğrenen tersane çalışanları, kimyasal maddelerin güvenlik bilgi formlarını, etiketlerini ve alınacak önlemleri tecrübe ediyor.
  • Gaz ve basınçlı sistemlerle güvenli çalışma istasyonunda çalışanlar, tersane ortamında basınçlı sistemlerle yapılacak çalışmaların neler olduğunu, bu çalışmalar sırasında alınması gerekilen güvenlik önlemlerini ve uyulması gerekilen kuralları öğreniyor.
  • Elektrikle güvenli çalışma istasyonunda, uygun elektrik panosunu, fiş-priz sistemlerini, elektrik besleme ve topraklama kablolarının nasıl olması gerektiğini, elektrik renk kodlama sistemini ve kaçak akım koruma şalterlerinin çalışma prensiplerini öğrenen çalışanlar, etiketleme-kilitleme uygulamalarının nerede ve nasıl yapılması gerektiğini de bu istasyonda deneyimleme şansını yakalıyor.
  • Tezgâhta güvenli çalışma istasyonu ile saha ve atölyelerde bulunan tezgâhlarda yapılacak çalışmaların iş sağlığı ve güvenliği önlemleri kapsamında yapılmasını, doğru alet ve ekipman kullanımını, taşıma ve kaldırma teknikleri öğreniliyor.
  • Kapalı alanda ve yüksek platformlarda güvenli çalışma istasyonunda, kapalı alanlarda yapılan çalışmalarda gaz ölçümü, aydınlatma, havalandırma, temizlik, çalışma türüne göre kapalı alana komşu bölgelerin kontrol edilmesi, kablo düzeni, boşlukların kapatılması uygulamalarını ve kapalı alanda ve yüksekte yapılacak çalışmalarda alınması gerekli toplu ve kişisel korunma tedbirleri deneyimlenebiliyor.
  • İskele üzerinde güvenli çalışma ve merdiven kullanımı istasyonunda, iskele sistemlerinin kontrollerini ve sabit merdivenlerin güvenlik kurallarını öğrenen tersane çalışanları, işe göre uygun merdiven seçimlerini deneyimliyor.
  • Güvenli yük bağlama, kaldırma ve transfer istasyonunda çalışanlar, tersanede kaldırılacak yüklerin tonajına uygun ekipmanlarla ve tekniklerle taşınması için eğitim alıyorlar.
  • Teleskopik sepetli platform eğitim istasyonunda yükseltmek amacıyla kullanılan sepetli platformların nasıl güvenli kullanılacağı, acil durumlarda yapılması gerekenler ve uyulması gereken kriterler çalışanlara aktarılıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.