Ana Sayfa Özel DosyalarDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: Katar, 3 Milyar Dolarlık Helikopter Siparişi için Leonardo’yu Seçti

DIMDEX 2018 Özel: Katar, 3 Milyar Dolarlık Helikopter Siparişi için Leonardo’yu Seçti

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “Katar, 3 Milyar Dolarlık Helikopter Siparişi için Leonardo’yu Seçti” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarı dolu dolu geçiren firmalardan biri de Leonardo oldu. Firma, hem fuarda önemli bir sözleşme imzaladı hem de fuarı, yine önemli gelişmeleri duyurduğu bir platform olarak kullandı. İtalyan Deniz Kuvvetlerinin ve İtalyan savunma ve havacılık şirketlerinin ortak olarak düzenlediği bir basın toplantısının da parçası olan firma, her gün yayınladığı basın bültenleri ile de ilgiyi sürekli üzerinde tutmayı başardı.

 

Leonardo, fuarda, 28 adet NH90 helikopterinin Katar’a satışını kapsayan ve 3 milyar doların üzerinde değere sahip sözleşmeyi, ana yüklenici olarak imzaladı. NFH sürümündeki iki farklı NH90 helikopteri ise hem fuar için ayrılan açık alanda hem de fuar kapsamında Hamad Limanı’na demirleyen, İtalyan Deniz Kuvvetlerine ait ITS Carlo Margottini (F 592) fırkateyni üzerinde sergilendi.

 

28 Helikopterlik Projede, Ana Yüklenici Leonardo

Leonardo açısından fuara damgasını vuran en önemli gelişme, 28 adet NH90 helikopterinin Katar’a satışını kapsayan ve 3 milyar doların üzerinde değere sahip sözleşmenin imzalanması oldu. Leonardo’nun ana yüklenicisi olduğu sözleşme, fuarın son günü düzenlenen törenle imzalandı. İmza törenine, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dr. Khalid bin Mohammad Al Attiyah, İtalyan Savunma Bakanı Roberta Pinotti ve Leonardo CEO’su Alessandro Profumo da katıldı.

Leonardo’nun da parçası olduğu NHI Konsorsiyumu tarafından geliştirilen ve üretilen NH90 helikopterinin, NFH (NATO frigate helicopter / NATO fırkateyn helikopteri) ve TTH (tactical troop transport / taktik birlik nakli) olmak üzere, iki konfigürasyonu bulunuyor. Fuar sırasında imzalanan sözleşme kapsamında teslim edilecek helikopterlerden, 16 adedi TTH; 12 adedi ise NFH konfigürasyonunda olacak. Leonardo, NFH tipindeki helikopterlerin nihai montajından ve Katar’a tesliminden sorumlu olacak. Firma, ayrıca, aralarında çeşitli aviyonik sistemlerin ve algılayıcıların da olduğu ekipmanları tedarik ve entegre edecek. TTH tipindeki helikopterlerin nihai montajından sorumlu firma ise Airbus. Helikopterlerin teslimatı, 2020’de başlayacak ve 2025 yılında tamamlanacak.

Fuarda, ağırlıklı olarak deniz platformlarına yönelik çözümlerini sergileyen Leonardo, OTO Marlin 40 deniz topunun da lansmanını yaptı.

 

40 mm Ailesinin Son Üyesi: OTO Marlin 40

Ürettiği, 850’nin üzerinde 40 mm çapındaki deniz topu, dünya üzerinde, 30 farklı donanmada kullanılan Leonardo, fuarda, deniz savunma sistemleri ailesinin en yeni üyesi olan; OTO Marlin 40 deniz topunun lansmanını da gerçekleştirdi. OTO Marlin 40, hafif ve yüksek manevra kabiliyetine sahip; ancak bu özellikleri nedeniyle ağırlığı yüksek olan top sistemlerini taşıyamayan su üstü platformlara, yüksek ateş gücü sağlamak maksadıyla geliştirildi. Temelde, hava ve füze savunma harekâtında kullanılacak şekilde tasarlanan silah sistemi, su üstü hedeflere karşı da kullanılabiliyor. Uzaktan komutalı sürümü, 2.100 kg ağırlığa sahip olan sistem, saniyede 120 derece dönebiliyor ve farklı tipteki programlanabilir mühimmatı ateşleyebiliyor. Güvertede, tanklardaki kule çemberine benzer bir delik açılmasını gerektirmeden gemilere entegre edilebilen OTO Marlin 40, bir savaş yönetim sistemi aracılığı ile kontrol edilebildiği gibi, üzerinde bulunan elektro-optik sistemler ve balistik bilgisayar sayesinde, savaş yönetim sisteminden bağımsız olarak da kullanılabiliyor.

ITS Carlo Margottini (F 592) fırkateyni üzerinde gerçekleştirilen basın toplantısına, İtalyan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Valter Girardelli ve Leonardo CEO’su Alessandro Profumo da katıldı.

OTO 76/62 SR, Siber Güvenlik Testinden Geçti

Firmanın fuarda duyurduğu bir başka gelişme de OTO 76/62 SR deniz topunun, ayrıntılı bir siber güvenlik değerlendirme testini başarıyla tamamlaması oldu. OTO 76/62 SR, böylece, günümüzde ve gelecekte ortaya çıkabilecek siber tehditlere karşı, sağlam bir yapıda olduğunu kanıtladı.

Leonardo’nun OTO 76 mm serisi topları, dünyanın en yaygın kullanılan deniz topları arasında yer alıyor. Türk Deniz Kuvvetlerinin bazı fırkateynleri, korvetleri ve hücumbotlarında da bu toplar kullanılıyor. Leonardo, testleri, bu ürün ailesinde, yıllar boyunca yaptığı güncelleme ve iyileştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkan en güncel sürümde, topun, siber tehditlere hedef olabileceğinden hareket ederek başlattı. Özellikle topun tüm işlevlerini kontrol eden kritik önemdeki konsol üzerinden kurgulanan testlerde, Leonardo’nun belirlediği sıkı gereksinimlerin yanı sıra NIST SP800-53, ISO 15408 ve ISO 27002 standartlarının gereksinimleri de dikkate alındı.

 

Leonardo, Kabiliyetlerini, ITS Carlo Margottini Fırkateyni Üzerinde Sergiledi

İtalyan Deniz Kuvvetleri ile İtalyan havacılık, uzay, savunma ve güvenlik sanayisinde faaliyet gösteren firmaları temsil eden AIAD tarafından, ortaklaşa olarak 13 Mart’ta bir basın toplantısı düzenlendi. DIMDEX kapsamında, Hamad Limanı’nı ziyaret eden, İtalyan Deniz Kuvvetlerinin ITS Carlo Margottini (F 592) fırkateyninin ev sahipliği yaptığı toplantı, İtalyan savunma sanayisinin yeteneklerinin tanıtılması amacıyla gerçekleştirildi. Basın toplantısına, İtalyan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Valter Girardelli ve Leonardo CEO’su Alessandro Profumo da katıldı.

Toplantıda, AIAD Genel Sekreteri Carlo Festucci, FREMM programı kapsamında inşa edilen 3’üncü fırkateyn olan ITS Carlo Margottini üzerinde bulunan ve İtalyan firmaları tarafından üretilmiş sistemleri tanıtan bir sunum yaptı. Sunumun, Şekil 1’de görülen Leonardo ile ilgili bölümü, firmanın, deniz platformlarına yönelik geliştirdiği sistemlerinin çeşitliliğini de gözler önüne serdi.

 3,588 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.