Ana Sayfa Haberler Desan Tersanesi, Deniz Kuvvetlerinin Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Katılacağı Tören ile Teslim Edecek

Desan Tersanesi, Deniz Kuvvetlerinin Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Katılacağı Tören ile Teslim Edecek

Son yıllarda savunma sanayisinde gerçekleştirilen yerli ve milli hamlelere bir yenisi daha eklendi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmek üzere üretilen 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu Projesi’nde teslimat aşamasına gelindi. 23 Ağustos’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek resmi törenle hizmete alınacak botlar, %71 yerlilik oranıyla Türk savunma sanayisinin en önemli başarıları arasına ismini yazdıracak.

Kaptanoğlu Grubu’na ait Desan Tersanesi’nde üretilen 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu ile Türk Silahlı Kuvvetlerini gücüne güç katılacak. İlk sac kesimi Ekim 2018’de yapılan Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, planlanan tarihten 3 ay önce, 23 Ağustos Pazar günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı resmi tören ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. %71’lik yerlilik oranı ile kendi alanında bir ilk olan projenin tüm yazılım ve programları tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi. Tuzla’nın en büyük tersanelerinden Desan’ın önderliğinde yürütülen projede, şaft ve CU4 askeri standartlara uygun pervane, %100 yerli olarak üretildi. Ayrıca böyle bir şaft ve pervane ilk kez Türk Loydu tarafından sertifikalandırıldı.

Projede Yerlilik ve Millilik Ön Planda

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarının her birinin içinde bulunan ve 4 artı 2 şeklinde tasarlanan modern ve donanımlı basınç odaları da tamamen Türk mühendisleri ve yerli firmalar tarafından tasarlandı. Proje; Türk askeri denizcilik projeleri arasında, tüm gemilerin aynı anda tamamlanarak teslim edildiği ilk proje olarak da kayıtlara geçmiş oldu. Tarihe geçen projenin şaft ve pervane sistemi, dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi doğrudan %100 yerli imkânlarla üretildi.

Gemiler Hangi Görevlerde Kullanılacak?

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, dalgıç personelin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde kullanılacak. Meydana gelebilecek kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek botlar; Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde de görev alabilecek. Bu durumlara müdahale etmek üzere acil dalış görevlerinde de kullanılabilecek botlar; su altı onarım timi personelinin intikalini de sağlayacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.