Ana Sayfa Özel DosyalarDIMDEX 2018 DIMDEX 2018 Özel: Sarsılmaz, DIMDEX Sahnesinde, Silah ve Mühimmat Ailesi Ürünlerini Birlikte Sergiledi

DIMDEX 2018 Özel: Sarsılmaz, DIMDEX Sahnesinde, Silah ve Mühimmat Ailesi Ürünlerini Birlikte Sergiledi

MSI Dergisi’nin 159’uncu sayısında yayımlanan ve Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX 2018 fuarına ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyanın  “Sarsılmaz, DIMDEX Sahnesinde, Silah ve Mühimmat Ailesi Ürünlerini Birlikte Sergiledi” başlıklı özel haberi, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Silah ve mühimmat ailesi ürünlerinin ilk kez bir arada görülebildiği bu yılki fuarda, Sarsılmaz, piyade tüfekleri, av tüfekleri, makineli tabanca ve tabanca ürün ailelerini sergiledi. Sarsılmaz’ın fuar gündemi ve fuarda öne çıkan ürünleri hakkında, Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’ten bilgi aldık.

 

MSI Dergisi: Sarsılmaz’ın, bu yılki fuar gündemi hakkında neler söylemek istersiniz?

Latif Aral ALİŞ: Uluslararası alanda stratejik iş birliği içinde olduğumuz dost ülke Katar’da düzenlenen DIMDEX fuarına milli katılımın, önem arz eden bir konu olduğuna inanıyoruz. Sarsılmaz olarak da bugüne kadar, bu konuda elimizi taşın altına koymaktan çekinmedik ve bölge için, bazı çalışmalar da gerçekleştirdik.

Bu yılki DIMDEX’te, ilk defa, silah ve mühimmat ailemizi bir arada sergiliyoruz. 2018 yılı içerisinde, hem Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’ne hem de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’ne teslimatı gerçekleştirilecek olan piyade tüfeğimiz SAR 223T ve makineli tabancamız SAR 109T’yi fuara getirdik. Sergilediğimiz ürünler arasında ayrıca; Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi (ÖYTP)’nin açık ara birincisi olan SAR 9 da var.

Fuarın ilk günü, Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve Savunma Sanayii Müsteşarımızın ziyaretleri ve ürünlerimize ilgileri, bizi gururlandırdı. Standımızda ağırlamaktan mutlu olduğumuz konuklardan birisi de Katar Milli Savunma Bakanı oldu. Kendisi de ürünlerimizi uzun uzun inceleyerek bilgi aldı.

 

MSI Dergisi: Sergilediğiniz ürünlerin fuarda gördüğü ilgi açısından neler söyleyebilirsiniz?

Latif Aral ALİŞ: 5,56 mm çapındaki piyade tüfeklerimiz SAR 223T ve SAR 223C, yaklaşık 5 yıldır, yurt dışında büyük ilgi görüyor. Kolluk kuvvetlerimizin ihtiyacı için tasarlanan, pistonlu model SAR 223P’nin üretimine de başladık. Bu ürünlerle yabancı devlet kurumlarının açtığı ihalelere katılıyoruz. Ürünlerimizi tanıyıp, deneme imkânı bulan kimi yabancı devlet kurumlarına ise ihalesiz, doğrudan teslimat yaptığımız da oluyor.

Kavramayı kolaylaştıran polimer ray kılıfları ve yeni modern görünüşlü kompakt taktik dipçik gibi geliştirmelerle yeni görünümüne kavuşan makineli tabancamız SAR 109 da yine büyük beğeni topluyor. Meskûn mahal kullanımı için tasarlanan bu silah; hafifliği, kompaktlığı ve 9×19 mm çapında tabanca mermisi kullanıyor olması avantajı ile oldukça ilgi görüyor.

SAR 9 ise 2018’in diğer fuarlarında olduğu gibi, bu fuarın da gözdesi. Bilindiği üzere SAR 9, EGM’nin 9×19 mm çapında, yarı otomatik nitelikte, 40.000 adetlik tabanca alımına dair ihalesinde, testleri tamamlayabilen tek tabanca oldu ve ÖYTP’de de “Milli Tabanca” olmaya layık görüldü. Bu gelişmelerin de etkisiyle SAR 9, hem Türk hem de yabancı devlet adamları, askerler ve güvenlik güçleri mensupları tarafından, merak ve takdirle inceleniyor.

 

 

MSI Dergisi: Sarsılmaz, MPT-76’nın üretimini yapan firmalar arasında yer alıyor. Sizin bu konudaki teslimat takviminiz ne durumda?

Latif Aral ALİŞ: Büyük bir onurla seri üretimini üstlendiğimiz MPT-76 projesinde, bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için, var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. İlk etapta, 10.000 adet MPT-76 üretimi için sözleşme imzalamıştık. Yeni imzaladığımız sözleşmeler ile bu sayı 20.750 adede yükseldi. MPT-76’nın her bir parçasını, kendi tasarımımız olan piyade tüfeklerinden gelen bilgi birikimimiz ve ileri üretim teknolojilerimiz ile harmanlıyoruz. Bu özverili çalışmanın sonucu olarak da ilk 500 adetlik kafilenin teslimatını, Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aralık ayında, 2.500 adetlik ikinci kafilenin teslimatı ile teslimatlarımız devam edecek. Bu konudaki bakış açımız, zor koşullara dayanabilecek, yüksek mukavemetli parçalar üretmek; yüksek üretim kapasitesi ve tekrar edilebilir üretim teknolojisi olarak tanımlanabilir.

 

Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’e, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

 4,345 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.