Ana Sayfa Özel DosyalarDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: Meteksan Savunma, Yara Savunma Simülatörü’nün 3’üncü İhracat Haberi için Gün Sayıyor

DIMDEX 2018 Özel: Meteksan Savunma, Yara Savunma Simülatörü’nün 3’üncü İhracat Haberi için Gün Sayıyor

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “Meteksan Savunma, Yara Savunma Simülatörü’nün 3’üncü İhracat Haberi için Gün Sayıyor” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Bu yılki DIMDEX’te; Yara Savunma Simülatörü’nü, YAKAMOS karinaya monteli sonarını ve Retinar PTR çevre gözetleme radarını ön plana çıkartan Meteksan Savunma, daha önce başka bir fuarda sergilemediği PELİKAN RF güdümlü mermi (G/M) simülatörünün de ölçekli bir modelini sergiledi. Firmanın son dönemdeki faaliyetleri hakkında, fuar sırasında görüşme fırsatı yakaladığımız, Meteksan Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara’dan bilgi aldık.

Meteksan Savunma, fuarda gerçekleştirdiği görüşmelerle birlikte, Yara Savunma Simülatörü konusunda, yeni bir Körfez ülkesi ile daha sözleşme imzalama aşamasına gelmiş durumda. Firmanın, gizlilik nedeniyle henüz ismi açıklanmayan kullanıcıyla sözleşme imzalamasıyla birlikte, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılmakta olan Yara Savunma Simülatörü’nün, Körfez Bölgesi’ndeki 2’nci; dünya genelindeki ise 3’üncü ihracatı gerçekleşmiş olacak. Simülatör, söz konusu ülkede kurulacak büyük bir eğitim tesisinin de parçası olacak.

 

Hedef, Her Yıl 1 Yara Savunma Simülatörü İhracatı

Meteksan Savunma’nın, Yara Savunma Simülatörü ihracatlarının son dönemde ivme kazandığına dikkat çeken Cankara, şunları söyledi: “Yara Savunma Simülatörümüz, kendisini kanıtlamış, olgun bir ürün haline geldi. Bu ürünümüz için, Türkiye ve Umman’ın ardından, 2017’de, Kore Cumhuriyeti ile bir sözleşme imzaladık. 2018’de de yeni bir Körfez ülkesi ile daha benzer bir sözleşme imzalamaya hazırlanıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, her yıl, 1 Yara Savunma Simülatörü ihracatı gerçekleştirmek.”

Bu ürünün, artık kendi markasını yarattığını belirten Cankara, şunları ekledi: “Fuar sırasında, iki farklı ülkenin deniz kuvvetleri komutanı, doğrudan Yara Savunma Simülatörümüz hakkında bilgi almak için standımızı ziyaret ettiler ve böyle bir ürüne ihtiyaçları olduğunu dile getirdiler. Böyle bir ziyaret, oldukça mutluluk verici; çünkü deniz kuvvetlerine yönelik platform simülatörleri konusunda, artık bir dünya markası olduğumuzun göstergesi.”

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı)’nın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Yangın ve Yara Savunma Simülatörü’nü, 2016 ortasında teslim eden Meteksan Savunma, 2017 başlarında da bu sistemin işletme sorumluluğunu üstlendi. Cankara, Dz.K.K.lığı için, ilk yılını tamamladıkları işletme süreci hakkında da şunları dile getirdi: “Dz.K.K.lığımız, yara savunma konusunda, hem personeli eğitenin hem de verilen eğitimi değerlendirenin aynı kurum olmasını, prensip olarak doğru bulmuyordu. Sistemin işletmesini bizim devralmamız ile birlikte, bu durum da ortadan kalktı. Biz, hem personelin eğitim seviyesi konusunda çok daha objektifiz hem de daha zorlayıcıyız. Bu da eğitim kalitesini arttırıyor.”

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum, firma standını ziyaret eden askeri yetkililere, Retinar PTR çevre gözetleme radarı ve firmanın diğer ürünleri hakkında bilgi verdi.

 

Yangın Eğitim Simülatörü de İhracat Sırasında

Meteksan Savunma, Yara Savunma Simülatörü’nün ardından, Yangın Eğitim Simülatörü’nün de yurt dışındaki bir kullanıcıya satışı konusunda çalışmalara başladı. Yangın eğitiminin de yara savunma eğitimi gibi, dünyadaki tüm deniz kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu bir husus olduğunu vurgulayan Cankara, şunları ilave etti: “Yangın Eğitim Simülatörümüzün ihracatı konusundaki çalışmalarımıza da ara vermeden devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızı zaman zaman da Yara Savunma Simülatörümüz ile giriş yapmayı başardığımız ülkelerde yoğunlaştırıp, Yangın Eğitim Simülatörümüzü de ikinci bir çözüm olarak mutlaka sunuyoruz. Sonuçta bu bir ihtiyaç; ancak ihtiyacın olgunlaşması ve öncelikli hale gelmesi, zaman alabiliyor. Biz, sadece bu ihtiyaçla ilgili farkındalığı kuvvetlendirmeye çalışıyoruz.”

PELİKAN RF güdümlü mermi (G/M) simülatörü

 

PELİKAN, Dünya Donanmalarının Hizmetinde

Meteksan Savunma, Dz.K.K.lığının ihtiyacına yönelik olarak, geliştirilmesini ROKETSAN ile birlikte üstlendiği, PELİKAN RF G/M simülatörünün teslimini, geçtiğimiz yıl başarı ile gerçekleştirmişti. Ürünü ticarileştirerek yurt dışında pazarlama aşamasına getiren Meteksan Savunma, fuarda, sistemin ölçekli bir modelini de ilk kez sergiledi.

PELİKAN, sisteme yüklenmiş G/M tiplerinin arayıcı başlıklarını simüle edebiliyor. Böylelikle su üstü gemileri gibi çeşitli platformlarda görev yapan personele, söz konusu platforma yönlendirilmiş bir G/M tehdidi olması halinde, ne gibi karşı tedbirler uygulayabileceği konusunda eğitim veriliyor.

Simülatör üzerinde kullanıcının sistem ara yüzleri vasıtasıyla parametrelerini tamamen kendi ayarlayabileceği farklı G/M’leri simüle edebilen modüller bulunuyor. Bu sayede kullanıcı, tehdidin değişmesi halinde, herhangi bir dış kaynağa bağlı kalmaksızın, sisteme yeni G/M tipleri tanımlayabiliyor. Kullanıcı, bu işlemi kendisi yaptığı için, gizlilik de en üst seviyede sağlanmış oluyor. Cankara, böylelikle de kullanıcı personelin, farklı G/M tehdidine karşı eğitim alabileceğinin de altını çizdi.

Dz.K.K.lığının, G/M tehdidine karşı eğitim ihtiyacının, geçmişte, kiralık simülatörlerle karşılandığını hatırlatan Cankara, PELİKAN sayesinde, önemli bir kaynak tasarrufu sağlandığını da vurguladı. Cankara ayrıca, kiralık simülatörlerle ancak o simülatör üzerinde yüklü olan G/M’lere karşı eğitim yapılabildiğini de belirtti.

 

Retinar, Artık TSK Envanterinde

Retinar Çevre Gözetleme Radarı ailesinin çeşitli üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, bir süredir test edilmekteydi. Bununla birlikte, olumlu geçen testlerin ardından, sistem, ilk olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’nın envanterine girdi ve böylece, geçtiğimiz yıl yurt dışına ihraç edilen Retinar, ilk yurt içi satış başarısını da yakaladı. Cankara, konuyla ilgili şunları belirtti: “Yakın gelecekte K.K.K.lığı envanterine girecek Retinar PTR sayısının gittikçe artacağına dair inancımız tam. Çünkü ürünle ilgili, sahadan çok güzel geri beslemeler alıyoruz. Çok hayati bir ihtiyacı karşılayan bu sistem, artık sahada operasyonlarda kullanılıyor. Bu, bizim için çok önemli bir referans olacak. Daha önce sistemin ihracatını gerçekleştirmiştik; ancak bu gelişme, ürünün ihracat potansiyelinde de çarpan etkisi yaratacak.”

 3,040 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.