Ana Sayfa Özel HaberlerDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: Baykar Makina, İlklerin Altına İmza Atmayı Sürdürüyor: BAYRAKTAR TB2, Katar Envanterindeki İlk Silahlı İHA Olacak

DIMDEX 2018 Özel: Baykar Makina, İlklerin Altına İmza Atmayı Sürdürüyor: BAYRAKTAR TB2, Katar Envanterindeki İlk Silahlı İHA Olacak

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “Baykar Makina, İlklerin Altına İmza Atmayı Sürdürüyor: BAYRAKTAR TB2, Katar Envanterindeki İlk Silahlı İHA Olacak” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Baykar Makina, fuarın son gününde düzenlenen törenle Katar Silahlı Kuvvetleri ile 6 adet BAYRAKTAR TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA)’nın ve ilgili çeşitli sistem ve hizmetlerin satışını kapsayan bir sözleşme imzaladı. Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel’in de katıldığı törende, imzalar, Katar Hava Kuvvetleri Keşif ve Gözetim Merkezi Komutanı ve İHA Komitesi Başkanı Tuğgeneral Muhammed Owaida Al-Ramzani ve Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından atıldı.

3 adet Yer Kontrol İstasyonu’nu, BAYRAKTAR TB2 Eğitim Simülatörü’nü, Baykar Makina’nın milli olarak geliştirdiği ağ tabanlı veri yönetimi yazılımı ile donatılmış Harekât Merkezi’nin kurulumunu ve 2 yıl boyunca sağlanacak teknik destek ve yedek parça desteğini içeren sözleşme kapsamındaki teslimatların, 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Sözleşmede ayrıca, Katar Silahlı Kuvvetleri personeline Türkiye’de verilecek İHA pilotluğu, faydalı yük ve bakım eğitimlerini de yer alıyor.

SSM tarafından gelişmeyle ilgili yayınlanan basın bülteninde, şu ifadelere yer verildi: “Gerçekleşen bu imza töreni ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bu büyüklükte ilk kez gelişmiş hava platformu ve yardımcı sistem ihracatı yapılacaktır. Katar ve Türkiye arasındaki askeri alandaki iş birliğinin bu gelişme ile ileri bir noktaya taşınacağı değerlendirilmektedir.”

Toplam Uçuş Süresi 47.500 Saati Geçti

Fuarda, Katar’la imzalanan sözleşmenin önemi ve BAYRAKTAR TB2 sistemindeki son gelişmeler hakkında, Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar’dan bilgi aldık.

MSI Dergisi: Haluk Bey, imzaladığınız sözleşmenin, Türk savunma ve havacılık sanayisi açısından önemine ilişkin neler söylemek istersiniz?

Haluk BAYRAKTAR: Katar Silahlı Kuvvetleri ile görüşmelerimiz, 3 yıldır devam ediyordu. BAYRAKTAR TB2’nin, son dönemde ardı ardına elde ettiği başarılar, onların da dikkatini çekti. Görüşmelerimiz hız kazandı ve sözleşme imzalama aşamasına geldik. Ülkemiz de bizimle birlikte, bu ölçekteki bir milli hava aracı ihracatını, tarihinde ilk defa gerçekleştirmiş oldu.

Katar’a, 2012 yılında da 20 adet BAYRAKTAR MİNİ İHA vermiştik. Ama bu yeni sözleşme, iki ülkenin iş birliği boyutunu bir adım daha ileriye taşıyacak. Ayrıca biliyorsunuz Katar, savaş uçaklarını; ABD, Fransa ve Birleşik Krallık’tan satın alıyor. İHA gibi geleceğin teknolojik trendi için bizi tercih etmesi de çok güzel bir gelişme. Katar, ilk silahlı İHA tedariki olan bu projede, platform konusundaki tercihini belirlemeden önce, ABD ve Çin’deki tüm İHA teknolojilerini inceledi. Neticede de tercihini, Türk mühendislerinin geliştirdiği üründen yana kullandı. Bunun da bizim için ayrı bir önemi var.

Ayrıca BAYRAKTAR TB2’de kullanılan ve PiriReis Bilişim tarafından geliştirilen coğrafi analiz sistemi de İHA’mızla birlikte, ihraç edilmiş olacak. Yine çok önemli bir başka konu, bu platforma entegrasyon süreçleri tamamlanan ve kendisini sahada defalarca kanıtlayan MAM-L mühimmatı için, ROKETSAN’ın sipariş almasının da yolunun açılmış olması.

Haluk Bayraktar ile yaptığımız söyleşiye, SSM Taktik ve Özel Amaçlı İnsansız Sistemler Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin de eşlik etti.

 

MSI Dergisi: BAYRAKTAR TB2 ile ilgili hâlihazırda Türkiye’deki durumu özetleyebilir misiniz?

Haluk BAYRAKTAR: BAYRAKTAR TB2’nin Ar-Ge aşaması, 2009’da başladı. Seri üretim sözleşmesini de 2012’de imzaladık. İlk sistemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’na teslimatını, 2014 yılı Kasım ayında gerçekleştirdik. Sistemler, 2015 yılında operasyonel hale geldi. Aynı yılın Aralık ayında da ROKETSAN’ın MAM-L mühimmatı ile testler yapıldı. 2016 Eylül’den sonra ise BAYRAKTAR TB2, silahlı olarak kullanılmaya başlandı. Envantere girdiği tarihten günümüze de K.K.K.lığına, Jandarma Genel Komutanlığı (J.Gn.K.lığı)’na ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’ne, toplamda 38 adet BAYRAKTAR TB2 teslim ettik.

BAYRAKTAR TB2’ler, bugüne kadar da terörle mücadelede, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda, çok yoğun şekilde kullanıldı. Bu İHA’lar, harekâtların hızını ve etkinliğini önemli ölçüde arttırarak, daha az kayıpla ve daha kısa sürede tamamlanmasını sağladı. Toplam uçuş süremiz, 40.000 saati geçti. Türkiye’dekilerin 15 adedi, silahlı platform. 2004 yılında, SSM’nin uyguladığı özgün üretim modelinin de katkılarıyla bu platformun, operasyonlarda elde ettiği başarılar, artarak devam ediyor. Bu sayede, yurt içinden aldığımız ilave siparişlerimiz de mevcut. K.K.K.lığına, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ve J.Gn.K.lığına teslimatlarımız, bu yıl da devam edecek.

(Söyleşinin yapıldığı tarihin ardından, yurt içinde teslim edilen BAYRAKTAR TB2 İHA sayısı, 23’ü silahlı olmak üzere 46’ya, bu araçların toplam uçuş saati ise 47.500’e ulaştı.)

 

MSI Dergisi: Silahlandırmanın yanı sıra BAYRAKTAR TB2’de, ilk teslimattan bugüne ne gibi geliştirmeler yaptınız?

Haluk BAYRAKTAR: Belki de en önemli gelişme, platformumuzun, şu anda ağ merkezli harekât konsepti ile kullanılır hale gelmiş olması. Artık BAYRAKTAR TB2, birçok farklı noktadan kontrol edilerek operasyon icra edebiliyor. A pistinden kalkan İHA, B pistinden komuta edilerek, C pistine indirilebiliyor. Ayrıca, görüntü verisi arşivleme ve gerçek zamanlı veri aktarım yazılımları geliştirdik. Birçok farklı noktaya, yer veri terminali sistemleri kurduk. Bunlar, sistemle ilgili, son dönemdeki en önemli gelişmeler.

 

Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,979 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.