Ana Sayfa Haberler Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu: “Bu gurur hepimizin, bu gurur Türkiye’nin.”

Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu: “Bu gurur hepimizin, bu gurur Türkiye’nin.”

Desan Tersanesi tarafından yüksek yerlilik ve millilik oranlarıyla inşa edilen, Türk Deniz Kuvvetlerinin gücüne güç katacak Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları’nın teslim töreni için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşecek teslim töreni, 23 Ağustos’ta, Tuzla’daki Desan Tersanesi’nde gerçekleştirilecek.

İlk sac kesimi Ekim 2018’de yapılan Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları’ndan ilki, planlanan teslim tarihinden 1 ay 13 gün, ikincisi ise 4 ay 13 gün önce, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. %71’lik yerlilik oranı ile kendi sınıfında bir ilk olan botların, tüm yazılım ve programları tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi. Tuzla’nın en büyük tersanelerinden Desan’ın önderliğinde yürütülen projede, şaft ve CU4 askeri standartlara uygun pervane, %100 yerli olarak üretildi.

Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu

Projenin Türk savunma sanayisi için önemine dikkat çeken Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu, şunları kaydetti: “Desan olarak, 116 yıldır, denizcilik sektöründe hizmet sunuyoruz. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında önemli projede yer aldık. Ancak bu projemiz diğerlerinden çok farklı anlamlar taşıyor. Ülkemizin ve savunma sanayimizin gücüne güç katacak bu özel proje ile yerli ve milli sanayimizin gücü tüm dünyaya göstermiş olduk. Türk mühendislerimiz ve yerli firmalarımızla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde gurur duyulacak bir projeye imza attık. Desan Ailesi olarak kendi alanında en yüksek yerlilik oranına sahip bu projede yer almamızı sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza, Savunma Sanayii Başkanlığımıza, Türk mühendislerimize teşekkürü bir borç biliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Türk denizciliği adına önemli bir eser olan bu proje ile neler başarabileceklerimizi bir kez daha gözler önüne serdik. Bu gurur hepimizin, bu gurur Türkiye’nin.”

Basınç Odaları Türk Mühendisleri ve Yerli Firmalar Tarafından Tasarlandı

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları’nın onun içinde bulunan ve 4 artı 2 şeklinde modern ve kapalı da tamamen Türk mühendisleri ve yerli firmalar tarafından tasarlandı. Proje; Türk askeri denizcilik projeleri arasında, tüm gemilerin aynı anda tamamlanarak teslim ilk proje olarak da kayıtlara geçmiş oldu. Tarihe projenin şaft ve pervane sistemi, dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi doğrudan, yüzde 100 yerli imkânlarla üretildi.

Botlar Hangi Görevlerde Kullanılacak?

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, olası kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek. Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde görev alacak. Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, dalgıç personelinin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde de kullanılacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.