Ana Sayfa Özel DosyalarDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: Katar Özel Kuvvetlerinde, Yonca-Onuk MRTP24/U Devri

DIMDEX 2018 Özel: Katar Özel Kuvvetlerinde, Yonca-Onuk MRTP24/U Devri

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “Katar Özel Kuvvetlerinde, Yonca-Onuk MRTP24/U Devri” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Yonca-Onuk Tersanesi, 2016 yılında olduğu gibi, bu yıl da fuarda attığı imzalarla adından söz ettirdi. Firmanın, Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı ile fuarın 2’nci günü imzaladığı sözleşmeler, iki farklı konfigürasyonda ve 8 adet, 26 metre boyundaki Kaan sınıfı ONUK MRTP24/U botunun teslim edilmesini kapsıyor. Sözleşmelerden ilki kapsamında, 4 adet Özel Harekât Botu (Special Operations Craft / SOC) konfigürasyonunda; ikincisi kapsamında ise 4 adet Hücumbot (Fast Attack Craft / FAC) konfigürasyonunda platform inşa edilecek.

Özel Harekât Botu (Special Operations Craft / SOC) konfigürasyonundaki ONUK MRTP24/U botu.

 

SOC tipindeki platformların üzerinde, 1’er adet ASELSAN STAMP uzaktan komutalı silah sistemi bulunacak. FAC tipi platformların üzerinde ise 2’şer adet ASELSAN STAMP olacak ve bu botlara, ASELSAN tarafından geliştirilen, BORA alçak irtifa hava savunma füze sistemi entegre edilecek.

Uzaktan komutalı bu fırlatma sisteminde kullanılacak olan güdümlü mermi ise MBDA firmasının MISTRAL füzesi olacak. Esas kullanım amacı yakın hava savunması olan bu güdümlü füzeler, ihtiyaç halinde, su üstü hedeflere ve kara konuşlu hedeflere karşı da kullanılabiliyor.

Ana makina seçimine göre değişmekle birlikte, MRTP24/U, tam yüklü iken azami 54 knot sürat yapabiliyor. Botta 2 adet ana makina bulunuyor. Bu ana makinalar, kullanıcı tercihine göre, 1.630 kW veya 1.939 kW gücünde olabiliyor. Kompozit gövdeli botların sevk sistemi ise su jetleri. 55 ton deplasmana sahip MRTP24/U’nun menzili ise 500 deniz milinin üzerinde. 5 kişilik bir mürettebatın görev yaptığı bot, tam donanımlı, 16 özel kuvvetler personelini de taşıyabiliyor.

Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Yonca-Onuk Tersanesi arasındaki, 8 adet ONUK MRTP24/U botu siparişini kapsayan sözleşme, fuarın 2’nci gününde imzalandı.

 

Sözleşmeler, düzenlenen bir törenle Katar Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Hamad bin Abdullah Al Marri ve Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şakir A. Yılmaztürk tarafından imzalandı. Törende konuşan Yılmaztürk, şunları söyledi: “Bugün bu sözleşmeleri imzalıyor olmaktan dolayı çok mutluyum. Ancak biz Katarlı kardeşlerimizle, Katar Silahlı Kuvvetleri ile 10 yıldır çalışıyoruz. Ülke olarak birbirimize ihtiyacımız var ve samimiyetle söyleyebilirim ki; iki devletin, aslında tek bir ülke olduğunu hissediyorum.”

 

Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber İ.N. Onuk ve Silah ve Komuta Kontrol Sistemleri Proje Müdürü Dr. Ufuk Demirci ile sözleşmeleri imzalanan projelerin detayları ve firmanın Katar için daha önce üstlendiği projelerin durumunu konuştuk.

MSI Dergisi: Ekber Bey, öncelikle sözleşmelerini fuarda imzaladığınız bu projelerin detaylarını ve Türk savunma sanayisi açısından öne çıkan özelliklerini sizden dinleyebilir miyiz?

Dr. Ekber İ.N. ONUK: Teslim edeceğimiz FAC tipi botlar, özellikle ateş gücü ile öne çıkıyor. Sonuçta bu botlar, üzerlerinde güdümlü füze fırlatma sistemleri taşıyacaklar. Bu yönüyle bu proje bir ilk. Bu proje ile Türk tasarımı bir platform, ilk kez üzerine güdümlü füze lançeri entegre edilerek satılıyor. Bunun yanında botların denizcilik performansı da üst düzeyde. Öyle ki; bir kıyaslama yapmak gerekirse botların performansı, ABD Deniz Kuvvetlerinin Mark V devriye botları ile Mark VI devriye botlarının arasında. Botların üzerindeki silahlar da dahil olmak üzere, tüm sistemlerin entegrasyonunu, tüm projelerimizde olduğu gibi, biz gerçekleştireceğiz. Bunu da entegrasyon konusunda uzman ve yetişmiş ekibimizle başaracağız. Dolayısıyla kullanıcıya, anahtar teslim bir çözüm vereceğiz.

 

MSI Dergisi: Bir önceki DIMDEX fuarında, Katar Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik, 6 adet Kaan sınıfı ONUK MRTP20’nin inşasına yönelik imzalar atılmıştı. Bu projenin son durumunu öğrenebilir miyiz?

Dr. Ekber İ.N. ONUK: 2 yıl önceki fuar sırasında, bir mutabakat muhtırası imzalamıştık. Proje ile ilgili isterler, o muhtıradan sonra şekillenmeye başladı. Bu esnada, bizim de Katar tarafıyla çeşitli görüşmelerimiz oldu. Onların istekleri doğrultusunda, konfigürasyon anlamında çeşitli alternatifler önerdik ve projenin isterlerinin netlik kazanmasıyla da proje şu anki haline geldi. Biz de kendi süreçlerimizi başlattık. Önümüzdeki dönemde de botları teslim edeceğiz.

 

MSI Dergisi: İmzaladığınız sözleşmelerin haricinde de farklı ürünleriniz Katar Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Bu ürünler için lojistik destek hizmeti de sağlıyor musunuz?

Dr. Ekber İ.N. ONUK: Sağlamaktan da öte, belki de sektördeki pek çok üretici içerisinde, ürününün en çok arkasında duran tersanelerden birisiyiz. Batıdaki pek çok üretici, teslimattan sonra, müşteri ile bizim kadar yakın ilişkiler içerisinde olmadığını görüyoruz. Çünkü niyetimiz, kullanıcıya bir seferlik ürün satıp; ondan sonra da arkamızı dönüp gitmek değil. Biz, kalıcı bağlantılar ve uzun soluklu ilişkiler kurmayı amaçlıyoruz. Katar açısından bakarsak da burada, başında bir mühendis olan, ciddi bir bakım-onarım ekibimiz var. Bu ekip, teslim ettiğimiz platformlara, çok ciddi bir destek sağlamakla kalmıyor; hem kullanıcının istekleri hem de bizim gözlemlerimiz doğrultusunda, ürünlerimiz üzerinde, çeşitli iyileştirme çalışmaları da yapıyorlar. Pek çok üretici, kullanıcıdan gelen geri beslemeleri, o da becerebilirse ancak bir sonraki tasarıma, bir sonraki projeye yansıtabilirken biz, bu girdileri, çok kısa sürede hayata geçiriyoruz. Şunu da eklemeliyim ki sağladığımız bu destek, genellikle imzaladığımız hiçbir sözleşmede yer almıyor. Dediğim gibi, biz kalıcı bağlantılar kurmayı seviyoruz ve ürün teslimatından sonra verilecek lojistik ve teknik desteği, kendimize bir görev olarak görüyoruz. Bu, Yonca-Onuk Tersanesi’nin, en önemli özelliklerinden birisidir.

 

MSI Dergisi: Bu yaklaşım, üretici açısından oldukça maliyetli olabilecek bir süreç. Bunun ardında yatan temel felsefe nedir?

Dr. Ufuk DEMİRCİ: Buradaki temel amacımız, ülkemize fayda sağlayabilmek. Ancak bunun için, bir yüzümüzün daima ihracata ve yurt dışına dönük olması gerektiğinin farkındayız. Çünkü yurt dışındaki başarılarımız, bize yurt içindeki projelerin kapılarını açıyor. Yurt içerisindeki projelerde yer aldığımız zaman da ülkemizin ihtiyaç duyduğu, yüksek katma değerli ürünleri sunma fırsatını yakalıyoruz. Biz, kendi donanmamıza ve kendi sahil güvenliğimize, katma değeri yüksek ürünler üretip teslim edersek ülkemiz kazanır. İşte bu yüzden, öncelikle ihracat tarafımızın güçlü olması şart. Yurt dışında başarılı olabilmek içinse müşteri memnuniyeti kaçınılmaz. Kullanıcıya sunduğumuz lojistik ve teknik destek hizmetleri de bu memnuniyeti sağlamanın en etkili yolu.

 

MSI Dergisi: Yonca-Onuk Tersanesi, ihracat projelerinde rakiplerinin önüne nasıl geçiyor? Sizi rakiplerinizden farklı kılan ne?

Dr. Ekber İ.N. ONUK: Biz, daima diğerlerinin deneyemediklerini deneyen, yenilikçi bir yaklaşıma sahip olduk. Bizi farklı kılan şeylerden birisi bu. Bu sayede, kendi sınıfında, dünyanın en hızlı botu olan Kaan sınıfı ONUK MRTP34’ü yapabiliyoruz. Şu anda, daha kimse bu botun performansına erişebilmiş değil. Bu yaklaşımımızın yanı sıra bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz, teknenin gövde tasarımını yapmanın ötesinde, belli bir görevi yerine getirebilecek savaş platformunu, silah sistemleri ve diğer faydalı yükleri ile birlikte bir bütün olarak ortaya koyuyor olmamız. Hatta icra edilecek görevin gerekliliklerini gördüğümüzde, bu görevin bir adım ötesini öngörebiliyoruz. Böylece; yarın kullanılacak platformu, bugünden ortaya koyabiliyoruz. Rakiplerimiz ilk başta abarttığımızı düşünseler de daha sonra bizi kopyalayıp bize yetişmeye çalışıyorlar.

Dr. Ufuk DEMİRCİ: Bunu şöyle de ifade edebiliriz: Nasıl ki fuardaki standımız, ASELSAN ve HAVELSAN gibi ana yüklenicilerin stantlarına yakınsa biz de çalışmalarımızda, bize sistem sağlayan firmalara bu kadar yakınız. Onların sahip olduğu imkân ve kabiliyetleri de çok iyi biliyoruz. Kullanıcı bir ihtiyacı doğrultusunda bize geldiği zaman, alt sistem seviyesinde bir tasarım ortaya koyabiliyoruz. Yani sadece; “Size şu kadar metrelik bir platform yapalım; üzerine de şu silahları takalım.” demiyoruz. Doğrudan kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verebilecek, onun için özel bir çözüm sunuyoruz. Hatta yeri geldiğinde, kullanıcıyı yönlendiriyoruz. Sıklıkla yer aldığımız ihracat projelerinin zorlayıcı doğası, bizi buna mecbur bırakıyor. Bunları yaparken de Türkiye için en yüksek katma değeri yaratıyor ve ülkemize katkı sağlıyoruz. Kısacası mimariyi ve konsepti ortaya koyabilmemiz, bizim en güçlü yanımız.

 

Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber İ.N. Onuk ve Silah ve Komuta Kontrol Sistemleri Proje Müdürü Dr. Ufuk Demirci’ye, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdıkları ve verdikleri bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,682 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.