Ana Sayfa Haberler DİMDEG’in Gücünü GE Verecek

DİMDEG’in Gücünü GE Verecek

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Sefine Tersanesi tarafından inşa edilen Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi’nde (DİMDEG) yeni bir gelişme yaşandı. GE Marine, 25 Haziran’da, Sefine Tersanesi ile iki adet LM2500 gaz tribünü için sözleşme imzaladığını duyurdu.

DİMDEG, açık denizde harekât icra eden gemilerin/görev grubu unsurlarının desteklenmesinde görev alacak. Sahil desteği olmaksızın, en az dört geminin ikmal maddeleri (yiyecek, su, tıbbi malzeme, yakıt, cephane vb.) bütünlemesini, denizde ikmal yöntemi ile gerçekleştirecek.

DİMDEG, gemilerle ve üzerlerinde konuşlu bulunan insanlı-insansız su üstü ve su altı araçlarının, helikopterlerin ve insansız hava araçlarının belirli bir seviyedeki bakım-onarımlarının yapılmasına da destek sağlayacak. Komuta-Kontrol Gemisi olarak da görev yapacak olan DİMDEG, Savaş Dışı Harekât kapsamında insani yardım, deniz haydutluğu ile mücadele, doğal afet yardım, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliyesi faaliyetlerine de destek sağlayacak.

Tasarımı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tamamlanan DİMDEG’in, 2023 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

GE Marine, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından güvenilir bir tedarikçi konumunda yer alıyor. Zira, bugün envanterde bulunan Türk Deniz Kuvvetlerinin Barbaros ve Gabya sınıfı fırkateynleri ve dört ADA sınıfı MİLGEM korveti de GE’nin ürünlerinden güç alıyor.  

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.