Ana Sayfa Manşet Dijital Gündem, Üst Düzey Konukları ile Sektörün ve Türkiye’nin Gündeminde Yer Alıyor

Dijital Gündem, Üst Düzey Konukları ile Sektörün ve Türkiye’nin Gündeminde Yer Alıyor

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Bilişim ve savunma sektörlerinin nabzını tutacak bir çevrim içi etkinlik ve yayıncılık platformu olarak kurgulanan Dijital Gündem, nisan ayında başladığı yayın hayatına, mayıs ayında iki yeni video konferans düzenleyerek devam etti. MSI Dergisi’nin Resmi Yayın ve Basın Sponsoru olarak destek verdiği bu video konferanslardan 6 Mayıs’takinde, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ile bilişim ve telekom alanındaki sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerini buluşturan Dijital Gündem, 15 Mayıs’taki etkinliğinde ise Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’in Türkiye gündeminde de yer edinen açıklamalarına ev sahipliği yaptı.

Türk Telekom’un ana sponsor olduğu, Türksat’ın ise iletişim sponsoru olduğu etkinlikler, altyapı sponsoru Karel’in video konferans uygulaması kullanılarak gerçekleştirildi. 6 Mayıs’taki, “Salgınla Mücadele ve Dijital Dönüşüm” konulu video konferansın moderatörlüğünü, Bilişim Medyası Derneği Başkanı ve gazeteci Musa Savaş üstlendi. Savaş, etkinlikte, konuşmacıları bulunan 9 STK’nın, üyeleri ve ekosistemleri itibarı ile bilişim ve telekom sektörlerinin %75’ini temsil ettiğini söyledi. Etkinliğe katılan ve değerlendirmelerini aktaran diğer STK temsilcileri ise şöyle oldu:

“Salgınla Mücadele ve Dijital Dönüşüm” konulu etkinliğin konuşmacıları
  • Rahmi Aktepe, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı
  • Halil Nadir Teberci, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı
  • K. Erman Karaca, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı
  • Mustafa Kemal Turnacı, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı
  • Erhun Baş, Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) Genel Sekreteri
  • Gönül Kamalı, Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı
  • Hayrettin Özaydın, Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı
  • Zehra Öney, Teknolojide Kadın Derneği (wtech) Kurucu Başkanı

Yerli ve Milli Yazılımlar Önemli

Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, salgın döneminde yoğun şekilde kullanılan çeşitli video konferans uygulamalarının ciddi güvenlik açıkları bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin dijital dönüşümü için milli ürünlerin kullanımı konusundaki kırmızı çizginin ne kadar doğru bir strateji olduğunu vurguladı. Dr. Koç, salgın sürecinde, kamu kurumları, özel sektör ve STK’lar ile koordineli çalışıldığını dile getirip; bu kapsamda uzaktan eğitim kanalları, maske dağıtımı, COVID-19 internet sayfası gibi çalışmalara değinerek Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından desteklenen hizmetlere örnekler verdi. Yapay zekâ çalışmalarında verinin önemine ve yapılan çalışmalara da değinen Dr. Koç, Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli uygulama ile akciğer grafisi çekilen bir hastanın, COVID-19’a yakalanıp yakalanmadığının büyük bir doğruluk payıyla tahmin edilebildiğini dile getirdi.

Dijital Gündem’in dördüncü etkinliğine konuk olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Musa Savaş’ın yönelttiği soruları yanıtladı.

Dijital Gündem’in, 15 Mayıs’ta RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i konuk ettiği diğer etkinliğinde konuşulan konular, savunma ve havacılık sanayisi ile doğrudan ilgili olmasa da günlük basında oldukça büyük yankı getirdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.