Ana Sayfa Özel HaberlerDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: GES Mühendislik, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi’ni Tanıttı

DIMDEX 2018 Özel: GES Mühendislik, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi’ni Tanıttı

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “GES Mühendislik, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi’ni Tanıttı” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Fuarda, Türk katılımının, milli katılımın dışına taştığının bir örneğini de Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemini, ilk kez yurt dışında tanıtan GES Mühendislik verdi. Firmanın, özgün tasarımı ve üretimi olan Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, GES Mühendislik’in yurt dışındaki çözüm ortaklarından Page Europa standında tanıtıldı.

Sistem, yerle arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmış farklı ebatlardaki her çeşit şelterin; kısa sürede ve pratik bir şekilde yerden emniyetli biçimde kaldırılması ve bir çekici vasıtasıyla istenilen yere götürülmesi amacıyla kullanılıyor. Sistem sayesinde; şelterlerin, örneğin bir kışla içerisindeki kısa mesafeli yer değişimleri, nispeten ağır ve hantal vinç ve forkliftlere bağlı kalınmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

 

Klasik Yöntemlerin Hantallığı

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi gibi bir çözüm olmadığı durumlarda, şelterlerin yerden kaldırılması işlemi, vinç ve forkliftler; taşınması işlemi ise konteyner taşımaya uygun kamyon ve römorklar vasıtasıyla yürütülüyor. Şelter, yerden vinçle kaldırılacağı zaman, bu aracın emniyetli çalışabileceği geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Şelterin forklift ile kaldırılabilmesi için de yine geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor ve şelter ile yer arasında, forkliftin çatallarının girebileceği bir boşluğun bulunması gerekiyor. Bu durum, her ne kadar ideal koşullarda geçerli olsa da muharebe koşullarında, hızlı bir şekilde kurulmuş askeri üslerde, şelterler, doğrudan zemine yerleştirilebiliyor.

Ayrıca şelterler, her çeşit kamyonla taşınamıyor. Şelter, kamyona yüklenmeden, forklift ile taşınmak istendiğinde ise forkliftler, şelterleri yan tarafından kaldırarak taşıdıkları için, en az şelterin uzunluğu kadar geniş olan bir yola ihtiyaç duyuluyor ki; bu da her yerde bulunan bir altyapı değil.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, forkliftlerin aksine, şelterlerin takoz veya kızaklar üzerine bırakılması zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. Sistem, zeminle temas halinde olan şelterleri de kaldırabiliyor.

 

Harekete Hazır Hale Gelmek için 5 Dakika Yeterli

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, toplamda 4 ayrı taşıyıcı bacaktan oluşuyor. Bu bacaklar, şelterin 4 köşesine yerleştirilerek monte edildikten sonra, önce şelter yerden kaldırılıyor. Şelter, daha sonra, 4×4 taktik tekerlekli araçlar gibi, uygun güce sahip herhangi bir vasıtayla çekilerek taşınabiliyor.

Herhangi bir dış güç kaynağına ihtiyaç duymayan sistem, her bir bacakta ayrı ayrı bulunan manuel tahrikli hidrolik pompalar vasıtasıyla çalışıyor. Bununla birlikte, talep olması durumunda, her bir bacağa ayrı birer akü ünitesi ve elektrikli pompa yerleştirilerek, sistem elektrik tahriki ile de çalıştırılabiliyor.

Tek personel ile de kurulabilen sistemin, 2 personel ile kurulması durumunda, 4 adet bacağın şeltere bağlanarak, şelterin azami yüksekliğe kaldırılması ve harekete hazır hale getirilmesi sadece 5 dakika sürüyor.

Ağırlığı 30 tona kadar olan şelterleri, yerden 50 santimetreye kadar kaldırabilen sistem, aynı şelteri, azami 15 km/sa hızla taşıyabiliyor. Sistem, ayrıca farklı ebat ve standarttaki pek çok şeltere monte edilebiliyor.

Her bir bacağın; yükseklik, uzunluk ve genişlik olarak ölçüleri 120 x 61 x 37 cm’dir. Kullanımına ihtiyaç duyulmadığında ise sistemin 4 bacağı bir araya getirilerek oldukça kompakt bir şekilde depolanabiliyor. Bacakların toplam ağırlığı, kaldırılması öngörülen şelterlerin ağırlığına bağlı olarak, 750 ila 1.000 kg arasında değişiyor.

 1,296 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.