Ana Sayfa Özel HaberlerDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: HAVELSAN’ın, Yurt Dışı Pazarlardaki Varlığı Güçlenecek

DIMDEX 2018 Özel: HAVELSAN’ın, Yurt Dışı Pazarlardaki Varlığı Güçlenecek

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “HAVELSAN’ın, Yurt Dışı Pazarlardaki Varlığı Güçlenecek” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Geçtiğimiz dönemde, Katar’da pek çok başarılı projeyi hayata geçiren HAVELSAN, standında kurduğu iki farklı gösterim (demo) odasında, siber güvenlik teknolojileri konusunda geldiği noktayı ve ABD’de satın aldığı, Quantum3D firmasının görüntü üreteç kabiliyetlerini sergiledi. Katar’da, AW139 Uçuş Eğitim Merkezi’ni kuran, Müşterek Harekât Eğitim Merkezi’nin ise kuruluş çalışmalarına devam eden HAVELSAN, bu uygulamalara yönelik teknolojilerini de standında tanıttı.

Nurettin Canikli, HAVELSAN’ın, Katar Silahlı Kuvvetleri için kurmakta olduğu Müşterek Harekât Eğitim Merkezi hakkında, Ahmet Hamdi Atalay’dan bilgi aldı.

 

Fuar sırasında, HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay’dan, firmanın uluslararası pazarlara dönük faaliyetleri hakkında bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: HAVELSAN, yakın zamanda, Suudi Arabistan’da ve Katar’da birer ofis açtı. Bu tabloyu, “HAVELSAN yurt dışı pazarlardaki varlığını güçlendirecek.” şeklinde yorumlayabilir miyiz?

Ahmet Hamdi ATALAY: Kesinlikle öyle. Bu iki ülkedeki ofislerin yanı sıra Kuveyt’te ve Pakistan’da da birer ofis açtık. Yakın bir zamanda, Umman’daki ofisimizi de hayata geçireceğiz. Hedef pazarlarımız olan ülkelerde bulunan bu ofisler vasıtasıyla projelerimizin takibini daha etkin bir şekilde yürütmeyi hedefliyoruz. İhtiyaçlarını karşılayabilmek için, müşterilerimize daha yakın olmayı amaçlıyoruz. Buralardaki işlerimiz büyüdükçe, ofislerimizi de buna paralel olarak büyüteceğiz. Bu büyüme, sadece organik büyüme şeklinde de olmayacak. Projelerin durumuna göre, ortak girişim şirketleri kurmamız ve ilgili ülkede, ortak üretim yapmamız şeklinde de olabilecek.

 

MSI Dergisi: Yakın zamanda, Katar Hava Kuvvetleri için, AW139 helikopter simülatörü merkezini hayata geçirdiniz. Bu bölgede, simülatör cephesindeki çalışmalarınız ne durumda?

Ahmet Hamdi ATALAY: Şu anda, Katar Hava Yolları ile sivil uçak simülatörü konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Dolayısı ile çalışmalarımız, sadece askeri alanla sınırlı kalmıyor. Sivil alanda da Türk Hava Yolları için yaptığımız çalışmaya benzer projeleri, bu bölgedeki havayolu firmaları için yapma yönünde faaliyetlerimiz devam ediyor. Uçak tipleri konusunda da her türlü sivil uçağın simülatörünü yapabilecek kabiliyeti kazanmış durumdayız. Bununla birlikte, özellikle Boeing 737 ve Airbus A320 aileleri konusundaki derin tecrübemiz nedeniyle bu uçakların simülatörleri ile ilgili projelerimiz, çok daha hızlı ilerliyor.

 

MSI Dergisi: Katar’da, Müşterek Harekât Eğitim Merkezi kurulması ile ilgili, Ağustos ayında bir sözleşme imzaladınız. Bu projenin son durumunu öğrenebilir miyiz?

Ahmet Hamdi ATALAY: Bu proje ile Katar Silahlı Kuvvetlerinin, tüm kuvvet komutanlıklarının müşterek olarak harekât eğitimi yapmalarına olanak sağlayacak bir merkez kuracağız. Bizdeki Harp Akademileri Komutanlığının eğitim merkezine benzer bir tesis olacak. Projenin inşaat ihalesini de tamamladık. Çok yakında ilk çalışmalarımızı başlatacağız.

HAVELSAN standının ziyaretçileri arasında, Pakistan heyeti de vardı.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Ahmet Hamdi ATALAY: Gördüğünüz gibi, fuarın önemli bir bölümünü, Türkiye’den firmalar ve kurumlar oluşturuyor. Bu, Türk savunma ve havacılık sanayisinin geldiği noktanın görülmesi açısından çok önemli ve biz bununla gurur duyuyoruz. Türkiye’deki pazar artık bize yetmiyor; büyümemizi sürdürebilmek için, yurt dışı pazarlara açılmaya başladık. Bu noktada da Körfez Bölgesi, bizim için en öncelikli pazarlardan biri konumunda.

Sektör olarak büyüme potansiyelimiz de çok fazla; çünkü hemen hemen her alanda ürünlerimiz var. Uçaktan tanka, gemiden mühimmata, haberleşmeden elektronik harbe kadar, her alanda; platform, alt sistem ve komponent üretebiliyoruz. Dünyada, sadece 5 ülke, bu kadar geniş bir savunma ve havacılık sanayisine sahip. Bu ülkelerin 6’ncısı da biz olacağız.

 

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay’a, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 1,216 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.