Ana Sayfa Özel DosyalarDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: Katar, NMS 4×4’ün İlk Kullanıcısı Olacak

DIMDEX 2018 Özel: Katar, NMS 4×4’ün İlk Kullanıcısı Olacak

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “Katar, NMS 4×4’ün İlk Kullanıcısı Olacak” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Barzan Holding ile 214 adet NMS 4×4 aracının satışına yönelik imzaladığı niyet anlaşması, Nurol Makina’nın, Katar’da son dönemde elde ettiği başarıların son halkası oldu. Fuarın 2’nci gününde düzenlenen törenle imzalanan NMS 4×4 sözleşmesine, Katar Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Hamad bin Abdullah Al Marri, Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel ve Barzan Holding Programlar Müdürü Muhammed Jaber Labda imza attı. Firma, Katar ile daha önce de 342 adet EJDER YALÇIN III aracının satışı konusunda bir sözleşme imzalamıştı.

Törende konuşan Tümgeneral Hamad bin Abdullah Al Marri, şunları söyledi: “Nurol Makina’dan, 214 adet NMS 4×4 aracı satın aldığımız için çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bu anlaşma, dünyanın en iyi aracını aldığımız için, bizi ileriye götürecektir.”

NMS 4×4 sözleşmesi, Katar’ın, bu aracın ilk müşterisi olması yönüyle de öne çıkıyor. EJDER YALÇIN III’lerle ilgili daha önce imzalanan sözleşme ise hem araç sayısı hem de teslim edilecek araçların konfigürasyon çeşitliliği açısından dikkat çekiyor. Bu araçların ikisinin de ilk kullanıcısı, Katar Kara Kuvvetleri’ne bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı olacak.

 

Modüler NMS 4×4’ün Farklı Konfigürasyonları Olacak

Fuar kapsamında bir araya geldiğimiz Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel’le hem Katar’la imzalanan sözleşmeleri hem de İnsansız EJDER YALÇIN aracını konuştuk.

MSI Dergisi: Anıl Bey, öncelikle imzaladığınız sözleşmelerin detayları hakkında bilgi verir misiniz?

Dr. Anıl KAREL: Katarlı yetkililer, EJDER YALÇIN sözleşmesini imzalamadan önce yürüttüğümüz görüşmeler esnasında, NMS 4X4’ü de takip ediyorlardı ve muhtemelen, bu aracın tedarikini de zaten planlamışlardı. Sonrasında, bize isteklerini ilettiler. Aracın, kendi kullanım konseptlerine ne kadar uyumlu olduğunu gördüklerini belirttiler ve bununla ilgili de bir an önce sözleşme imzalamak istediler.

Bu sözleşme, NMS 4×4’ün, henüz yurt içinde satışı gerçekleşmeden ihracat başarısı elde etmiş olmamız açısından da çok önemli. Ayrıca, EJDER YALÇIN için Katar’la imzaladığımız ilk sözleşmeden farklı bir sözleşme. Çünkü her iki aracın kullanım konsepti ve sınıfı farklı.

Bu arada, EJDER YALÇIN teslimatları da başladı. EJDER YALÇIN sözleşmesi de hem sayı olarak hem de konfigürasyon açısından öne çıkan bir sözleşme.

 

MSI Dergisi: NMS 4×4, Barzan Holding’in standında, üzerine çeşitli silah sistemleri entegre edilmiş olarak sergileniyor. Katar için üretilecek araçlarda, ne gibi faydalı yükler görmeyi beklemeliyiz?

Dr. Anıl KAREL: Barzan Holding standındaki iki aracımız, ASELSAN’ın TANKSAVAR füze sistemi ve IGLA füze atıcı sistemleri entegre edilmiş olarak sergileniyor. Tanksavar füzesi atabilen 4×4 araç konsepti ve hava savunma füzesi atabilen 4×4 araç konsepti, Katar için yeni yeni kavramlar. NMS 4×4 aracımız, modülerliği ile rakiplerinin arasından sıyrılıyor. Zaten sözleşme kapsamında teslim edeceğimiz araçlar da kullanıcı istekleri doğrultusunda, çeşitli konfigürasyonlarda olacak.

NMS 4×4’ün, ASELSAN’ın IGLA füze atıcı sistemi (solda) ve TANKSAVAR füze sistemi (sağda) entegre edilmiş iki farklı sürümü, Barzan Holding standında sergilendi.

 

EJDER YALÇIN, Bir Haftada İnsansız Oldu

MSI Dergisi: Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Twitter hesabından, EJDER YALÇIN’ın insansız hale getirildiğini duyurmuştu. Bu konu hakkında biraz detay verebilir misiniz? Bu gelişmenin arkasında nasıl bir çalışma süreci yatıyor?

Dr. Anıl KAREL: EJDER YALÇIN’ın ilk tasarımını yaparken, gelecekte, tehditlerin ve buna bağlı olarak da harekât konseptlerinin değişebileceğini de dikkate almıştık. Daha aracın asarım aşamasında, uzaktan komuta edilerek insansız olarak çalışabilecek şekilde, gerekli altyapıyı hazırlamıştık. Hatta ASELSAN’la daha önceden yapmış olduğumuz, ETİ el yapımı patlayıcı tespit ve imha aracı vardı. SSM Kara Araçları Dairesi Başkanlığı da bunu bildiği için, bizden, aracı insansız hale getirmemizi istediler. Biz de ASELSAN’ı davet ettik ve birlikte, 1 haftalık bir çalışma yaptık. Burada önemli olan, ASELSAN’ın uzaktan kumandalı silah sistemini araca entegre edebilmekti; onu da başardık. Birlikte aracı test ettik ve başarılı oldu. Sayın Müsteşarımız da bunu sosyal medyadan duyurunca, çok ses getirdi. Böyle bir ilgi beklemiyorduk açıkçası.

Neticede biz aracı hazırladık ve SSM’ye teslim ettik. Onlar da test edip karar verecekler. Araca ihtiyaçları olursa biz en iyi teslimat takvimi ve en iyi şartlarda teslim edebilmek için, göreve hazırız. Şu anda, SSM’nin kararını bekliyoruz. Envanterde mevcut olan tüm EJDER YALÇIN’ları da konfigürasyondan bağımsız olarak, kolaylıkla insansız görev yapabilir hale getirebilecek durumdayız. Küçük bir sistem ilavesi ile bu dönüşümü tamamlayabiliyoruz.

 

Yeni Bir İnsansız Araç Konsepti

MSI Dergisi: İnsansız EJDER YALÇIN’ın kullanım konsepti hakkında bilgi verir misiniz?

Dr. Anıl KAREL: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; EJDER YALÇIN, insansız hale getirildiğinde, araç içerisinde, kullanıcı açısından herhangi bir değişiklik olmuyor. Aracın kabini içerisine, kablolar veya eyleyiciler eklenmiyor. Sadece direksiyon sistemine, bir kutu ilave ediyoruz ve kullanıcı, tek bir düğmeye basarak aracı, normal kullanımdan insansız kullanılabilir hale dönüştürebiliyor. Dolayısı ise araç, sanıldığı gibi, insansız şekilde muharebe edebilmesi için güncellenmedi.

Bu aracın kullanım konseptini, Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı gibi, daha çok asimetrik çatışmalara yönelik olarak kurguladık. Araç komutanı, intikal halindeyken el yapımı patlayıcı (EYP) ya da pusu gibi herhangi bir tehdit hissettiğinde, güvenli bir noktada aracın terk edilerek, tehlikeli bölgeye, insansız olarak gönderilmesini sağlayabilir. Tehdit durumu ortadan kaldırıldıktan sonra veya bir tehdit olmadığı görüldükten sonra ise araç geri getirilerek harekâta normal seyrinde devam edilebilir. Bu da kullanıcı personelin hayatının riske atılmasının önlenmesi ve personelin, huzur ve güven içinde görevini yapabilmesi demek.

 

MSI Dergisi: İnsansız araçlar konusunda, Nurol Makina cephesinden duyacağımız bir sonraki haber ne olabilir?

Dr. Anıl KAREL: Kendi öz kaynaklarımızla yaptığımız, birtakım çalışmalarımız var elbette; ancak bunlar, biraz da kullanıcının belirleyeceği doktrinlerle şekillenecek. Çünkü bu konu, tüm dünyada kullanıcıya göre değişiklikler gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bu tip araçları tercih etmesi muhtemel kurumların da insansız araçlarla ilgili konseptleri gelişiyor. Bununla birlikte, bizim şu anda, ilk etapta yapılabileceğimiz şeylerden birisi, insansız EJDER YALÇIN’daki kontrol mesafelerinin arttırılması olabilir. Bunun dışında, EJDER KUNTER üzerinde, IDEF 2017’de sergilediğimiz drone sistemini, çok rahatlıkla bu araca da entegre edebiliriz.

Nurol Makina’nın kendi standında sergilediği EJDER YALÇIN, fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü.

 

MSI Dergisi: Nurol Makina’nın, insansız araçlar konusundaki vizyonu nedir?

Dr. Anıl KAREL: İnsansız araç denildiği zaman, aslında bizim anladığımız şey, yarı otonom ya da tam otonom araçlar. Yani belirli bir görev için geliştirilmiş, üzerinde faydalı yükler olan, kendi başına karar verebilen araçlar. Ya da birbiri ile gerçek zamanlı olarak haberleşen, sürü halinde araçlar. Ama şu anda, bununla ilgili temel teknolojiler hazır olsa bile kullanım konseptleri henüz olgunlaşmadı. Ayrıca bu konuyla ilgili, haberleşme altyapısı gibi destekleyici teknolojilerin de hazır olması lazım. Düşünsenize; elinizde oldukça maliyetli bir platform ve üzerinde yine pahalı bir faydalı yük var. Bu aracı, muharebe sahasına gönderiyorsunuz; ancak araçla iletişiminiz kesilirse aracı kaybedebilirsiniz. O yüzden, bu tip destekleyici teknolojilerin de paralelde gelişmesi gerekiyor.

 

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Dr. Anıl KAREL: Nurol Makina olarak en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi, yurt içi ve yurt dışındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılarken ülkemizi ve ülkemizin savunma ve havacılık sanayisini de en iyi şekilde temsil edebilmek. Çünkü biz, ülkemizi ne kadar iyi temsil edersek Türk firmalarına olan güven ne kadar artarsa sadece Nurol Makina değil, sektörümüzün tamamı bu pazarlara çok daha rahat girer. Bunu da kendimize bir görev olarak görüyoruz. Hedefimiz, ülkemize katma değer kazandırmak ve bu hedefe doğru, hiç durmadan yürümeye devam ediyoruz.

 

Nurol Makina Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anıl Karel’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,237 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.