Ana Sayfa Arşiv DİMDEG’de ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığınca Tedarik Edilecek Sistemlerin Detayları Belli Oldu

DİMDEG’de ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığınca Tedarik Edilecek Sistemlerin Detayları Belli Oldu

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Yalova’daki Sefine Tersanesinde inşa edilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı, geminin savaş sistemlerine ait bileşenlerin ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığınca tedarik edilmesi konusunda 25 Ocak 2019 tarihinde Yalova’da sözleşme imza töreni düzenlendiğini duyurdu.

Törene ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şenol ve Sefine Tersanesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Demir Koloğlu katıldı.

Sözleşme kapsamında ASELSAN-HAVELSAN Ortaklığınca üretilecek sistemler ve iş paylaşımı şöyle:

Savaş Sistemi Entegrasyonu – ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı

Seyir Yardımcıları – ASELSAN

EMI/EMC Analiz ve Test Çalışmaları – ASELSAN

Entegre Muhabere Sistemi – ASELSAN

Uydu Muhabere Sistemi – ASELSAN

IFF Sistemi – ASELSAN

Helikopter Kontrol Radarı – ASELSAN

KIRLANGIÇ Gece/Gündüz Kamera Sistemi – ASELSAN

Stabilize Top (STOP) Sistemi – ASELSAN

Savaş Yönetim Sistemi (SYS) – HAVELSAN

Gemi Veri Dağıtım Sistemi (GVDS) – HAVELSAN

Gemi Bilgi Sistemi (GEBİS) – HAVELSAN

Mesaj İşletim Sistemi (MİS)-HAVELSAN­­

Yerli sistemlerin ADVENT Savaş Yönetim Sistemine entegrasyonunu içeren projeyle %77’nin üzerinde yerli sanayii katılımı ve offset gerçekleştirilmiş olacak.

ASELSAN, proje kapsamında tedarik edeceği ürünlerin teslimatını 2023 yılına kadar gerçekleştireceğini daha önce açıklamıştı.

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG), açık denizde harekât icra eden gemilerin/görev grubu unsurlarının desteklenmesinde görev alacak.

Sahil desteği olmaksızın, en az dört geminin ikmal maddeleri (yiyecek, su, tıbbi malzeme, yakıt, cephane vb.) bütünlemesini, denizde ikmal yöntemi ile gerçekleştirecek.

DİMDEG, gemilerle ve üzerlerinde konuşlu bulunan insanlı-insansız su üstü ve su altı araçlarının, helikopterlerin ve insansız hava araçlarının belirli bir seviyedeki bakım-onarımlarının yapılmasına da destek sağlayacak.

Komuta-Kontrol Gemisi olarak görev yapacak olan DİMDEG, Savaş Dışı Harekât kapsamında insani yardım, deniz haydutluğu ile mücadele, doğal afet yardım, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliyesi faaliyetlerine de destek sağlayacak.

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi DİMDEG, halihazırda inşası süren ve 2021 yılında envantere girmesi planlanan çok maksatlı amfibi hücum gemisi TCG ANADOLU’dan sonra Türk Deniz Kuvvetlerinin ikinci büyük gemisi olacak.

 1,535 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.