Ana Sayfa Özel HaberlerDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: ASELSAN, Ortak Girişim Şirketlerine BARQ’ı da Ekledi

DIMDEX 2018 Özel: ASELSAN, Ortak Girişim Şirketlerine BARQ’ı da Ekledi

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “ASELSAN, Ortak Girişim Şirketlerine BARQ’ı da Ekledi” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

ASELSAN, Barzan Holding ve SSTEK’i aynı çatı altında buluşturan BARQ ortak girişim şirketinin kuruluşuna yönelik sözleşme, fuarının ilk gününde düzenlenen törenle imzalandı. Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in huzurunda imzalanan sözleşmeye; ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haluk Görgün (hâlihazırda Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür), ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken, Barzan Holding CEO’su Mohammed Mubarak al-Khater ve SSTEK Genel Müdürü Mustafa Gürsoy imza attı.

 

BARQ’ın ortaklık yapısı; Barzan Holding %51, ASELSAN %48 ve SSTEK %1 hisseye sahip olacak şekilde kurgulandı. Uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri ve elektro-optik gözetleme sistemleri üretmesi planlanan BARQ, çeşitli deniz ve kara platformlarına yönelik olarak, ASELSAN’ın yer aldığı yerel projeleri de takip edecek. Katar Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, farklı sistemlerin BARQ tarafından geliştirilmesi de söz konusu olabilecek.

ASELSAN, bu fuarda da geniş ürün yelpazesini sergiledi. ASELSAN standında sergilenen ürünlerden bazıları şunlar oldu:

  • VATOZ deniz görev yönetim sistemi,
  • Tek er tarafından taşınabilen elektronik harp sistemi,
  • Çeşitli askeri haberleşme sistemleri,
  • Atış Yeri Tespit Sistemi,
  • Lazer Güdüm Kiti,
  • Hassas Güdüm Kiti ve
  • ASELSAN’ın geliştirdiği ya da modernize ettiği çeşitli hava savunma sistemleri.

BARQ’ın standında ise ortak girişim firması tarafından ilk etapta üretilmesi planlanan; MUHAFIZ ve SARP gibi uzaktan komutalı stabilize silah sistemleri, TANKSAVAR füze fırlatma sistemi ve İHTAR anti-drone sistemi sergilendi.

Yoğun fuar gündeminde, MSI Dergisi’ne de zaman ayıran ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken’den, BARQ’ın detayları ile firmanın hava savunma alanında son dönemde yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi aldık.

MSI Dergisi: Faik Bey, öncelikle BARQ’ın kuruluşunun arkasında yatan motivasyondan bahseder misiniz?

Dr. Faik EKEN: Son dönemde, Katar’daki iş birliklerimizi çok yoğunlaştırdık. Burada yerel olarak çalışan ekiplerimizin de katkısıyla Katar Silahlı Kuvvetleri ile pek çok ortak çalışma yaptık. Çeşitli çözümlerimizin Katar’daki platformlara entegrasyonu, yeni ürünlerimizin Katar’ın ihtiyaçlarına uyarlanması veya test ve değerlendirme faaliyetleri gibi çalışmalardan gerçekleştirdik. Katar’da faaliyet gösteren bazı Türk firmalarının, burada yürüttükleri projelerde de bizim sistemlerimizin kullanılması söz konusu. Ayrıca Katar Devleti, savunma ve havacılık sanayisindeki yerli katkı payını arttırmak ve çeşitli yetenekler kazanmak istiyor. Katar’ın bu yaklaşımı, devletimizin izin verdiği ölçüde, dost ve müttefik ülkelerle teknolojilerimizi paylaşma politikamızla da örtüşüyor. BARQ da bu resmi tamamlayan bir öğe. Dolayısı ile BARQ’ın kuruluşu, aslında Katar’da sürekli artan faaliyetlerimizin ve Katarlı yetkililerin, savunma sanayisinde yerli katkıyı arttırma isteklerinin bir sonucu. Ancak kesinlikle bir son değil. Çünkü buradaki faaliyetlerimiz, sürekli artıyor; takip ettiğimiz projeler ilerliyor. Hatta bazıları, sözleşme aşamasına geldi. Bu açıdan, BARQ’ın faaliyet alanları da gelişerek zenginleşecek. Yakın zamanda da hem ASELSAN’la hem de diğer firmalarımızla ilgili daha da güzel haber duyabilirsiniz.

BARQ standında, firmanın üretmesi muhtemel silah sistemleri sergilendi.

 

MSI Dergisi: BARQ’ın faaliyetleri ilk aşamada nasıl şekillenecek? Orta ve uzun vadeli hedefleri neler olacak?

Dr. Faik EKEN: BARQ’ın ilk etapta odaklanacağı ana konular; stabilize silah sistemleri ve elektro-optik çözümler olacak. Katar’da, bu konularla ilgili, hâlihazırda bir ihtiyaç ve muhtemel bir proje de var. Bu proje, aynı zamanda, bizim başlangıç projemiz olacak gibi gözüküyor. Daha sonra, bunun üzerine, farklı sistemlerin, farklı konuların da eklenmesi ihtimali var. BARQ’ın kurgusu, ortak olarak geliştireceğimiz sistemleri de öngörüyor. Ancak ilk etapta, bizim sistemlerimizin yerel platformlara entegrasyonuyla başlayacağız. Bir sonraki adımda da mevcut sistemlerin, ihtiyaçlara göre uyarlanması söz konusu olabilir. Tabii uzun vadeli hedefimiz de ortak olarak ürün geliştirmek.

 

MSI Dergisi: Savunma Sanayii Müsteşarımız Prof. Dr. İsmail Demir, 4 Mart’ta, Twitter hesabı üzerinden, AKKOR PULAT’ın, yakında TSK’nın tanklarına entegre edileceğini duyurdu. Bu proje hakkında biraz daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

Dr. Faik EKEN: AKKOR PULAT’ın, atışlı testlerine başladık. İlk testler başarılı geçti. Testlerin devamı da yapılacak. En kısa sürede, testleri başarıyla sonuçlandırarak seri üretime geçmek için çalışıyoruz. TÜBİTAK SAGE ile birlikte, iş birliği modeliyle geliştirdiğimiz bu sistemle ilgili, çok yoğun bir gayretimiz var.

 

Hava Savunma Şemsiyesinin Tüm Katmanlarında ASELSAN

MSI Dergisi: ASELSAN, son dönemde, hava savunma alanında da önemli çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Dr. Faik EKEN: Aslında bizim hava savunma alanındaki faaliyetlerimiz, çok geçmişe, Kaideye Monteli Stinger (KMS) projesine dayanıyor. Orada edinilen know-how üzerine ilaveler yaparak bugünler geldik. Şu an itibarıyla birbirini tamamlayan, birbirine paralel giden ve katmanlı olarak kullanılabilecek, çok sayıda hava savunma çözümü üzerinde çalışılıyoruz. Örneğin, KORKUT gibi, radarıyla topuyla entegre bir sistem yapıyoruz. Bu sistemi, TÜBİTAK SAGE ve MKEK ile ortak olarak geliştiriyoruz. Bu sistemin de kullanacağı parçacıklı akıllı mühimmat ATOM’un, seri üretimine başladık. Bir yandan da HİSAR projelerinde, ROKETSAN’la beraber çalışıyoruz. Bu projelerde, atışlı testler, başarılı bir şekilde ilerliyor ve iyi bir noktaya doğru gidiyor. Bir taraftan da yine TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN ve ASELSAN’dan oluşan iş ortaklığı olarak, Türkiye’nin, milli uzun menzilli hava savunma sisteminin geliştirilmesi ile ilgili, yakında bir sözleşme imzaladık. Tüm bunları birbirine bağlayan, Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) altyapımız var. Deniz Kuvvetlerimiz için, Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD)’ı geliştiriyoruz. O da hava savunma anlamında bir dönüm noktası. Deniz Kuvvetlerimizin bize duyduğu güvenle başladığımız, çok önemli bir çalışma. Onda da bu yıl, deneme amaçlı bir sistemi sahaya sürme noktasına geldik. Yine geçtiğimiz yıl, Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS) projesini imzaladık. Bütün bunlar, hava savunma şemsiyesini bütünleyen yapı taşları. Tüm bu sistemleri üretiyoruz veya üreteceğiz; ama bunların yanında, bu sistemlerin test ve kabullerini yapabileceğimiz, üretimini yapabileceğimiz bir altyapının, yani Hava Savunma Test ve Entegrasyon Merkezi (HSTEM)’nin inşaatına yönelik faaliyetler de sürüyor.

ASELSAN, uçaklardan atılan hassas mühimmat için geliştirdiği güdüm sistemlerini de sergiledi.

 

MSI Dergisi: Bunların haricinde, ASELSAN’ın, ROKETSAN ve Eurosam ile birlikte oluşturduğu konsorsiyumun, SSM ile imzaladığı bir başka proje daha var. Çizdiğiniz tabloda, bu projenin yeri nedir?

Dr. Faik EKEN: Bu proje, daha ileri bir ufka bakan, tüm bu projeleri bütünleyici bir çalışma. Özellikle saydığım sistemlerin, daha gelişmiş tehditlere karşı nasıl kullanılabileceğine, nasıl geliştirilebileceğine yönelik olarak yürüttüğümüz bir proje. Ondan da çok mutluluk duyuyoruz. Bizim ufkumuzu açacak, bizi farklı yönlere götürecek… Uzun vadedeki yol haritamızı da şekillendirme anlamında önemli katkısı olacak bir proje olarak bakıyoruz bu projeye. Milli uzun menzilli hava savunma sistemi projesini destekleyen, tamamlayıcı, aynı paralelde, ayrı bir proje.

 

MSI Dergisi: Bu sistemlerin önemli bir bileşeni de radar ve arayıcı başlık gibi teknolojilerden oluşuyor. ASELSAN’ın bu konulardaki çalışmaları hangi seviyeye ulaştı?

Dr. Faik EKEN: Hava savunma sistemlerinin alt teknolojileri, alt sistemleri konusunda da oldukça gelişmiş durumdayız. Arama radarlarımızı ve atış kontrol radarlarımızı, kendimiz yapıyoruz. KORKUT sisteminde, mobil arama radarımız var; HİSAR’da radarlarımız var. Tüm bu sistemin gerçek zamanlı çalışmasını sağlayan, bir de haberleşme altyapımız ve yazılımımız var. Kısacası, şu an, modern bir hava savunma şemsiyesinin bileşenlerinden; radar, komuta kontrol, haberleşme, silah, akıllı mühimmatlar ve veri linki gibi tüm alt sistemler üzerine çalışıyoruz. Hatta HİSAR füzelerinde, arayıcı başlık anlamında da katkımız var. Dolayısı ile hava savunma, bizim her yönüyle çalıştığımız bir konu ve bu alandaki teknolojilerimizi, daha da derinleştireceğiz.

 

MSI Dergisi: Tüm bu resim bir arada değerlendirildiğinde, ASELSAN’ın, Türkiye’nin Hava Savunma Mükemmeliyet Merkezi olma yolunda ilerlediği söylenebilir mi?

Dr. Faik EKEN: Evet, elbette söyleyebiliriz. Şöyle ki; ASELSAN’ın faaliyet alanlarında, hava savunma çok önemli bir yer tutuyor. Çok büyük bir insan kaynağımızı, hava savunmaya odaklı olarak çalıştırıyoruz. Silahların ve sensörlerin, hepsinin birbirine entegre çalışabileceği, pek çok alt projeden oluşan, katmanlı bir sistem çözümü üzerinde çalışıyoruz. Şu anda, güvenlik açısından en önemli şeylerden bir tanesi, hava soluyan hedefler veya balistik füzeler gibi havadan gelen tehditler. Bunlara karşı da tedbir geliştirilmesi, ASELSAN’ın doğal görev sahasına giriyor.

 

ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,923 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.